Obamův zlý muž se omluvil za protiarabské výroky

14. 11. 2008 14:45
Proizraelské postoje Rahma Emanuela vzbuzují otazníky
Barack Hussein Obama a Rahm Israel Emanuel
Barack Hussein Obama a Rahm Israel Emanuel | Foto: Reuters

Washington - "Samozřejmě, že bude ovlivňovat prezidenta, aby byl proizraelský. Proč ne? Copak je nějaký Arab? Nebude vytírat v Bílém domě podlahy."

Těmito slovy komentoval budoucí působení nového personálního šéfa Bílého domu Rahma Emanuela jeho otec Benjamin. Stalo se to v článku izraelského deníku Ma'ariv nazvaném Náš člověk v Bílém domě.

Jeho výroky nezůstaly v USA bez povšimnutí. A to i kvůli tomu, že jmenování "demokratického zabijáka" Rahma Emanuela do funkce zajišťující koordinaci mezi jednotlivými složkami kabinetu už předtím vyvolalo otazníky pro jeho silně proizraelskou minulost.

Za války v Perském zálivu roku 1991 se Emanuel, jehož druhé jméno zní Israel, dobrovolně přihlásil do izraelské armády a jeho otec Benjamin byl členem teroristické skupiny Irgun, která organizovala například bombový útok na hotel Král David v Jeruzalémě roku 1946, při kterém zahynulo 91 lidí, a masakr Palestinců ve vesnici Dajr Jásín, který si vyžádal podle různých odhadů 107 až 254 obětí.

Barack Obama v létě u Západní zdi v Jeruzalémě
Barack Obama v létě u Západní zdi v Jeruzalémě | Foto: Reuters

Americký výbor proti diskriminaci Arabů (ADC) tak Rahma Emanuela vyzval, aby se za výroky svého otce omluvil.

ADC "vidí tuto charakterizaci Arabů jako neakceptovatelnou urážku", stojí v dopise, který organizace poslala Emanuelovi mladšímu. "Neplatí snad standardy slušnosti a zdvořilosti, když se mluví o Arabech?"

Nový personální šéf Bílého domu už dříve tento týden prohlásil, že Obama nepotřebuje jeho vliv, aby "orientoval svou politiku směrem k Izraeli", za slova svého otce se nicméně omluvil.

"Z hloubi svého srdce se osobně jménem své rodiny i svým omlouvám. Toto nejsou hodnoty, dle kterých jsem byl vychován, nebo hodnoty mojí rodiny," prohlásil v telefonickém rozhovoru s prezidentkou ADC Mary Rose Oakarovou.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 37 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy