Obamův zlý muž se omluvil za protiarabské výroky

14. 11. 2008 14:45
Proizraelské postoje Rahma Emanuela vzbuzují otazníky
Barack Hussein Obama a Rahm Israel Emanuel
Barack Hussein Obama a Rahm Israel Emanuel | Foto: Reuters

Washington - "Samozřejmě, že bude ovlivňovat prezidenta, aby byl proizraelský. Proč ne? Copak je nějaký Arab? Nebude vytírat v Bílém domě podlahy."

Těmito slovy komentoval budoucí působení nového personálního šéfa Bílého domu Rahma Emanuela jeho otec Benjamin. Stalo se to v článku izraelského deníku Ma'ariv nazvaném Náš člověk v Bílém domě.

Jeho výroky nezůstaly v USA bez povšimnutí. A to i kvůli tomu, že jmenování "demokratického zabijáka" Rahma Emanuela do funkce zajišťující koordinaci mezi jednotlivými složkami kabinetu už předtím vyvolalo otazníky pro jeho silně proizraelskou minulost.

Za války v Perském zálivu roku 1991 se Emanuel, jehož druhé jméno zní Israel, dobrovolně přihlásil do izraelské armády a jeho otec Benjamin byl členem teroristické skupiny Irgun, která organizovala například bombový útok na hotel Král David v Jeruzalémě roku 1946, při kterém zahynulo 91 lidí, a masakr Palestinců ve vesnici Dajr Jásín, který si vyžádal podle různých odhadů 107 až 254 obětí.

Barack Obama v létě u Západní zdi v Jeruzalémě
Barack Obama v létě u Západní zdi v Jeruzalémě | Foto: Reuters

Americký výbor proti diskriminaci Arabů (ADC) tak Rahma Emanuela vyzval, aby se za výroky svého otce omluvil.

ADC "vidí tuto charakterizaci Arabů jako neakceptovatelnou urážku", stojí v dopise, který organizace poslala Emanuelovi mladšímu. "Neplatí snad standardy slušnosti a zdvořilosti, když se mluví o Arabech?"

Nový personální šéf Bílého domu už dříve tento týden prohlásil, že Obama nepotřebuje jeho vliv, aby "orientoval svou politiku směrem k Izraeli", za slova svého otce se nicméně omluvil.

"Z hloubi svého srdce se osobně jménem své rodiny i svým omlouvám. Toto nejsou hodnoty, dle kterých jsem byl vychován, nebo hodnoty mojí rodiny," prohlásil v telefonickém rozhovoru s prezidentkou ADC Mary Rose Oakarovou.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy