Šéf MAAE: Obama jedná rozumně, že chce mluvit s Íránem

Roman Gazdík
11. 11. 2008 20:17
Baradej: cílem musí být svět bez jaderných zbraní
Muhamad El Baradej, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii
Muhamad El Baradej, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Podle republikána Johna McCaina je záměr Baracka Obamy jednat s Íránem bez předchozích podmínek znakem slabosti.

Podle Muhammada Baradeje je to naopak znak síly podporující mezinárodní bezpečnost, která by měla být založena na demontáži všech jaderných zbraní.

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) to prohlásil při setkání s veřejností na půdě pražského Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE).

Mluvit s nepřáteli, ne přáteli

"Nastupující prezident Obama říká přesně to, co říkám já," prohlásil Baradej. "Že musíme (Spojené státy - pozn. red.) zredukovat náš jaderný arsenál společně s Rusy...že musíme mít smlouvu, která zakáže produkci jaderného materiálu na výrobu zbraní a že potřebujeme jednat s našimi protivníky - ať už to bude Severní Korea, nebo Írán - bez předchozích podmínek."

Podle Baradeje je zcela zásadní, aby spolu političtí konkurenti mluvili, jinak se z nebezpečné situace nedostaneme a ohrozíme tak budoucnost světa.

Obama chce na rozdíl od Bushe s Íránem jednat bez předchozích podmínek
Obama chce na rozdíl od Bushe s Íránem jednat bez předchozích podmínek | Foto: Reuters

"Nepotřebuji mluvit se svými přáteli, potřebuji mluvit se svými nepřáteli. Není to znak slabosti, ale síly. Musím pochopit, co jsou zač," řekl v Praze Baradej. "Musíme stát a mluvit spolu."

Generální ředitel agentury OSN, zodpovědné za kontrolu šíření jaderných zbraní, se domnívá, že vstřícný přístup Obamovy administrativy by mohl také podnítit Írán, aby s MAAE spolupracoval ochotněji.

Podle šéfa MAAE Írán problém obohacování uranu uspokojivě ozřejmil, zbývá mu však vysvětlit, proč v minulosti pracoval na programech, které se mohly týkat výzkumu souvisejícího s vývojem jaderných zbraní. A právě zde by prý mohl pozitivní přístup USA pomoci.

"Pokud zde bude přímý dialog mezi USA a Íránem, bude Írán pravděpodobněji k agentuře vstřícnější," odpověděl na dotaz deníku Aktuálně.cz. "Myslím si, že se nyní technicky nacházíme v určitém patu a doufám, že otevření politického dialogu by mohlo Írán podnítit k osvětlení dalších otázek."

Skoncovat s bombami

Spojené státy i některé další západní země podezřívají Teherán, že se snaží vyrobit jadernou zbraň. Íránský režim namítá, že postupuje v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) a že je jeho program určen pouze pro mírové účely.

Iránský prezident Ahmadínežád nyní doma čelil kritice: popřál Obamovi ke zvolení
Iránský prezident Ahmadínežád nyní doma čelil kritice: popřál Obamovi ke zvolení | Foto: Reuters

Problém Severní Koreje, která v rozporu s NPT jadernou zbraň sestrojila, a režimů, které jsou podezřívány z práce na nelegálním nukleárním programu jako Írán a Sýrie, je však v očích šéfa MAAE pouze doplňkem k "přebudování kolektivního systému bezpečnosti", který je nyní založen na vlastnictví jaderných zbraní omezeným počtem států.

"Dvacet let po konci studené války máme stále 27 tisíc jaderných hlavic a musíme se zeptat proč," prohlásil Baradej s tím, že tyto zbraně mohou být spuštěny pouhou lidskou nebo počítačovou chybou.

Vláda jaderné zbraně coby garance kolektivní bezpečnosti i moci prý musí skončit a svět by měl pracovat na zničení všech nukleárních pum.

Podívejte na Kissingera...

"Jaderné zbraně jsou stále v mysli veřejnosti i vlád spojeny s mocí... Tento systém není udržitelný. Ostatní (státy, které nyní jaderné zbraně nemají - pozn. red.) je dříve či později dohoní."

Muhammad Baradej v Praze
Muhammad Baradej v Praze | Foto: Ondřej Besperát

Podle Baradeje není možné dále žít v řádu, který hrozí, že "se jeden den probudíme a zjistíme, že polovina naší civilizace zmizela."

"Potřebujeme vytvořit systém, který není založen na jaderných zbraních," řekl odvolávaje se i na loňskou výzvu bývalých amerických ministrů Henryho Kissingera, George Shultze, Williama Perryho a bývalého senátora Sama Nunna, kteří rovněž vyzvali k demontáži všech nukleárních hlavic.

"Je to zvonění budíku, které říká, že se musíme na věci podívat jinak."

 

Právě se děje

Další zprávy