Obamovi svitla naděje: Nezaměstnanost v USA klesla

Radim Klekner Radim Klekner
6. 10. 2012 7:35
Zaměstnavatelé v USA přesto stále nevěří v začátek konjunktury
Nezaměstnanost pod hranicí 7,4 procenta je v USA předpokladem znovuzvolení prezidenta.
Nezaměstnanost pod hranicí 7,4 procenta je v USA předpokladem znovuzvolení prezidenta. | Foto: Reuters

Washington - Dobrou zprávu přineslo pro prezidenta Baracka Obamu, který v noci na čtvrtek jasně prohrál první ze tří prezidentských debat, ministerstvo práce.

Míra nezaměstnanosti, která je ve Spojených státech jedním z hlavních ukazatelů toho, jakou šanci na znovuzvolení má stávající držitel prezidentského úřadu, v září klesla oproti srpnu o tři desetiny procenta.

Ačkoliv americká ekonomika během uplynulého měsíce vytvořila jen 114 tisíc nových pracovních míst, a tedy o přibližně třicet tisíc méně než v předchozích dvou měsících, snížila se nezaměstnanost ze srpnových 8,1 na zářijových 7,8 procenta, což je nejméně od ledna 2009, kdy Obama nastoupil do úřadu.

Ministerstvo práce však zároveň upravilo údaje ze dvou letních měsíců o celkem 86 tisíc pracovních míst směrem vzhůru.

Je to výrazné zlepšení oproti druhému kvartálu letošního roku, kdy zaměstnavatelé vytvářeli v průměru o 80 tisíc pracovních příležitostí za měsíc méně než v období červenec až září.

Dvě století politické propagandy v USA:

It's economy, stupid

Otázkou je, zda se tento trend potvrdí i v říjnu a zda ministerstvo práce bude s novými čísly schopno přijít ještě před prezidentskými volbami, naplánovanými na 6. listopadu.

Ekonomika - a zejména počet lidí bez práce - je to, co americké voliče zajímá především, a, jak zdůrazňuje agentura Bloomberg, žádný prezident dosud nebyl opětovně zvolen do úřadu, pokud aktuální nezaměstnanost přesahovala 7,4 procenta.

Toho si byl dobře vědom předchozí demokratický prezident Bill Clinton, který proslul výrokem "It's economy, stupid! (Je to v hospodářství, hlupáku!)"

První televiziní duel mezi Obamou a Romneym jednoznačně vyhrál kandidát republikánů.
První televiziní duel mezi Obamou a Romneym jednoznačně vyhrál kandidát republikánů. | Foto: Reuters

Obamovi ovšem vůbec nehraje do karet skepse na straně zaměstnavatelů, kteří jsou přesvědčeni, že růst hrubého domácího produktu USA bude letos i v příštím roce i nadále stagnovat někde kolem jedenapůlprocentní hranice. A to je úroveň, která v žádném případě nestačí k tomu, aby se Spojené státy vymanily z nejhorší krize od druhé světové války a země začala snižovat svůj astronomický dluh.

"Podniky nenajímají nové lidi, chtějí počkat na volební výsledek a co to udělá s politickou mapou země," řekl pro agenturu Reuters Sung Won Sohn, profesor ekonomie na Kalifornské státní univerzitě v Camarillu.

Firmy čekají zejména na to, zda se na konci roku Kongres dohodne s vládou na navýšení daní a rozpočtových škrtech, plánovaných s cílem snížit deficit státních financí.

Čtyřiadvacátý měsíc v řadě

Stávající šéf Bílého domu přesto může tvrdit, že splnil svůj slib, když v lednu 2009 říkal, že jeho ekonomický plán udrží nezaměstnanost pod hranicí osmi procent. Ta sice dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí téhož roku úrovně devíti procent, pak ale začala postupně klesat.

Klesá sice pomalu, avšak již čtyřiadvacátý měsíc v řadě.

Za Obamových předchůdců George Bushe mladšího a Billa Clintona přitom bylo bez práce v průměru něco mezi čtyřmi a šesti procenty populace v produktivním věku.

Tak jako ale Ronald Reagan, za něhož se nezaměstnanost v roce 1982 vyšplhala na úroveň 9,7 procenta, nesl důsledky recese, do níž USA upadly v předchozích čtyřech letech za prezidenta Jimmyho Cartera, projevily se za Obamovy vlády dopady finanční krize, která své kořeny měla právě v časech vlády Bushe a Clintona.

Odvrácená tvář Ameriky:

Rychlost hospodářského růstu? Jednička

S konstatováním zjevného faktu se ovšem američtí byznysmeni nehodlají spokojit. Hospodářství USA podle nich roste pomalým tempem a Obama v jejich očích nesplnil naděje, které do něj byly vkládány. Úroveň zaměstnanosti je navíc nyní na přibližně stejných číslech, jaká byla v čase, kdy se chopil vlády.

"Ekonomika má od chvíle, kdy začalo hospodářské oživení, tři rychlosti," citoval deník The New York Times ředitele ekonomického výzkumu společnosti J. H. Cohn Patricka O'Keefeho. "Jedničku, volnoběh a zpátečku. Nepohybovali jsme se rychleji než jedničkou."

O něco optimističtější jsou obchodníci, zejména ti malí. Američané začali totiž znovu více nakupovat a zvýšená spotřeba je vždy pozitivním signálem. Vyšší spotřebitelskou důvěru zaznamenal také Gallupův ústav, byť až teprve po nedávném sjezdu Demokratické strany.

Do amerických voleb chybí měsíc, a zatímco Romney je schopen znovu zabodovat ve zbývajících dvou televizních duelech, Obamovi může přihrát na poslední chvíli hlasy další pozitivní zpráva o poklesu nezaměstnanosti.

Zatímco jeho popularita zůstala po prvním duelu nezměněná na 56 procentech, Romneyho podle čtvrtečního průzkumu agentury Reuters podporovalo již 51 procent dotazovaných, o dvě procenta více než před týdnem.

 

Právě se děje

Další zprávy