Obamova vláda žádá o čas na rozhodnutí o radaru

Zahraničí Zahraničí
20. 2. 2009 15:16
Oznámil to americký ministr obrany Gates na summitu NATO v Krakově

Krakov - Spojené státy v tuto chvíli nevědí, zda a v jaké podobě budou pokračovat v projektu protiraketového štítu.

Na zasedání ministrů obrany členských zemí NATO v Krakově to prohlásil šéf Pentagonu Robert Gates.

Polským hostitelům doslova řekl: "Žádáme od vás více času na rozhodnutí." Gates v Krkaově také uvedl, že současnými prioritami Baracka Obamy jsou finanční krize a situace v Afghánistánu.

Základna s protiraketovými střelami měla podle původního plánu předchozí Bushovy administrativy stát v Polsku a radar v České republice. Polská i česká vláda by od nového prezidenta Baracka Obamy chtěly slyšet jasné slovo, zda projekt bude pokračovat či nikoliv.

Gates je jediným ministrem, který byl v předchozí Bushově vládě a udržel si křeslo i po výměně prezidenta v Bílém domě. V Bushově administrativě patřil k rozhodným zastáncům stavby protiraketového štítu.

Robert Gates.
Robert Gates. | Foto: Ondřej Besperát

Obama i jeho ministři zatím pouze tvrdí, že je nutné zvážit efektivitu systému a také náklady na jeho vybudování. Ve hře jsou rovněž plánované rozhovory s Ruskem, které je ostře proti rozmístění prvků štítu ve střední a východní Evropě.

Washington už podle některých diplomatických zdrojů Moskvě nabídl, že štít nepostaví, pokud se Rusům podaří přimět Írán k zastavení jaderného programu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nedávno připustil, že instalace radaru se možná zpozdí o několik let. Řekl ale, že radar nakonec v Brdech určitě stát bude.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy