O radaru v Brdech rozhodnou Íránci, tvrdí Clintonová

Roman Gazdík
10. 2. 2009 19:59
Americká ministryně zahraničí se setkala se svým českým protějškem
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Washington (od našeho zvláštního zpravodaje) - Spojené státy jsou ochotny přehodnotit systém protiraketové obrany včetně plánované radarové základny v Brdech, pokud se Írán vzdá svého úmyslu získat jaderné zbraně.

Po setkání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem to prohlásila jeho americká kolegyně Hillary Clintonová.

Dodala však, že zatím ze strany íránské administrativy žádné takové pozitivní signály nevidí.

"Jak řekl náš viceprezident - a já to podtrhávám - pokud budeme schopní vidět nějakou změnu v chování ohledně toho, o čem se domníváme, že je jejich snaha získat jaderné zbraně, tak potom budeme přehodnocovat," prohlásila Clintonová na tiskové konferenci po schůzce.

O víkendu prohlásil viceprezident Joseph Biden na bezpečnostní konferenci v Mnichově, že protiraketovou základnu v Polsku a radar v České republice Američané postaví, pokud systém prokáže svou účinnost a bude jasné, že se vzhledem ke své ceně vyplatí.

Podle Hillary Clintonove je však míč nyní jasně na íránské straně: "Bude to záviset na rozhodnutích íránské vlády," řekla nová americká ministryně zahraničí.

Foto: Aktuálně.cz

"Musíme být realističtí. Náš slogan je doufejme v nejlepší a připravme se na nejhorší," prohlásila dále Clintonová, která také několikrát vyjádřila svůj obdiv k "odvážnému rozhodnutí české vlády" ohledně radaru.

Poté, co mu předala slovo, český šéfdiplomat dodal, že ve světě existují i jiné hrozby než Írán a že Česká republika a Spojené státy musejí spoléhat jeden na druhého, na to však již Hillary Clintonová nereagovala.

Naopak se ale snažila rozptýlit pochybnosti ohledně toho, že by radar mohla ohrozit ekonomická krize, což dříve připustil sám Schwarzenberg.

"Naše starosti ohledně protiraketového systému jsou převážně technického rázu," prohlásila ministryně. "Očekáváme, že jakýkoliv systém, který začneme využívat, bude pracovat efektivně."

Karel Schwarzenberg z Washingtonu odjíždí spokojen
Karel Schwarzenberg z Washingtonu odjíždí spokojen | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ministr Schwarzenberg podle svých slov z Washingtonu odjíždí spokojen. "Bylo to velmi dobré, bylo to jasné vyjádření podpory," řekl českým novinářům.

"Samozřejmě, že když v lednu pokvetou růže, musím přehodnotit, jak se starám o svou zahradu. Když se Írán vzdá podpory terorismu ve světě i svých jaderných a raketových ambicí, tak můžeme také uvažovat o změně radarového programu," dodal šéf české diplomacie.

O tom, zda je nyní jasněji ohledně možné jarní návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, však odmítl spekulovat, neboť na pozvánku české vlády zatím Bílý dům oficiálně neodpověděl.

 

Právě se děje

Další zprávy