Trump prohrál, nesehnal dost hlasů pro zrušení Obamacare. Rozlítila ho neloajalita republikánů

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2017 23:02
Americký prezident Donald Trump v pátek utrpěl těžkou porážku v prvním pokusu o zásadní legislativní změnu, když republikáni ve Sněmovně reprezentantů neshromáždili dostatek hlasů pro zrušení zdravotní reformy Baracka Obamy. Hlasování bylo nakonec na pokyn Bílého domu odvoláno. K zajištění potřebné podpory podle Trumpova vyjádření republikánům chybělo deset až patnáct hlasů. Obamacare tak zatím podle šéfa sněmovny Paula Ryana zůstává v platnosti.
Prezident reaguje v Oválné pracovně před novináři na fiasko se zrušením Obamacare.
Prezident reaguje v Oválné pracovně před novináři na fiasko se zrušením Obamacare. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Donald Trump podle televize CNN požádal šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana, aby hlasování o zrušení programu zdravotního pojištění známého jako Obamacare bylo staženo z pátečního programu.

Trump v první reakci na ztracený boj o zrušení zdravotní reformy Obamacare obvinil demokraty ve Sněmovně reprezentantů, že s Bílým domem náležitě nespolupracovali. S nulovou podporou demokratů nebylo možné zákon o zdravotní reformě prosadit, řekl Trump reportérům v Bílém domě. Zdravotní reforma Baracka Obamy prý teď nejspíš "vyletí do povětří", což demokraty přinutí ke spolupráci.

Na adresu republikánů prezident prohlásil, že "dnes jsme se leccos dozvěděli o loajalitě". Odporem v republikánském táboře byl prezident "trochu překvapen".

Hluboké zklamání republikánů nad neúspěchem pokusu o zrušení Obamovy zdravotní reformy dnes tlumočil i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Na tiskové konferenci připustil, že program Obamacare bude v dohledné době v USA dál platit.

"Byli jsme velmi blízko, udělali jsme, co jsme mohli, ale dost hlasů jsme nesehnali," řekl Ryan. Dnešní den přinesl velké zklamání, dodal. Velké věci narážejí na potíže, ale můžeme pro zlepšení života lidí udělat mnoho jiných věcí. "V dohledné době ale budeme muset žít s Obamacare, zákon zůstává v platnosti," konstatoval.

"Není konec, je čas jít dál," shrnul Ryan těžký kolaps s tím, že prezidentský tým se teď bude zabývat jinými body volebního programu. "Máme velké ambice," ujistil novináře šéf Sněmovny reprezentantů.

Z hluboce zklamaného republikánského tábora se podle CNN ozývají hlasy, že náhrada za Obamacare je ztracena. Agentuře Reuters někteří z republikánů řekli, že s plánem na její náhradu už "skoncovali".

Prezident původně předpokládal, že jeho návrh projde oběma komorami parlamentu do 7. dubna, kdy začne dvoutýdenní parlamentní přestávka. Po ní má přijít na pořad očekávaná reforma daňového systému, další stěžejní bod Trumpovy volební kampaně.

Zdrcující neúspěch tažení proti Obamacare, stejně jako potíže s protiimigračním dekretem, ale podle komentátorů mohou celou prezidentskou agendu narušit. Negativní dopad na budoucí realizaci prezidentského programu dnes na tiskové konferenci připustil i Ryan.

Páteční sněmovní schůze skončila, kdy bude jednání pokračovat, není zatím známo. Podle listu The Washington Post se Trumpův návrh v nynější podobě v programu Sněmovny reprezentantů už neobjeví. "Trump se prý k Obamacare někdy letos vrátí," napsal list s odvoláním na informace z Bílého domu.

Bílý dům se spolu s vedením sněmovny snažil do poslední chvíle usilovně pracovat na získání potřebných hlasů.

"Soudím, že prezident tomu dal všechno," řekl novinářům Trumpův mluvčí Sean Spicer. "Lidi prostě nemůžete k hlasování přinutit," dodal odevzdaně.

Podle zdrojů z Bílého domu, na které se odvolává server Politico, má už Trump vyjednávání dost. "Bude se věnovat dalším bodům svého volebního programu a odpovědnost přenechá poslancům," prohlásil informovaný zdroj.

Smyslem Obamacare bylo zpřístupnit zdravotní pojištění co největšímu počtu Američanů, což se do značné míry i za cenu cenových výkyvů podařilo: za posledních šest let získalo k pojištění přístup nově 20 milionů lidí.

Obamacare ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů. Jde například o první pomoc, hospitalizaci, péči o těhotné a nově narozené, o psychicky nemocné a drogově závislé, rehabilitaci, laboratorní testy, zdravotnickou prevenci, pediatrickou péči a zubní a oční prohlídky dětí.

V 90. letech se k moci u nás dostal Mečiar, mezi ním a Trumpem najdeme zajímavé paralely, USA se z nich mohou poučit, říká analytik Dalibor Roháč. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy