Obama: Zrušení cenzury a volný web by Číně pomohly

hp
16. 11. 2009 8:40
Obama odpovídal na otázky šanghajských studentů
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Šanghaj - Americký prezident Barack Obama se setkal v rámci své cesty po Asii se šanghajskými studenty. Diskutoval s nimi nejen na ekonomická a politická témata, ale také odpovídal na jejich otázky ohledně lidských práv a svobody projevu.

Obama se při setkání vyjádřil, že by upevnění obchodních vztahů s Čínou mohlo vést k větší prosperitě, měly by podle něj ale být vyvážené. "Názor, že bychom měli být soupeři, není předurčený," dodal s tím, že Washington rozhodně neplánuje potlačit ekonomický růst Číny.

Obama také prohlásil, že doufá ve zlepšení vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem. Podle něj ekonomické propojení obou zemí pomůže snížit napětí kolem Tchaj-wanu. "Nechceme měnit jejich politiku nebo přístup," uvedl Obama.

Shoda na změně klimatu

Prezident Obama také odpovídal na otázku ohledně terorismu. "Stále si myslím, že největší hrozbou pro Spojené státy jsou teroristické sítě jako Al Kájda. Pohybují se i za hranicemi Afghánistánu, jsou v Pákistánu. Zároveň se snaží propojit s dalšími extremistickými organizacemi v tomto regionu. Proto si opravdu myslím, že je pro nás velmi důležité situaci v Afghánistánu stabilizovat," sdělil studentům Obama.

Při otázce ohledně globálního oteplování Obama odpověděl, že Washingon a Peking musí učinit rozhodující kroky k vyřešení problému měnícího se globálního klimatu. Ostatní země podle Obamy čekají na to, co USA a Čína učiní ještě před zahájením prosincové kodaňské konference, kde jsou změny klimatu ústředním tématem.

Při návštěvě Japonska s tamějším premiérem Jukijou Hatojamym.
Při návštěvě Japonska s tamějším premiérem Jukijou Hatojamym. | Foto: Reuters

Volný internet pomáhá

Jak řekl, Čína ročně vyprodukuje nejvíce oxidu uhličitého na světě, který tvoří společně s dalšími plyny skleníkové plyny oslabující atmosféru. Peking ale podle Obamy neakceptuje mezinárodní limit vypouštění emisí a snaží se především posílit svou ekonomiku a vymanit se z chudoby.

Čína by měla podle něj změnit svou politiku a množství vypouštěných emisí omezit. Zároveň by se měla spíše snažit ekonomicky i technologicky pomoci rozvojovým zemím, které jsou globálním oteplováním ohroženy.

Studenti s Obamou také diskutovali o internetu a svobodě slova. Jak Obama řekl, svobodný přístup k informacím by Číně pomohl stát se silnější, protože informace přinášejí mezi lidi kreativitu a nové myšlenky. "Velmi podporuji absenci cenzury a volný internet," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy