Obama: Zrušení cenzury a volný web by Číně pomohly

hp
16. 11. 2009 8:40
Obama odpovídal na otázky šanghajských studentů
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama. | Foto: Reuters

Šanghaj - Americký prezident Barack Obama se setkal v rámci své cesty po Asii se šanghajskými studenty. Diskutoval s nimi nejen na ekonomická a politická témata, ale také odpovídal na jejich otázky ohledně lidských práv a svobody projevu.

Obama se při setkání vyjádřil, že by upevnění obchodních vztahů s Čínou mohlo vést k větší prosperitě, měly by podle něj ale být vyvážené. "Názor, že bychom měli být soupeři, není předurčený," dodal s tím, že Washington rozhodně neplánuje potlačit ekonomický růst Číny.

Obama také prohlásil, že doufá ve zlepšení vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem. Podle něj ekonomické propojení obou zemí pomůže snížit napětí kolem Tchaj-wanu. "Nechceme měnit jejich politiku nebo přístup," uvedl Obama.

Shoda na změně klimatu

Prezident Obama také odpovídal na otázku ohledně terorismu. "Stále si myslím, že největší hrozbou pro Spojené státy jsou teroristické sítě jako Al Kájda. Pohybují se i za hranicemi Afghánistánu, jsou v Pákistánu. Zároveň se snaží propojit s dalšími extremistickými organizacemi v tomto regionu. Proto si opravdu myslím, že je pro nás velmi důležité situaci v Afghánistánu stabilizovat," sdělil studentům Obama.

Při otázce ohledně globálního oteplování Obama odpověděl, že Washingon a Peking musí učinit rozhodující kroky k vyřešení problému měnícího se globálního klimatu. Ostatní země podle Obamy čekají na to, co USA a Čína učiní ještě před zahájením prosincové kodaňské konference, kde jsou změny klimatu ústředním tématem.

Při návštěvě Japonska s tamějším premiérem Jukijou Hatojamym.
Při návštěvě Japonska s tamějším premiérem Jukijou Hatojamym. | Foto: Reuters

Volný internet pomáhá

Jak řekl, Čína ročně vyprodukuje nejvíce oxidu uhličitého na světě, který tvoří společně s dalšími plyny skleníkové plyny oslabující atmosféru. Peking ale podle Obamy neakceptuje mezinárodní limit vypouštění emisí a snaží se především posílit svou ekonomiku a vymanit se z chudoby.

Čína by měla podle něj změnit svou politiku a množství vypouštěných emisí omezit. Zároveň by se měla spíše snažit ekonomicky i technologicky pomoci rozvojovým zemím, které jsou globálním oteplováním ohroženy.

Studenti s Obamou také diskutovali o internetu a svobodě slova. Jak Obama řekl, svobodný přístup k informacím by Číně pomohl stát se silnější, protože informace přinášejí mezi lidi kreativitu a nové myšlenky. "Velmi podporuji absenci cenzury a volný internet," prohlásil.

 

Právě se děje

Další zprávy