Obama zmrazil Kaddáfímu peníze, v Libyi klid před bouří

Zahraničí Zahraničí
26. 2. 2011 7:00
Kaddáfí ztrácí města i na západě země, vše směřuje k závěrečné bitvě o metropoli
Libyjské Benghází už Kaddáfí nekontroluje. Občané mu přimalovali upírské zuby.
Libyjské Benghází už Kaddáfí nekontroluje. Občané mu přimalovali upírské zuby. | Foto: Reuters

Tripolis - V zápase o Libyi se schyluje ke zřejmě rozhodující bitvě o Tripolis. Rebelové, kteří usilují o pád režimu diktátora Muammara Kaddáfího, mají k dispozici už dost zbraní a výzbroje.

Vzbouřenci dostávají pod svoji kontrolu stále větší části na západě Libye poté, co už mají pevně ve svých rukou východ země s důležitými ložisky ropy.  Zdá se, že vítězí. Podle televizní stanice al-Arabíja přišlo sedm osob o život, když bezpečnostní jednotky věrné diktátorovi zahájily v metropoli země palbu na protestní shromáždění opozice. 

Od čtvrtka opustily Libyi tisíce cizinců, ať již letecky či na palubách trajektů.

Kaddáfí vystoupil navečer na centrálním náměstí v Tripolisu s plamennou výzvou ke svým stoupencům. Jeho dny jsou ale podle všeho sečteny a je možné, že do jeho pádu zbývají už jenom hodiny. Opozice podle agentur kontroluje dokonce i některé části hlavního města.

Podle libyjských zdrojů povstalci dnes plánovali pochod na Tripolis s cílem metropoli dobýt.

Protože se ale Kaddáfí a jádro jeho prezidentské gardy zřejmě nevzdá, očekávají se těžké boje v ulicích. Z letiště v Tripolisu se snaží opustit město i nadále tisíce lidí.

Situaci v zemi sledujeme v on-line reportáži:

06:55 - Americký prezident Barack Obama vyhlásil podle agentury Reuters jednostranné sankce na Libyi kvůli pokračujícímu násilí a nepokojům. Ty podle jeho slov představují zvláštní a mimořádnou hrozbu americké národní bezpečnosti a zahraniční politice.

Obama podepsal příkaz, jímž je zablokován majetek a transakce vztahující se k Libyi. Sankce jsou namířeny proti Kaddáfího vládě, členům jeho rodinného klanu. V prohlášení Obama uvedl, že jejich smyslem je naopak chránit jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu. V sankcích je jmenovitě uveden Kaddáfí a někteří členové jeho rodiny.

Obamovo prohlášení o sankcích přišlo poté, co z Libye byly bezpečně evakuovány stovky amerických občanů po několika dnech krveprolití, které zachvátilo celou Libyi.

23:39 - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Radu bezpečnosti, aby podnikla v Libyi "rozhodnou akci". Zároveň upozornil, že do sousedního Tuniska a Egypta již v obavě před eskalací bojů uprchlo více než 30 tisíc osob. Pan Ki-mun vyslovil názor, že příští hodiny a dny budou pro Libyi rozhodující.

23:21 - Podle stanice BBC se protivládní demonstranti, kteří se pokoušeli večer proniknout na ústřední náměstí libyjské metropole, dostali do léčky nastražené bezpečnostními silami. Ty na ně zahájily palbu a blíže neurčený počet osob zabily. Zprávy o celkovém počtu mrtvých, které si vyžádalo povstání proti Kaddáfímu, se značně liší. OSN hovoří o přibližně tisícovce mrtvých, skutečné číslo může být ale ještě mnohem vyšší. Rada bezpečnosti se zabývá návrhem rezoluce předložené Francií a Británií, ve které je Kaddáfího režim obviněn ze spáchání zločinů proti lidskosti, v pátek už o ní ale hlasovat nebude.

22:39 - Kaddáfího syn Saíf v rozhovoru se zahraničními novináři vyslovil večer v Tripolisu naději, že se v průběhu soboty podaří v zemi sjednat "příměří". Diktátorův syn tvrdil, že armáda drží své pozice na západě země a že se nerozhodla zasáhnout proti "teroristům", jen aby umožnila vyjednávání.

21:44 - Francie oznámila, že zahajuje vyšetřování s cílem zjistit, zda libyjský vůdce Muammar Kaddáfí a svržený egyptský prezident Husní Mubarak nevlastní v zemi nějaký majetek nebo nemají uloženy v tamních bankách peníze. Mohly by to totiž pocházet z korupce a defraudace veřejných fondů. Podnět k vyšetřování dala organizace Transparency International.

20:32 - Členské země Evropské unie se v zásadě shodly na balíku sankcí proti libyjskému režimu. Má mezi nimi být zbrojní embargo nebo zákaz dodávek zboží, které může být použito k represím. Sankce proti Libyi se rodí také v Radě bezpečnosti OSN, která má ještě v pátek večer jednat o francouzsko-britském návrhu rezoluce předpokládající zbrojní embargo, finanční sankce a požadavek, aby Mezinárodní trestní tribunál obvinil libyjské předáky ze zločinů proti lidskosti.

19:43 - Saúdská Arábie oznámila, že navýší o přibližně 700 000 barelů svou denní těžbu ropy, aby tím nahradila výpadky způsobené krizí v Libyi. Cena směsné ropy Brent v pátek klesla na 111 dolarů za barel poté, co ve čtvrtek vyletěla na 120 dolarů, zatímco lehká americká ropa se prodávala za 97 dolarů. Mezinárodní měnový fond se snaží trhy uklidnit s tím, že nárůst cen byl jen dočasný.

18:59 - Libyjská armáda a policie obsadily hlavní silnici spojující metropoli země s letištěm Mitiga a podle očitých svědků kontrolují všechna projíždějící auta a prohledávají je. Povstalci se mezitím zmocnili dalších tří měst na západě země a kontrolují údajně také části Tripolisu.

18:33 - Majetek rodiny libyjského vůdce Muammara Kaddáfího odhaduje opozice na 80 až 150 miliard dolarů (až 2,7 bilionu korun). Přesné údaje ale podle agentury DPA neexistují, protože v tomto autoritářském státě bylo velmi nebezpečné o finančních machinacích Kaddáfího klanu mluvit. Zajímavý náhled do těchto obchodů poskytly depeše americké ambasády v Tripolisu, které nedávno zveřejnil internetový server WikiLeaks. Podle těchto dokumentů má autokratovo příbuzenstvo podíly v ropném průmyslu, telekomunikacích, stavebnictví, hotelích nebo médiích a zisky mu plynou také z prodeje spotřebního zboží.

Kaddáfího možná poslední projev
Kaddáfího možná poslední projev | Foto: Reuters

18.05 - Libyjská státní televize vysílá záběry Kaddáfího, jak na Green Square v Tripolisu mluví ke svým příznivcům. Záběry zřejmě byly natočeny během dnešního dne. "Připravte se k obraně Libye, připravte se k obraně ropy, k obraně naší důstojnosti," říká Kaddáfí.

17:54 - Povstalci úspěšně odrazili útok vedený silami loajálními diktátoru Kaddáfímu, které se pokusily zmocnit se důležitého města Zavíja ležícího asi padesát kilometrů západně od metropole země Tripolisu. Zavíja leží na strategické silnici spojující hlavní město s tuniskou hranicí a je v ní důležitý ropný terminál, ze kterého je surovina přečerpávána na tankery a míří na export.

16:55 - V Libyi je i nadále okolo 3600 občanů EU včetně dvaadvaceti Čechů. Jak sdělil ČTK český konzul Jiří Hušner, většinou mají zájem zemi opustit. Z Libye v uplynulých dnech odletělo či bylo evakuováno na palubách trajektů více než dva a půl tisíce Evropanů.

16:33 Povstalci na východě země tvrdí, že mají pod svou kontrolou většinu ropných polí. Má to platit alespoň pro všechna naleziště nacházející se východně od města Rás Lanúf. Produkce byla nicméně zastavena ze 75 procent. Hrozba přerušení exportu suroviny vedla v uplynulých dnech ke skokovému zvýšení cen směsné severoevropské ropy Brent, která se ocitla na 120 dolarech za barel.

15:41 - Export ropy z libyjských přístavů se takřka zastavil. Tankery stojí v přístavech ale nejenom kvůli probíhajícím bojům, nýbrž také v souvislosti s extrémně bouřilivým počasím panujícím na moři. Libye, která je dvanáctým největším exportérem suroviny, vyvážela ještě před nedávnem každý den 1,6 milionu barelů černého zlata.

15:16 - Tři stovky cizinců opustily Tripolis zmítaný boji mezi stoupenci a odpůrci libyjského vůdce Kaddáfího na palubě trajektu, který nechalo najmout americké ministerstvo zahraničních věcí. Polovina z nich jsou Američané. Trajekt Maria Delores míří za velmi špatného počasí k Maltě.

14:24 - Agentura Reuters hlásí nejméně pět mrtvých, zatýkání lidí a rozhánění skupin protestujících slzným plynem.

14:00 - Ozbrojení muži, loajální Kaddáfímu, pálí do skupin lidí v západní části Tripolisu. Oznámila to agentura Reuters. Podle televize Al-Džazíra je na místě několik mrtvých a mnoho zraněných.

Z letiště v Tripolisu se stále snaží dostat domů tisíce lidí.
Z letiště v Tripolisu se stále snaží dostat domů tisíce lidí. | Foto: Reuters

13:22 - V Libyi stále zůstávají více než dvě desítky Čechů. Pět by jich mělo odletět během dneška, dalších 22 zatím zůstane, avšak část už projevila zájem o evakuaci. ČTK to dnes telefonicky sdělil konzul Jiří Hušner. Podle nej by dnes měli odletět dva čeští turisté. Další česká krajanka s dvěma dětmi by měla využít rumunské letadlo.

V Libyi zůstává na dovolené šestice českých turistů, kteří se rozhodli i nadále pobývat v poušti se zkušenými průvodci. Do Tripolisu se mají vrátit 4. března. Na českém velvyslanectví působí nadále pět pracovníků.

Zájem o evakuaci má podle českého velvyslanectví krajanka se čtyřmi děti žijící v Benghází. Podobně se vyslovila další česká matka, jež by ráda odjela se čtyřmi dětmi. V pondělí má odletět jeden český občan libyjského původu.

13:05 - Na sociální síti Twitter se objevila zpráva od uživatele z Tripolisu, žo vojáci a žoldnéři věrní Kaddáfímu hlídkují před mešitami. Chtějí tak po skončení modliteb zabránit protestům.

12:32 - Poradce a bratranec Muammara Kaddáfího Kaddaf Dam oznámil, že rezignoval  na "všechny své funkce v libyjském vedení na protest proti tomu, jak Tripolis řeší současnou krizi". Íránská televize Pres TV hlásí, že na stranu protestujících přešel Kaddáfího syn Sajf Arab. Podle íránské televize řekl, že očekává, že otec buď spáchá sebevraždu, nebo uprchne do Latinské Ameriky. Kaddáfí má celkem sedm synů a jednu dceru.

Kaddáfího dcera Aíša se pokusila letadlem dostat na Maltu, nedostala však povolení přistát a vrátile se do Tripolisu.
Kaddáfího dcera Aíša se pokusila letadlem dostat na Maltu, nedostala však povolení přistát a vrátile se do Tripolisu. | Foto: Reuters

12:07 - Podle televize Al-Džazíra jednají libyjští politici v exilu a ti, kteří se v posledních dnech distancovali od Kaddáfího, o vytvoření přechodné vlády. Ta by měla převzít moc po pádu diktátora.

12:00 - Kaddáfího syn Sajf Islám řekl televizi CNN-Türk, že celá rodina zůstane žít v Libyi a v Libyi také zemře.

11:57 - Skupina demonstrantů pronikla do budovy libyjského velvyslanectví v Paříži a obsadila ji.

10:26 - Venezuelský prezident Hugo Chávez podpořil Kaddáfiho. Na sociální síti Twitter uvedl, že libyjský vůdce čelí občanské válce. "Ať žije nezávislá Libye!" napsal. Ministři zahraničí Venezely i Kuby už dřívě obvinili Spojené státy, že se snaží situace využít k invazi do Libye.

10:16 - Jeden z vůdců povstání plukovník Tárik Husajn řekl v Benghází zpravodaji deníku Wall Street Journal, že rebelové chystají ofenzívu na Tripolis s cílem definitivně skoncovat s Kaddáfím. Z východu Libye prý už směřují k hlavnímu městu vojáci. Husajn také řekl, že Kaddáfí půjde před soud, ale dostane-li se do rukou "někomu z mladých," skončí roztrhán na čtyřicet až padesát kousků.

9:44 - Kaddáfího fondy nebude obstavovat pouze Švýcarsko, ale také Británie. Ministři britské vlády dokázali identifikovat miliardy liber, které si v londýnských bankách uschoval libyjský vůdce. Informaci přinesl deník Daily Telegraph s tím, že k zabavení peněz by mělo dojít během několika dní.

9:22 - Nejen Rada bezpečnosti OSN bude dnes řešit situaci v Libyi. Generální tajemník Severoatlantickék aliance svolal na odpoledne mimořádné zasedání Rady NATO. Podle Anderse Fogha Rasmussena je naprostou prioritou zajištění evakuace a možná humanitární pomoc. "Je předčasné hovořit o detailech, je ale zřejmé, že NATO má prostředky, které mohou být v podobné situaci použity, a to v případě, že kterýkoli členský stát bude žádat akci," uvedl Rasmussen. Případného přílivu uprchlíků z Libye se obává především Itálie.  

9:01 - Libyjská vláda se pokouší zachránit způsobem, k němuž sáhly i další na ropu bohaté státy v regionu. Vláda nařídila vyplacení velkých dotací lidem. Zvýšit by se měly platy i dotace na nákup potravin. Každá rodina obdrží 500 libyjských dinárů na nákup potravin, platy ve státní sféře se zvýší o 150 procent.

Protivládní graffiti v libyjském Benghází. Poznáváte Muammara Kaddáfího?
Protivládní graffiti v libyjském Benghází. Poznáváte Muammara Kaddáfího? | Foto: Reuters

8:48 - Francie a Británie chystají rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by uvalila na Libyji zbrojní embargo, finanční sankce a požádala zároveň Mezinárodní trestní tribunál, aby obžaloval vůdce země ze zločinů proti lidskosti. Rezoluce by podle šéfky francouzské diplomacie měla být zcela striktní, pokud jde o zbraně a zákaz pohybu pro libyjské politiky. Rada bezpečnosti se kvůli Libyji sejde během pátku.

8:11 - Naděje Muammara Kaddáfího, že se mu podaří udržet u moci, závisí z velké části na schopnostech elitní vojenské jednotky, které velí jeden z jeho synů. Jsou o tom přesvědčeny americké a evropské zpravodajské služby, vyplynulo to z dokumentů, zveřejněných serverem WikiLeaks. Dvaatřicátá brigáda pod velením Chámise Kaddáfího je podle uniklých depeší dobře vybavenou jednotkou a jednou z posledních možností obrany Kaddáfího režimu. Tvoří ji až 10 tisíc mužů, plně loajálních vládě. V posledních dnech se zapojila například do bojů s povstalci v Misratě.

7:38 - Situací v Libyji se bude dnes na mimořádně schůzi zabývat Rada OSN pro lidská práva. Na stole bude mít návrh rezoluce, která požaduje pozastavení členství Libyje v radě a chce nezávislé vyšetřování tamního násilí proti demonstrantům. Schůzka 47 členů rady OSN se sídlem v Ženevě se koná z iniciativy Evropské unie. Představitelka Mezinárodní federace pro lidská práva vyjádřila přesvědčení, že rezoluci podpoří i arabské a africké státy. Hlasováním proti textu by podle ní ztratily věrohodnost ohledně svého postoje k lidským právům.

7:16 - Odpůrci Kaddáfího vlády získali pod kontrolu další město, podařilo se jim vyhnat vládní síly z Misraty, přístavního města, vzdáleného asi 200 kilometrů od metropole Tripolisu. K nejtěžší bitvě došlo o místní letiště. Po vyhnání provládních sil vypukly ve městě pouliční oslavy.

6:56 - Cena ropy se v reakci na revoluci v Libyi šplhá výš a výš. Na počátku pátečního obchodování zdražila o více než dolar a její cena se dostala na 112 dolarů za barel. Na trhu panují obavy, že dojde k narušení dodávek, a to přesto, že Saúdská Arábie vydala ujištění, že je připravena navýšit svou těžbu.

6:41 - Mezi opatřeními, které proti Libyi zvažují Spojené státy, je i vojenská operace, a to v případě potřeby podniknutá i pouze ze strany Washingtonu. Nejdřív chce ale Obamova administrativa dosáhnout shody na sankcích, které by schválila Rada bezpečnosti OSN. Obama ještě pozdě večer probíral možnosti dalšího postupu s britským premiérem Cameronem, francouzským prezidentem Sarkozym a italským premiérem Berlusconim.

Pátek 6:00 - Vážení čtenáři, dění v Libyi jsme po celý čtvrtek sledovali online. Reportáž naleznete pod titulkem: Kaddáfí ztrácí kotnrolu i nad západem a jihem Libye - zde.

 

Právě se děje

Další zprávy