Zpoždění. Barrosova komise bude až 9. února

Johanna Grohová
20. 1. 2010 10:40
Po rezignaci bulharské kandidátky Rumjany Želevové je třeba odložit hlasování o nové komisi
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU.
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU. | Foto: Reuters

Brusel - Noví eurokomisaři si budou muset počkat na své kanceláře. Po rezignaci bulharské kandidátky Rumjany Želevové je třeba odložit hlasování o nové komisi z původně zamýšleného data 26. ledna až na únor. Nová komise José Manuela Barrosa se tak zřejmě ujme své funkce 9. února.

Ostatní komisaři nejspíš projdou, a to i slovenský kandidát-diplomat Maroš Šefčovič, kterému zavařily údajné poznámky o zneužívání sociálních dávek ze strany Romů. Jeho výkon během slyšení byl hodnocen dobře a navíc se ke svému 'škraloupu' začal včas důrazně vyjadřovat.

Pro pravici, která ztratila Želevovou, je proto těžké najít socialistického kandidáta zralého na odstřel. "Nemyslím si, že by muselo nutně platit pravidlo, když jeden od nás, tak jeden od vás," poznamenal lidovecký europoslanec Jan Březina.

Bruselská šedivost

Co tedy můžeme očekávat od mužů a žen, kteří budou příštích pět let vykonavateli složité evropské politiky?

Při pohledu na novou komisi se sotva komu zatetelí srdce. Žádné skutečně výjimečné osobnosti v ní nenalezneme. Vlastně to působí tak, že členské státy si to ani nepřejí. Komise získává na čím dál větším vlivu při formování evropské politiky a zákonů. Je proto zřejmě lepší ponechat jí nádech nudné, úřednické šedivosti, která domácí vlády nemůže zastínit.

Češi a Slováci posílají do Bruselu v podstatně obdobnou ligu. Stejně jako Šefčovič i Štefan Füle absolvoval proslulou moskevskou školu pro diplomaty. Oba dva se ale projevili jako solidní kandidáti, kteří se umí dobře připravit a jako zkušení diplomaté vybruslit z citlivých situací.

Füleho sebevědomé, kompetentní, místy však až příliš úřednicky ploché vystoupení mu zajistilo pochvalné reakce v podstatě ze všech stran. Podle některých názorů byl jeden z nejlepších a snadno tak zastínil nepřesvědčivý výkon vysoké představitelky pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonové. Navzdory své komunistické minulosti si tak zajistil těžko zpochybnitelnou podporu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog spisovatele Benjamina Kurase na Aktuálně.cz: Zvesela pod lisabonskou smlouvu

Nervy na pochodu

To naopak zcela nezvládla Bulharka Želevová, které během grilování ze strany europoslanců ruply nervy. Do debaty vpustila politickou sokyni tím, že ji oslovila jménem. Školácká chyba: v europarlamentu platí pravidlo, že europoslanec smí položit jen jednu otázku, ale je-li osloven, smí se vyptávat dál. Tím Bulharka spustila diskusi, jež se jí stala osudnou. Výsledný dojem byl natolik špatný, že ji nakonec její vlastní vláda a Evropská lidová strana hodila přes palubu.

"Její rezignaci si přáli v podstatě všichni. I kdyby to nakonec do komise dotáhla, byla by v podstatě politicky mrtvá. To, že odstoupila, znamená, že budeme mít lepší bulharskou komisařku," říká jeden z dobře informovaných zdrojů z Evropské komise.
V Bruselu převládá víra, že tato komise bude přeci jen silnější než ta na odchodu.

A tak za Bulharsko nastoupí náhradnice, mluví se o viceprezidentce Světové banky Kristalině Georgievové.

"Myslím, že to bude lepší komise. Během slyšení se ukázalo, že většina kandidátů je dobře připravena," řekl britský konzervativní europoslanec Malcom Harbour.

Tříhodinová slyšení v europarlamentu jsou vnímána jako dobrá cesta, jak donutit budoucí komisaře, aby se naučili znát svou oblast. Ukázalo se, kdo má potenciál stát se politickou hvězdou. Mohla by to být budoucí irská komisařka Máire Geoghegan-Qinnová, její lucemburská kolegyně Viviane Redingová a dánská zástupkyně Connie Hedegaardová.

Silná ženská trojka

Všechny tři mají takzvaně růstová portfolia: inovace, ochranu spotřebitelů včetně základních práv a klimatické změny. "Jsou to přesně ty oblasti, které budou v centru zájmu, a proto mají šanci se dobře profilovat," poznamenává bruselský diplomat. Zatím jako nejslabší článek je vnímána baronka Ashtonová. Nemá snadnou roli. V podstatě za běhu vytváří zcela nový úřad včetně jeho poměrně rozsáhlé diplomatické struktury, jež má v budoucnu čítat na pět tisíc lidí. Jako politik s minimální zkušeností ze zahraniční politiky se své portfolio postupně doučuje - a je to znát.

První zkouška přišla v souvislosti s katastrofou na Haiti.

"Problém není v tom, že by na Haiti nebyla Evropská unie vidět, naopak, má tam stovky lidí, Ashtonová to ale nedokázala prodat," dodal diplomat z komise. Na pravici se proto projevují snahy baronku odstřelit. Něco takového by ale bylo velice těžké. Málokdo si přeje další zdržení nástupu nové komise do funkce.

 

Právě se děje

Další zprávy