Zpoždění. Barrosova komise bude až 9. února

Johanna Grohová
20. 1. 2010 10:40
Po rezignaci bulharské kandidátky Rumjany Želevové je třeba odložit hlasování o nové komisi
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU.
Předseda Evropské komise José Barroso s Rubikovou kostkou, na které jsou iniciály všech členských zemí EU. | Foto: Reuters

Brusel - Noví eurokomisaři si budou muset počkat na své kanceláře. Po rezignaci bulharské kandidátky Rumjany Želevové je třeba odložit hlasování o nové komisi z původně zamýšleného data 26. ledna až na únor. Nová komise José Manuela Barrosa se tak zřejmě ujme své funkce 9. února.

Ostatní komisaři nejspíš projdou, a to i slovenský kandidát-diplomat Maroš Šefčovič, kterému zavařily údajné poznámky o zneužívání sociálních dávek ze strany Romů. Jeho výkon během slyšení byl hodnocen dobře a navíc se ke svému 'škraloupu' začal včas důrazně vyjadřovat.

Pro pravici, která ztratila Želevovou, je proto těžké najít socialistického kandidáta zralého na odstřel. "Nemyslím si, že by muselo nutně platit pravidlo, když jeden od nás, tak jeden od vás," poznamenal lidovecký europoslanec Jan Březina.

Bruselská šedivost

Co tedy můžeme očekávat od mužů a žen, kteří budou příštích pět let vykonavateli složité evropské politiky?

Při pohledu na novou komisi se sotva komu zatetelí srdce. Žádné skutečně výjimečné osobnosti v ní nenalezneme. Vlastně to působí tak, že členské státy si to ani nepřejí. Komise získává na čím dál větším vlivu při formování evropské politiky a zákonů. Je proto zřejmě lepší ponechat jí nádech nudné, úřednické šedivosti, která domácí vlády nemůže zastínit.

Češi a Slováci posílají do Bruselu v podstatně obdobnou ligu. Stejně jako Šefčovič i Štefan Füle absolvoval proslulou moskevskou školu pro diplomaty. Oba dva se ale projevili jako solidní kandidáti, kteří se umí dobře připravit a jako zkušení diplomaté vybruslit z citlivých situací.

Füleho sebevědomé, kompetentní, místy však až příliš úřednicky ploché vystoupení mu zajistilo pochvalné reakce v podstatě ze všech stran. Podle některých názorů byl jeden z nejlepších a snadno tak zastínil nepřesvědčivý výkon vysoké představitelky pro zahraniční záležitosti Catherine Ashtonové. Navzdory své komunistické minulosti si tak zajistil těžko zpochybnitelnou podporu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog spisovatele Benjamina Kurase na Aktuálně.cz: Zvesela pod lisabonskou smlouvu

Nervy na pochodu

To naopak zcela nezvládla Bulharka Želevová, které během grilování ze strany europoslanců ruply nervy. Do debaty vpustila politickou sokyni tím, že ji oslovila jménem. Školácká chyba: v europarlamentu platí pravidlo, že europoslanec smí položit jen jednu otázku, ale je-li osloven, smí se vyptávat dál. Tím Bulharka spustila diskusi, jež se jí stala osudnou. Výsledný dojem byl natolik špatný, že ji nakonec její vlastní vláda a Evropská lidová strana hodila přes palubu.

"Její rezignaci si přáli v podstatě všichni. I kdyby to nakonec do komise dotáhla, byla by v podstatě politicky mrtvá. To, že odstoupila, znamená, že budeme mít lepší bulharskou komisařku," říká jeden z dobře informovaných zdrojů z Evropské komise.
V Bruselu převládá víra, že tato komise bude přeci jen silnější než ta na odchodu.

A tak za Bulharsko nastoupí náhradnice, mluví se o viceprezidentce Světové banky Kristalině Georgievové.

"Myslím, že to bude lepší komise. Během slyšení se ukázalo, že většina kandidátů je dobře připravena," řekl britský konzervativní europoslanec Malcom Harbour.

Tříhodinová slyšení v europarlamentu jsou vnímána jako dobrá cesta, jak donutit budoucí komisaře, aby se naučili znát svou oblast. Ukázalo se, kdo má potenciál stát se politickou hvězdou. Mohla by to být budoucí irská komisařka Máire Geoghegan-Qinnová, její lucemburská kolegyně Viviane Redingová a dánská zástupkyně Connie Hedegaardová.

Silná ženská trojka

Všechny tři mají takzvaně růstová portfolia: inovace, ochranu spotřebitelů včetně základních práv a klimatické změny. "Jsou to přesně ty oblasti, které budou v centru zájmu, a proto mají šanci se dobře profilovat," poznamenává bruselský diplomat. Zatím jako nejslabší článek je vnímána baronka Ashtonová. Nemá snadnou roli. V podstatě za běhu vytváří zcela nový úřad včetně jeho poměrně rozsáhlé diplomatické struktury, jež má v budoucnu čítat na pět tisíc lidí. Jako politik s minimální zkušeností ze zahraniční politiky se své portfolio postupně doučuje - a je to znát.

První zkouška přišla v souvislosti s katastrofou na Haiti.

"Problém není v tom, že by na Haiti nebyla Evropská unie vidět, naopak, má tam stovky lidí, Ashtonová to ale nedokázala prodat," dodal diplomat z komise. Na pravici se proto projevují snahy baronku odstřelit. Něco takového by ale bylo velice těžké. Málokdo si přeje další zdržení nástupu nové komise do funkce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy