Obama udělil řády válečným hrdinům z národnostních menšin

ČTK ČTK
18. 3. 2014 23:50
Ocenění svých činů se měli dočkat mnohem dříve, ale doplatili na diskriminaci.
Barack Obama: Splnili jsme dlouholetý dluh.
Barack Obama: Splnili jsme dlouholetý dluh. | Foto: Reuters

Washington - Celkem 24 hispánců, černochů a Židů dostalo v úterý od prezidenta Baracka Obamy většinou posmrtně vyznamenání za statečnost během válečných nasazení americké armády.

Ocenění svých činů se měli dočkat mnohem dříve, ale stejně jako další příslušníci menšin v armádě doplatili podle agentury AP na diskriminaci. Šéf Bílého domu prohlásil, že splnil dlouholetý dluh vůči vojákům z národnostních menšin, kteří "bojovali a umírali za vlast, jež je ne vždy považovala za rovnoprávné".

Obama vyznamenal Medailí cti veterány II. světové války a konfliktů z Koreje a Vietnamu. Jejich ocenění vychází z dvanáctileté práce úředníků Pentagonu, kteří analyzovali historické případy diskriminace menšin v armádě. Právě dva tucty v úterý oceněných si podle Obamy medaili zasloužily už dávno.

"Dnes máme šanci vyrovnat se s minulými chybami. Žádný národ není dokonalý... Mnohdy čelíme bolestivé minulosti včetně skutečnosti, že někteří z těchto vojáků bojovali a umírali za vlast, jež je ne vždy považovala za rovnoprávné," řekl šéf Bílého domu.

Mezi oceněnými byli pouze tři stále naživu. Šlo o veterány z Vietnamu Jose Rodelu, Melvina Morrise a Santiaga Ereviu, kteří své řády přijali za dlouhotrvajícího potlesku. "Nikdy mi popravdě nešlo o vyznamenání," řekl Erevia AP, ale připustil, že "padl na kolena", když mu zavolal Obama a oznámil mu, že dostane medaili.

Pentagon během 12 let přehodnotil několik tisíc případů nositelů nižšího vojenského vyznamenání, z nichž řada splňovala kritérium získání hodnotnější Medaile cti, ale v minulosti jim byla upřena. Přibližně 600 z nich bylo hispánského či židovského původu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy