Obama tlačí republikány k hraně "fiskálního útesu"

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 12. 2012 16:28
Oponenti prezidenta jsou ochotni diskutovat o zdanění lidí s příjmy 400 000 dolarů
Obama se ze všech sil snaží odvrátit automatické škrty a navýšení daní.
Obama se ze všech sil snaží odvrátit automatické škrty a navýšení daní. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama stále doufá, že politici překonají neshody a dohodnou se na odvrácení fiskální krize ve Spojených státech spočívající v kombinaci vyšších daní z příjmu a rozpočtových škrtů po Novém roce.

Prezident v rozhovoru pro televizi NBC zároveň varoval, že neúspěch jednání by negativně zasáhl finanční trhy. Vyzval zákonodárce zejména k rychlému prodloužení daňových úlev pro střední třídu.

Američtí politici stále hledají kompromisní řešení, jak zabránit takzvanému pádu z fiskálního útesu. Tedy situaci, která by mohla způsobit, že kombinace automatických výdajových škrtů a vyšších daní uvrhne tamní ekonomiku zpět do recese. Ve hře je také možnost, že by se účinnost těchto změn pozdržela, i když podobné návrhy se v minulých dnech nesetkaly s kladným přijetím.

"Doufám, že lidé během příštích 48 hodin pochopí, že bez ohledu na stranické rozdíly je naší nejvyšší prioritou zajistit, aby nestouply daně pro střední třídu. To by těžce poškodilo naši ekonomiku," řekl Obama.

"Demokraté i republikáni tvrdí, že  zvýšení daní pro střední třídu nechtějí. Na tom se shodujeme. Když toho dosáhneme, bude to znamenat velké zmírnění fiskálního útesu. Zabrání to těm nejhorším důsledkům," dodal americký prezident v rozhovoru pro NBC.

Obama trvá na hranici 250 000 ročně

Spor se vede o to, jak dlouhodobě snižovat rozpočtový deficit. Pokud se politici do úterý neshodnou, zvýší se od středy automaticky daně prakticky všem Američanům. V úhrnu to bude kolem 500 miliard dolarů (asi 9,5 bilionu Kč), což by bylo největší jednorázové zvýšení daní v historii Spojených států. Zároveň se o 109 miliard dolarů (zhruba 2,1 bilionu Kč) mají snížit státní výdaje.

Mluvčí republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner pro kompromisní plán podporu u svých spolustraníků nenašel.
Mluvčí republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů John Boehner pro kompromisní plán podporu u svých spolustraníků nenašel. | Foto: Reuters

"Jsme nyní v bodě, kdy už za pár dnů bude platit zákon, podle něhož se daňová sazba každému Američanovi zvýší," upozornil již dříve Obama. "Na výplatní pásce každého Američana bude mnohem nižší částka. A to nebude pro naši ekonomiku nic dobrého," dodal.

Na růstu hrubého domácího produktu Spojených států se asi ze 70 procent podílejí spotřebitelské výdaje. Pokud lidem zbude v peněženkách méně peněz, lze předpokládat, že budou i méně utrácet.

Žádné dohody zatím nebylo dosaženo u té nejdůležitější otázky, a tou je zvýšení daní pro bohaté. Obamovi demokraté požadují, aby se daně zvýšily všem rodinám, které vydělají alespoň 250 000 dolarů ročně (asi 397 000 Kč měsíčně). Republikáni nejprve odmítli všechny návrhy na zvýšení daní pro bohaté, později ale naznačili, že jsou ochotni se bavit o zvýšení daní pro lidi s příjmem alespoň 400 000 dolarů ročně (zhruba 636 000 měsíčně).

Daňové úlevy, jejichž platnost má v pondělí skončit, zavedl předchozí republikánský prezident George Bush.

 

Právě se děje

Další zprávy