Obama připustil technické problémy s Obamacare

ČTK ČTK
21. 10. 2013 20:02
Problémy má webová stránka, kde je možné pojištění získat.
Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes připustil, že spouštění reformy zdravotnictví provázejí rozsáhlé technické problémy. Obama uvedl, že za potížemi částečně stojí mimořádný zájem lidí, kteří chtějí získat pojištění na vládní webové stránce. Přislíbil problémy vyřešit.

Systém nefunguje tak hladce, jak by měl, připustil Obama. Vyzval nicméně Američany k trpělivosti a doporučil jim, aby se znovu zkoušeli připojit ke stránkám, které nabízejí pojištění.

Problémy se týkají konkrétně takzvaných burz pojištění, které od spuštění reformy 1. října na webu zprostředkovávají zdravotní pojištění milionům Američanů, kteří ho nemají. Už od začátku je ale těžké se ke stránce healthcare.gov připojit.

Podle Obamy situaci ztížil velký zájem. "Ohromný počet lidí navštěvujících tyto stránky prohloubil již existující problémy," řekl Obama. Stránky údajně navštívilo na 20 milionů lidí.

Štve mě to

"Ale nelze to zastírat - web je příliš pomalý, často se zablokuje během podávání přihlášky a mohu říci, že nikoho to neštve víc než mě," řekl s tím, že "tyto problémy se napravují".

Reforma zdravotnictví patří k nejvýraznějším změnám Obamova prezidentství a byla příčinou nedávné krize kolem zvýšení dluhového stropu.

Opoziční republikáni podmiňovali - nakonec neúspěšně - uvolnění peněz pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu odkladem či zásadními změnami reformy. Tyto vyhrocené spory paradoxně zastínily technické potíže provázející reformu od prvního dne.

14 % je bez pojištění

Reforma zdravotnictví je nejambicióznějším sociálním programem v Americe od 60. let. Republikáni reformu, schválenou Kongresem v roce 2010 a posléze potvrzenou nejvyšším soudem, odmítají a měsíce se ji intenzivně snaží zrušit nebo alespoň oslabit. Tvrdí, že zvýší cenu zdravotního pojištění a že je nespravedlivá v tom, že nutí pod hrozbou pokuty k pojištění i ty Američany, kteří ho nechtějí

Většina pojištěných Američanů je pojištěna u zaměstnavatele, asi pětina má individuální pojištění. Zhruba 48 milionů Američanů, tedy asi 14 procent, pojištění nemá.

Burzy mají nabízet pojištění pokrývající i ty oblasti, které dosud vždy nemusely být součástí pojištění - například psychiatrickou pomoc, antikoncepci nebo preventivní prohlídky. Reforma zahrnuje i další změny zdravotního pojištění, například zákaz diskriminace na základě pohlaví a předcházejících nemocí či vrozených vad.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy