Washington - Americký prezident prezident Barack Obama svým čtvrtečním projevem, věnovaným Blízkému východu, rozladil Izraelce.
Prezident zopakoval, že přežití a bezpečnost Izraele zůstává pro USA zásadní prioritou. Židovský stát ale podle něj musí učinit "odvážná rozhodnutí," protože současný stav nemůže trvat věčně.
Apeloval rovněž na Palestince. "Snahy o delegitimizaci Izraele nepovedou k vytvoření palestinského státu," řekl. Hranice mezi Izraelem a Palestinou by podle něj měly mít přibližně podobu, jako v roce 1967, s možností výměny části malých území.
To znamená, že palestinský stát by vznikl na území Gazy a převážné části západního břehu Jordánu. Tímto prohlášením americký prezident rozhněval některé pravicové izraelské politiky, kteří návrat k hranicím z roku 1967 odmítají.
"Obama oprášil Arafatův plán na zničení Izraele," řekl poslanec vládní strany Likud Dany Dannon.
Premiér Benjamin Netanjahu krátce poté prohlásil, že hranice z roku 1967 jsou "neubránitelné" a židovský stát na ně nemůže přistoupit.
Spokojeno ale není ani palestinské hnutí Hamas, které Obamův projev označilo za proizraelský.
Egypt a Tunisko se dočkají od USA finanční pomoci jako ocenění toho, že se oba státy vydaly na cestu demokracie, řekl dále Obama.
Snahu obyvatel arabských států svrhnout dlouholeté diktatury přirovnal k americkému boji za nezávislost. Podle něj začala na Blízkém východě nová éra a Spojené státy to vítají.
Podle Obamy se USA rozhodly umazat Egyptu miliardu dolarů z jeho dluhu a poskytnou mu půjčku ve výši jedné miliardy dolarů. Půjčka má pomoci s vytvořením nových pracovních míst a přispět k finanční stabilitě země.
Egyptu a Tunisku hodlá americká vláda také pomoci s dohledáním peněz, které předchozí vládci obou zemí ukryli v zahraničí.
Zatímco Egypt a Tunisko Obama ocenil, ostře napadl syrského prezidenta Bašára Asada za způsob, jakým jeho režim potlačuje už téměř dva měsíce trvající demonstrace.
"Bašár Asad by měl buď začít s reformami, anebo jít z cesty," řekl Obama. Jemenský prezident Alí Aballáh Sálih by už podle něj neměl otálet s předáním moci.
Obama zároveň hájil vojenský zásah v Libyi. "Kdybychom nezasáhli, tisíce lidí by zemřely," uvedl americký prezident.
Americká veřejnost i někteří opoziční republikáni útok proti Muammaru Káddáfímu kritizují. Obama k tomu ještě dodal, že Kaddáfího režim je den ode dne slabší a libyjský diktátor dříve nebo později bude muset odejít.
Svůj projev Obama přednesl dva roky poté, co v Káhiře vyzval arabský a islámský svět k dialogu a zlepšení vztahů se Spojenými státy.
V dnešní řeči rovněž uvedl, že součástí reforem na Blízkém východě a v Severní Africe by mělo být i zrovnoprávnění žen.