Obama a Romney ve finiši, USA straší volební podvody

Radim Klekner Radim Klekner
5. 11. 2012 21:20
Demokraté i republikáni si navzájem předhazují snahy nezákonně ovlivnit výsledek
Na řadě míst v USA se při předčasném hlasování tvořily dlouhé fronty.
Na řadě míst v USA se při předčasném hlasování tvořily dlouhé fronty. | Foto: Reuters

Aktualizovali jsme o informace z pondělních mítinků Obamy a Romneyho.

Washington - Povzbudit podporu svých stoupenců a nakazit nadšením váhající voliče se v pondělí pokoušejí v šesti klíčových amerických státech prezidentští kandidáti Barack Obama a Mitt Romney. Obama promluvil k davu stoupenců ve wisconsinském Madisonu, kde mu stál po boku rocker Bruce Springsteen. Republikán Romney ráno místního času zahájil poslední předvolební den na Floridě, kde své příznivce vyzval k maximální volební účasti.

Romney bude v úterý hlasovat v Belmontu ve státě Massachusetts, kde žije. Podle zpráv některých amerických médií pak ještě podnikne poslední bleskovou cestu do Ohia, které bude pro výsledek voleb možná rozhodujícím státem. V posledním měsíci předvolební kampaně Romney navštívil Ohio jednadvacetkrát.

Ohio má v plánu navštívit i Obama, který kromě toho přijede na mítink do města Des Moines ve státě Iowa. Romney v pondělí kromě Floridy navštíví Virginii, Ohio a New Hampshire. Zatímco ve Wisconsinu a Ohiu je na tom zřejmě lépe Obama, ve Virginii a na Floridě má podle odhadů větší podporu Romney.

Ve státě Ohio jsou necelé dva dny před prezidentskými volbami všechny hotelové pokoje zarezervovány na celý týden dopředu. Rezervace prý ale neprovedli zahraniční dopisovatelé, nýbrž - jak žertem tvrdí Tim Burke, šéf Demokratické strany v ostře sledovaném volebním okrsku Hamilton - právníci.

Ti, kteří se specializují na americké volební právo.

Právníky zlanařili místní demokraté i republikáni. Oba tábory se totiž chystají na to, že očekávaný mimořádně těsný výsledek voleb povede k četným soudním žalobám.

A to nejen v Ohiu, nýbrž na řadě dalších míst v přibližně sedmi státech, kde do poslední chvíle není jisté, zda se voliči rozhodnou pro prezidenta Baracka Obamu, či jeho republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho.

Předvolební mítink na vlastní oči:

Demokraté se obávají, že by se mohla opakovat situace z roku 2000, kdy na Floridě musely být v několika okrscích kvůli neplatným hlasovacím lístkům přepočítávány hlasy. Vítězem voleb se na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu USA nakonec stal George Bush.

Ze snahy protiprávně ovlivnit, nebo dokonce zmanipulovat volby se navzájem obviňují obě strany. Republikáni hovoří o volebním podvodu ve státech kontrolovaných demokraty, a ti zase o tom, že se jejich soupeři snaží zabránit demokratickým voličům svůj hlas odevzdat.

"Úsilí zaručit, aby volby proběhly hladce, je tentokrát mimořádné," cituje deník The New York Times hlavního poradce Obamovy předvolební kampaně Roberta Bauera. "Může dojít k celé řadě zádrhelů, a nemusí to být zrovna něčí chyba či záměr."

V sobotu se Demokratická strana na Floridě, kde místní vládu tvoří republikáni, musela obrátit v okrese Miami-Dade na soud, protože úřady ve stanovenou hodinu uzavřely volební místnosti, ačkoliv před nimi čekaly stovky lidí, kteří chtěli hlasovat v rámci tzv. předčasného hlasování.

Stejná scéna se opakovala v neděli poté, co úřady volební místnosti znovu na několik hodin otevřely. Americká televize přinesla záběry rozhořčených voličů, kteří tloukli pěstmi na zamčené dveře a volali: "Nechte nás odvolit!"

Nespolehlivé počítače, vadné lístky

V Ohiu podali v pondělí stížnost u soudu pro změnu republikáni, kteří trvají na dodržení jedenáctihodinové zákonné lhůty, během níž se ověřuje identita všech voličů, kteří odevzdají své hlasy.

Předvolební kampaň v USA je nejdražší v historii, výsledek hlasování může být velmi těsný.
Předvolební kampaň v USA je nejdražší v historii, výsledek hlasování může být velmi těsný. | Foto: Pavel Tomášek

Dvanáct států ovládaných republikány změnilo totiž v uplynulých letech místní legislativu tak, aby občané mohli volit jen na základě řádného ověření totožnosti. A k tomu podle nich nemůže sloužit řidičský průkaz či pas, jak tomu bylo zvykem v minulosti.

V rámci takzvaného předčasného hlasování totiž chodí k volbám v prvé řadě méně majetní Američané, a tedy stoupenci demokratů.

Ostře kritizován je také samotný způsob odevzdávání a přepočítávání hlasů. Právě v Hamiltonu, ale také v řadě volebních okrsků, kde je výsledek hlasování nejistý, dodala počítače, jež budou hlasy přepočítávat, firma Hart Intercivic, kterou loni převzala investiční společnost HIG Capital kontrolovaná sponzory Republikánské strany. 

Někdejší analytik vládní Národní bezpečnostní agentury (NSA) Michael Duniho tvrdí, že software používaný v počítačích je snadno manipulovatelný a může výsledek hlasování lehce zvrátit ve prospěch republikánů.

Velké otazníky navíc panují nad hlasováním pomocí děrných štítků, které vykazují časté výrobní vady. Na třicet tisíc z nich muselo být zhotoveno ručně, protože by takto odevzdané hlasy zřejmě propadly jako neplatné.

Ve Virginii byl minulý týden zase zatčen úředník napojený údajně na Republikánskou stranu, který měl zničit tisíce řádných volebních registrací, a vyřadit tak z hlasování voliče, u nichž bylo zřejmé, že budou volit demokraty.

V Iowě to byli pro změnu republikáni, kdo obvinil místní demokraty, že se snaží přimět zejména starší občany, aby vyplnili hlasovací lístky za své nejbližší příbuzné, kteří toho pro svůj vysoký věk nejsou sami schopni.

 

Právě se děje

Další zprávy