Obama a Medveděv podepsali dohodu o jaderném odzbrojení

Martin Novák Martin Novák
6. 7. 2009 18:01
Moskva povolí transport amerických vojáků a vojenské techniky do Afghánistánu ruským vzdušným prostorem
Krátce po příletu začalo jednání prezidentů v Kremlu.
Krátce po příletu začalo jednání prezidentů v Kremlu. | Foto: Reuters

Moskva - Spojené státy a Rusko se společně zavázaly k likvidaci částí svých arzenálů jaderných hlavic.

Vyplývá to z dnešního jednání prezidentů obou zemí Dmitrije Medveděva a Baracka Obamy v Moskvě. Politici podepsali dohodu, v níž předběžně deklarují shodu v likvidaci určitého počtu strategických jaderných zbraní.

"Chceme dosáhnout se Spojenými státy takové úrovně spolupráce, která zajistí bezpečnost a mír a bude hodna 21.století," řekl Medveděv na tiskové konferenci.

Dnes podepsaná smlouva má vést k závazné dohodě, která by měla být podepsána do konce roku. Nahradí stávající dohodu START-1 z roku 1991, která vyprší v prosinci.

Podle dnešního oznámení prezidentů sníží obě země během příštích let svůj jaderný arzenál na 1 500 až 1 675 hlavic. Rusko a Spojené státy dohromady disponují 95 procenty nukleárních zbraní, na zbytek světa připadá jen pět procent.

Obama v Moskvě oznámil, že by příští rok chtěl uspořádat globální summit o nešíření a omezování jaderných zbraní.

Obama dnes také získal od ruské strany slib, že američtí vojáci i vojenská technika se budou moci přesouvat do Afghánistánu ruským vzdušným prostorem. To ušetří americké armádě mnoho času i peněz.

Kladení věnců ke hrobu nezámého vojína v centru Moskvy.
Kladení věnců ke hrobu nezámého vojína v centru Moskvy. | Foto: Reuters

Neshody však mezi Moskvou a Washingtonem zůstávají v otázce protiraketového štítu, což Medveděv na tiskové konferenci po dnešní schůzce přiznal. Řekl, že bylo dosaženo pokroku, nikoliv dohody.

Rusové odmítají původní plány předchozího amerického prezidenta George Bushe na vybudování raketové základny v Polsku a radaru v České republice.

Deník Financial Times s odvoláním na své zdroje napsal, že Američané možná navrhnou vybudovat štít v Řecku a Bulharsku, což by údajně mělo být pro Rusko přijatelnější. Základnu a radar chtěly USA původně budovat na obranu proti íránským raketám.

Zítra se setká Obama v Moskvě s premiérem Vladimirem Putinem a promluví na univerzitě. Ve středu z Ruska odletí.

Foto: Aktuálně.cz
  

 


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy