Zrušte radar v Česku, vzkázal Obamovi před cestou Putin

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
3. 7. 2009 16:35
Americký prezident přijede v pondělí na svoji první návštěvu Moskvy

Moskva - Americký prezident Barack Obama přiletí v pondělí poprvé do Moskvy, kde bude jednat o odzbrojení obou velmocí a o zlepšení vztahů, které navrhl svou koncepci takzvaného "nového začátku."

Tři dny před začátkem návštěvy dnes odpoledne ruský premiér Vladimir Putin naznačil, na co bude Moskva při jednáních klást důraz.

Obamu vyzval, aby zrušil plány na výstavbu protiraketového štítu v Evropě. Ty zahrnují raketovou základnu v Polsku a radar v Brdech v České republice.

"Pokud Spojené státy zruší plány na protiraketový štít v Evropě, pak se naše vztahy s nimi pohnou kupředu," uvedl dnes ruský premiér podle agentury Interfax.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Rusům tento projekt od začátku vadí a nyní jeho zrušením podmiňují i pokrok v jednání o omezeních jaderných a dalších zbraní. Hrozbu, že postaví svoji vlastní raketovou základnu v Kaliningradu u polských hranic, zatím stáhli zpět.

"Jsme připraveni spolupracovat, od této americké administrativy hodně očekáváme," uvedl Putin na návštěvě jihoruského Krasnodaru.

Barack Obama se k protiraketovému štítu staví chladněji než jeho předchůdce George Bush, ale zatím se nevyslovil, zda jej zachová či pohřbí.

Nedávno prohlásil, že pokud Írán prokáže, že neusiluje o atomovou bombu, nebude štítu potřeba.

Předchozí americká administrativa ještě stihla podepsat dohody o stavbě základny a radaru s polskou a českou vládou. Česká Poslanecká sněmovna ale smlouvu dosud neratifikovala.

Pokud v říjnových volbách získá převahu levice, je možné, že se tak vůbec nestane. ČSSD i KSČM radar odmítají.

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy