Zrušte radar v Česku, vzkázal Obamovi před cestou Putin

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
3. 7. 2009 16:35
Americký prezident přijede v pondělí na svoji první návštěvu Moskvy

Moskva - Americký prezident Barack Obama přiletí v pondělí poprvé do Moskvy, kde bude jednat o odzbrojení obou velmocí a o zlepšení vztahů, které navrhl svou koncepci takzvaného "nového začátku."

Tři dny před začátkem návštěvy dnes odpoledne ruský premiér Vladimir Putin naznačil, na co bude Moskva při jednáních klást důraz.

Obamu vyzval, aby zrušil plány na výstavbu protiraketového štítu v Evropě. Ty zahrnují raketovou základnu v Polsku a radar v Brdech v České republice.

"Pokud Spojené státy zruší plány na protiraketový štít v Evropě, pak se naše vztahy s nimi pohnou kupředu," uvedl dnes ruský premiér podle agentury Interfax.

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Rusům tento projekt od začátku vadí a nyní jeho zrušením podmiňují i pokrok v jednání o omezeních jaderných a dalších zbraní. Hrozbu, že postaví svoji vlastní raketovou základnu v Kaliningradu u polských hranic, zatím stáhli zpět.

"Jsme připraveni spolupracovat, od této americké administrativy hodně očekáváme," uvedl Putin na návštěvě jihoruského Krasnodaru.

Barack Obama se k protiraketovému štítu staví chladněji než jeho předchůdce George Bush, ale zatím se nevyslovil, zda jej zachová či pohřbí.

Nedávno prohlásil, že pokud Írán prokáže, že neusiluje o atomovou bombu, nebude štítu potřeba.

Předchozí americká administrativa ještě stihla podepsat dohody o stavbě základny a radaru s polskou a českou vládou. Česká Poslanecká sněmovna ale smlouvu dosud neratifikovala.

Pokud v říjnových volbách získá převahu levice, je možné, že se tak vůbec nestane. ČSSD i KSČM radar odmítají.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy