Informoval o tom komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini s tím, že bude nadále požadovat příslušné informace."Nic jistého tu nemáme. Polsko, Maďarsko, Česko, Slovensko a Rumunsko odpověděly záporně," uvedl Frattini. Komisař již v pátek vyzval příslušné země, aby "přijaly příslušná opatření a prověřily" zmíněné informace kolem CIA.
"Kdyby to bylo jisté, znamnalo by to obrovskou potíž, protože by tak byla porušena nejen evropská mezinárodní charta práv, ale především vlastní zákony těchto zemí", zdůraznil Frattini.
Podle Frattiniho je možné, že se vyšetřování celé záležtitosti ujme Rada Evropy, protože má narozdíl od Evropské komise pravomoc vysílat inspekce. "Pro jejich vyslání však zatím
chybí aspoň nějaké důkazy," připustil Frattini.
Nevládní organizace Human Rights Watch tvrdí, že několik východoevropských zemí, mezi nimiž by mohlo být Polsko a Rumunsko, poskytlo CIA tajná zadržovací střediska na svých územích. Podle listu The Washington Post těmito zařízeními, známými jako "černá místa", v osmi zemích, včetně několika východoevropských, prošlo přes sto osob podezřelých z terorismu.