O vině, či nevině Jacksonova lékaře rozhoduje porota

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 11. 2011 14:15
Že zpěvákův lékař pochybil, je jasné. Jde jen o to, zda ho tím zabil
Conrad Murray. Vzal světu Krále popu, nebo udělal vše, aby mu pomohl? Rozhodne porota.
Conrad Murray. Vzal světu Krále popu, nebo udělal vše, aby mu pomohl? Rozhodne porota. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Několikatýdenní ostře sledovaný soudní proces s lékařem zesnulého Michaela Jacksona vrcholí.

Obžaloba i obhajoba pronesly své závěrečné řeči a porota teď musí rozhodnout, zda se Jackson v roce 2009 stal obětí neprofesionálního a nedbalého přístupu doktora Conrada Murraye, nebo jestli se Král popu zabil sám.

Před soudem vypovídalo celkem 49 svědků a jejich výslechy zabraly třiadvacet jednacích dní.

Podle prokurátora Davida Walgrena obžaloba předložila nepopiratelné důkazy o doktorově vině. Podle Murrayova právníka Eda Chernofa se ale prokázalo jen to, že Jackson trpěl závažnou a kombinovanou závislostí na utlumujících medikamentech, lékař se mu snažil pomoci a v nastalé složité situaci se pouze nerozhodl správně.

"Ptám se vás," obrátil se Ed Chernoff na porotu, "stál by teď před vámi doktor Murray, kdyby se nejednalo o Michaela Jacksona? Můj klient se stal pouze malou rybou ve velkém, špinavém rybníce," cituje CNN z advokátovy závěrečné řeči.

Michael Jackson zemřel 25. června 2009 na akutní předávkování sedativem Propofol, které se používá k vyvolání narkózy před operací. V krvi měl přitom ještě další dva léky na spaní.

Spor je tedy o to, zda si Jackson poslední - a smrtelnou - dávku aplikoval sám, nebo jestli mu ji podal lékař.

Co lékař nikdy nevysvětlil

Prokuratura má ale zjevně navrch. Odborníci se totiž shodují, že i v případě, že by lékař Jacksonovi poslední dávku neaplikoval, provinil se už tím, že mu Propofol vůbec dával.

Propofol totiž, jak už bylo řečeno, není lék na spaní, ale silné hypnotikum, které se používá při operacích k vyvolání celkové anestezie. Murray ho tedy zpěvákovi neměl a nesměl aplikovat ani na jeho výslovné přání.

"Mluvíme tady o něčem, co se v medicíně nikdy, nikdy nesmí stát. Nevím o žádném jiném případu na světě, kdy by byl Propofol podán jako lék proti nespavosti. Conrad Murray se choval naprosto nekompetentně. Lékaři tu nejsou od toho, aby dělali, co jim řeknou pacienti," vypověděl před soudem autor příbalové informace k Propofolu doktor Steven Shafer.

Namísto velkého comebacku se konal zpěvákův pohřeb.
Namísto velkého comebacku se konal zpěvákův pohřeb. | Foto: Reuters

Jackson před smrtí trpěl nespavostí, kterou ještě znásobila nervozita z blížícího se turné. Právě to se mělo stát odrazovým můstkem pro jeho plánovaný comeback.

Jelikož si zpěvák vypěstoval rezistenci vůči běžným lékům na spaní, žádal Propofol. Podle dalšího svědka, lékaře Davida Adamse, ho užíval tak často, že ho začal nazývat "svým mlékem" (Propofol má mléčnou barvu) a dokonce ho prý popíjel.

V době smrti telefonoval

Proti obžalovanému lékaři hovoří i další důkazy. V době, kdy Jackson přestal dýchat, zrovna telefonoval s jakousi servírkou, a nevěnoval tedy svému pacientovi pod narkózou dostatečnou pozornost.

Když zpozoroval zástavu dechu a zavěsil, vyčkával navíc dalších dvacet minut, než zavolal sanitku. Ti byli na místě za čtyři minuty, zpěvákovi už ale pomoci nedokázali.

Podle obhajoby se ale Conrad Murray samotným podáním sedativa nijak neprovinil, Jackson bral tajně další léky a Propofol si píchnul sám.

V případě, že bude Murray shledán vinným, mu hrozí čtyři roky vězení a odebrání lékařské licence.

 

Právě se děje

Další zprávy