Více žádostí než od občanů České republiky (2406) přišlo mimo jiné od Slováků (3357). Nejčastěji se o britské povolení k pobytu hlásili Rumuni, do původního termínu brexitu (29. března) jich tak učinilo 37 742. Následovali s více než 28 000 žádostmi Poláci a Italové, dále Bulhaři, Portugalci, Španělé, Francouzi a Němci.
V pilotní fázi projektu dorazilo úředníkům 200 420 žádostí a v polovině dubna bylo 187 959 z nich vyřízených. Ministerstvo vnitra uvádí, že ani jedna nebyla odmítnuta. Od 30. března už běží systém naplno a za první dva dny plnohodnotného provozu údajně přišlo více než 50 000 žádostí. V Británii podle tamní vlády žije na 3,5 milionu lidí z ostatních zemí unie.
Pokud se podaří ratifikovat dohodu o podmínkách brexitu, občané EU, kteří chtějí v Británii zůstat, budou muset o povolení k pobytu požádat do června 2021, uvedl deník The Guardian. Pokud by země z EU v následujících měsících odešla bez dohody, měli by čas do prosince příštího roku.
Bývalá ministryně vnitra Amber Ruddová dříve uvedla, že podat přihlášku v novém vládním systému je "stejně jednoduché, jako založit si online účet u L.K. Bennett" (britský prodejce luxusní módy, pozn. red.). Přes 80 procent respondentů vládní ankety nyní uvedlo, že interakce se systémem pro ně byla velmi nebo poměrně snadná.
Termín ani způsob odchodu Británie z EU však ani více než měsíc po původně plánovaném datu brexitu stále není jasný. Po dubnovém mimořádném unijním summitu má Británie na schválení podmínek vystoupení čas do konce října. Od dohodnutí druhého odkladu brexitu se však vyjednávání na britské politické scéně nijak zásadně neposouvá a mnozí komentátoři se domnívají, že britský odchod se může v říjnu znovu odsunout.