Jsem v nebezpečí, stříleli po mně. O azyl v Německu žádá příbuzná syrského prezidenta Bašára Asada

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2017 16:43
Fatimu Masúd Asadovou postřelili členové její syrské rodiny kvůli sporům po zatčení jejího syna Sulajmána. Ten během hádky na dopravní křižovatce zavraždil plukovníka armády, což pobouřilo i stoupence režimu prezidenta Bašára Asada. Německé úřady ženě odmítly udělit azyl, podala odvolání.
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Mezi statisíci syrskými uprchlíky žádá o azyl v Německu blízká příbuzná prezidenta Bašára Asada.

Jde o vdovu po prezidentově bratranci Fátimu Masúd Asadovou. Překvapivé zjištění zveřejnil list Westfällische Nachrichten.

Syrská žena žije ve středisku pro běžence v okrese Warendorf nedaleko Münsteru v Severním Porýní-Vestfálsku.

Úřady ji tam přemístily z přijímacího střediska v Bad Berleburgu. Tam Asadovou napadali někteří syrští uprchlíci a vyhrožovali jí kvůli tomu, že patří k diktátorově rodině.

Syrský a libanonský pas

Do Německa přijela Fátima Masúd Asadová v létě 2016, v září požádala o azyl.

Okresní rada ve Warendorfu Olaf Gericke kritizuje fakt, že jeho úřad nikdo neinformoval o příchodu takto důležité osoby.

"Nikdo nekritizuje to, že je tady. Ale nemohou nám někoho přidělit, aniž bychom byli informováni o jeho rodinném zázemí. Že tato žena patří do rodiny syrského vládce přitom ministerstvo vnitra v Düsseldorfu vědělo," cituje Westfallische Nachrichten Gerickeho. Právě v Düsseldorfu sídlí vláda a ministerstva spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. 

Žena má syrský a libanonský pas. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky její žádost o azyl zamítl, Asadová se ale odvolala.

Její manžel a diktátorův bratranec Hilál Asad patřil velitelům elitních Národních obranných sil. Jednotek, které bojovaly na straně režimu.

V březnu 2014 ho povstalci zastřelili v bitvě o město Kasáb v severozápadní Sýrii.

Syn střílel na křižovatce

Asadův syn Sulajmán taky bojoval v jednotkách bránících režim.

6. srpna 2015 ale v centru města Latákíja zastřelil během hádky na dopravní křižovatce armádního plukovníka Hasana Šajcha. 

Vražda pobouřila i lidi, kteří podporují Asadův režim. Včetně členů alávitské náboženské komunity, do které Asadova rodina patří.

Sulajmána proto zatkla policie. Událost vyvolala v rodině rozkol, během kterého Sulajmánovu matku Fátimu postřelili a vážně zranili jiní dva příbuzní.

V roce 2016 proto ze Sýrie utekla. 

Spory mezi bratry

Spory ve vládnoucím syrském klanu nejsou ničím novým.

V roce 1983 se proti diktátorovi Háfizu Asadovi, otci současného prezidenta, postavil jeho bratr Rifát a pokoušel se o převrat. Po dohodě odešel do exilu, teď žije ve Francii.

Bratr současného syrského prezidenta Mahír přestal loni velet elitní 4. ozbrojené divizi syrské armády. Důvod není zcela jasný.

Podle některých zdrojů se tak stalo kvůli jeho vážným zraněním včetně amputace nohy, podle jiných pramenů nechtěli s Mahírem spolupracovat Rusové.

Režim prezidenta Bašára Asada byl v kritickém ohrožení během roku 2015, poměr sil na bojišti zvrátila právě ruská vojenská intervence. Udržela Asada u moci a vytlačila rebely z některých oblastí Sýrie, včetně východního Aleppa.

Když za svou zemi bojujeme, označujete nás za teroristy, když jsme vás žádali o pomoc při obraně naší země, nikdo nám nepomohl, říká Kassem Eid. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy