O Assangeho vydání do Švédska se rozhodne 8. února

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 1. 2011 13:37
O chod WikiLeaks nemějte obavy, vzkazuje domácí vezeň Assange
Foto: Reuters

Londýn - Zakladatel organizace WikiLeaks Julian Assange v úterý znovu stanul před britským soudem, který rozhoduje o jeho vydání do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění a sexuálního zneužívání.

Jednání trvalo pouhých deset minut. Soud totiž rozhodoval pouze o procedurálních věcech - schvaloval navrhované důkazy i svědky a především stanovil datum hlavního přelíčení.

O vydání Juliana Assangeho do Švédska by se mělo rozhodnout během dvoudenního přelíčení 7. a 8. února. 

Assange podle svých slov rozhodnutí soudu vítá a je připraven na obhajobu, jejíž nástin se chystá zveřejnit.

Fungování WikiLeaks prý není soudním sporem nijak ohroženo. "Naše práce na WikiLeaks pokračuje. Prostřednictvím našich partnerů v médiích budeme i nadále zveřejňovat další materiály," řekl Assange novinářům po skončení procesu.

Podaří se zpochybnit Eurozatykač?

Zakladatele organizace WikiLeaks, která proslula zejména zveřejňováním tajných materiálů americké administrativy, by měla Velká Británie vydat na základě Evropského zatykače, který byl do unijní legislativy zařazen po teroristických útocích z 11. září 2001.

Zatykač na Assangeho vydal Stockholm minulý měsíc v reakci na trestní oznámení podané dvěma švédskými spolupracovnicemi WikiLeaks. Ty uvádějí, že si na nich Assange vynutil pohlavní styk, v jednom případě svou oběť prý dokonce zneužil ve spánku.

Assange se ale vydání do Švédska brání a tvrdí, že jsou obvinění uměle vykonstruovaná s cílem zabránit dalšímu šíření tajných dokumentů.

Docházejí nám peníze

Spolu s tím, jak roste počet zveřejněných citlivých informací, ubývá finančních institucí, které jsou ochotny s WikiLeaks spolupracovat, a organizaci tak vysychají zdroje.

To připouští i její zakladatel, i když dodává, že vzniklou situaci, kdy přichází až o devadesát procent veškerých příjmů, bere jako velkou výzvu a nehodlá se vzdát.

Kdyby nic jiného, může se Assange spolehnout alespoň na příjem z autobiografie, jejíž sepsání oznámil na konci minulého roku. 

V knize, na jejímž vydání se dohodl s věhlasným nakladatelstvím Alfreda Knopfa, slibuje šéf Wikileaks odhalit veškeré informace ze zákulisí serveru. "Bude to kompletní výčet jeho života, včetně období, kdy zakládal WikiLeaks a práce, kterou kolem této organizace odvedl," uvedl pro The New York Times mluvčí nakladatelství Paul Bogaardse.

Memoáry Asangemu na základě podepsaných smluv vynesou celkem 1,3 milionu dolarů (zhruba 25 milionů korun). Americké vydavatelství Alfreda Knopfa zaplatí 800 tisíc dolarů a Britské vydavatelství Conogate mu připlatí další půlmilion. První výtisky by se měly objevit v knihkupectvích už v průběhu příštího roku.

Pohodlná vazba

Na rozhodnutí o vydání nebo nevydání do Švédska čeká Assange po propuštění na kauci sice na svobodě a v luxusním venkovském sídle, ale s elektronickým náramkem, který monitoruje jeho pohyb. Každý den se navíc musí hlásit na policii.

WikiLeaks je internetový server, za nímž stojí stejnojmenná nezisková organizace sdružující novináře, informatiky a aktivisty. Jejím cílem je pravdivě přinášet důležité zprávy veřejnosti, prostřednictvím zveřejňování tajných dokumentů.

Server se proslavil především uveřejněním dokumentů z afghánské a irácké války, záznamů z 11. září, bible scientologické církve, vládních, finančních, diplomatických a mnoha dalších tajných dokumentů a zpráv.

 

Právě se děje

Další zprávy