"V bitvě se tohle prostě nedělá." Ukrajinští vojáci reagují na výměnu Zalužného

Reuters Michaela Prešinská Reuters, Michaela Prešinská
9. 2. 2024 11:00
Velitel ukrajinské armády, generál Valerij Zalužnyj, byl ve čtvrtek odvolán. O tom, že se uvažuje o jeho výměně, promluvil prezident Volodymyr Zelenský poprvé v neděli. "Jde o nutný restart," řekl v rozhovoru pro italskou televizi Rai News. Vojáci bojující nedaleko Avdijivky s prezidentovým postojem už po prvních vyjádřeních příliš nesympatizovali. "Na bitevním poli velitele neměníš," říkají.
Video: Reuters

Prezident Volodymyr Zelenskyj v nedělním rozhovoru uvedl, že zvažuje výměnu náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Valerije Zalužného. Zpráva, že svým slovům dostál, obletěla média ve čtvrtek v noci. Stávajícího šéfa obrany v čele armády střídá dosavadní velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

Zálžuného však podle agentury Reuters mnoho Ukrajinců považuje za hrdinu. "Vzpomínky na úspěchy v bojích proti okupantům v roce 2022 v myslích mnohých převažují nad myšlenkami na neúspěch loňské ukrajinské protiofenzivy," komentuje situaci.  

S postojem prezidenta nesouhlasí také někteří vojáci. Mezi nimi například jednatřicetiletý velitel protitankové jednotky 59. brigády, vystupující pod přezdívkou "Tygr". "Na bitevním poli se velitelé prostě nemění," říká. Tygrova jednotka bojuje na úseku fronty ve východní části Doněcké oblasti poblíž Avdijivky. Město, v němž stojí jedna z největších koksoven v Evropě, chtěli Rusové dobýt už v roce 2014. Od podzimu minulého roku to zkoušejí znovu. 

Velitel "Tygr" při rozhovoru s reportéry volí slova s rozmyslem. Ve sklepě domu, v němž odpočívá mezi frontovými rotacemi, přiznává, že záleží na tom, kdo Zalužného případně nahradí. "Nejoblíbenější velitelé jsou ti, kteří bojují po boku kluků v zákopech," podotkl.  

Na situaci reaguje také třiatřicetiletý velitel roty "Ihor". "Než někoho vyhodíte z funkce, zejména tak důležité, musíte si být jisti, kdo ho nahradí a jaká je jeho vize budoucnosti," říká s tím, že nový šéf armády by měl současnou situaci zlepšit, nikoliv zhoršit.  

"Všichni si myslí, že jsme v roce 2022 v Záporožské a Chersonské oblasti dosáhli určitých úspěchů. Ale v roce 2023 už ne tolik. To neznamená, že by Zalužnyj špatně řídil ozbrojené síly," vyjadřuje se k situaci voják Mykola, řidič salvového raketometu Grad.  

Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu z prosince 2023 by 72 procent Ukrajinců mělo vnímat odvolání Zalužného negativně. Pouze dvě procenta pak podle predikce měla jednoznačně souhlasit.  

Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert (9. 2. 2024)

Spotlight News - Milan Mikulecký | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy