Novým šéfem britských liberálních demokratů je Tim Farron

ČTK ČTK
16. 7. 2015 19:50
Rozhodlo o tom v hlasování kolem 60 000 členů strany poté, co po špatném výsledku v květnových parlamentních volbách odstoupil její dosavadní šéf Nick Clegg.
Nick Clegg v čele liberálních demokratů skončil po neúspěchu ve volbách.
Nick Clegg v čele liberálních demokratů skončil po neúspěchu ve volbách. | Foto: Reuters

Londýn - Novým předsedou britských liberálních demokratů se dnes stal Tim Farron. Rozhodlo o tom podle BBC v hlasování kolem 60 000 členů strany poté, co po špatném výsledku v květnových parlamentních volbách odstoupil její dosavadní šéf Nick Clegg.

Levicově orientovaný 45letý Farron před hlasováním, v němž s 56,5 procenta hlasů porazil protikandidáta Normana Lamba, řekl, že chce přebudovat stranu pomocí obyčejných lidí a zaměřit se na lidská práva, životní prostředí a budování "spravedlivější společnosti" v Británii.

V debatě špiček strany před zvolením nového předsedy důrazně zazněl požadavek, aby se britští liberální demokraté drželi politického středu. Přitom nemají napadat úsporný rozpočet konzervativní vlády, ale útočit na Konzervativní stranu premiéra Davida Camerona v otázkách občanských svobod a životního prostředí.

Clegg při oznámení své demise začátkem května varoval, že liberalismu se Evropě nyní nevede dobře a že v Británii je na vzestupu nacionalismus. "Pokud nebudeme mít silné a státnické vedení, je vážně ohrožena existence samotného Spojeného království," řekl Clegg v narážce na iniciativy a názory některých konzervativců, které mohou vést k vystoupení země z EU.

Cameron, kterému Clegg dělal v minulém volebním období vicepremiéra, slíbil voličům uspořádat do konce roku 2017 referendum ke členství země v unii. Premiér je pro setrvání v EU, ale podmínil to změnami ve fungování unie. Řada členských zemí přitom pro velké změny není.

V roce 2010 získali proevropští liberální demokraté 57 křesel a poprvé se stali vládní stranou, když vstoupili do koalice s konzervativci. Letos v květnu však bylo zvoleno jen osm liberálnědemokratických poslanců. Propadla řada ministrů, Clegg si své křeslo v Sheffieldu však uhájil.

Liberálně demokratická strana, jejichž voliči byli v roce 2010 levicovější než stoupenci labouristů, doplatili na vládnutí v koalici, která prosazovala hluboké rozpočtové škrty. Zřejmě největší problém si způsobili, když porušili předvolební slib nezvyšovat školné na univerzitách, které se nakonec ztrojnásobilo.

 

Právě se děje

Další zprávy