reklama
 
 

Živě: Cameron po triumfu potvrdil, že referendum o EU bude

Aktualizováno 8. 5. 2015 18:12
reklama
Britové zvolili nový parlament a připravili velké přeskupení. Politické přeskupení ve Spojeném království sledujeme v online reportáži.

Britské parlamentní volby online:

reklama
18:11
Konzervativci

Britským ministrem financí zůstane nadále George Osborne. Sdělil to David Cameron. Ve funkci zůstávájí i ministryně vnitra Theresa Mayová a ministr zahraničí Philipp Hammond.

George Osborne George Osborne
17:29

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil výsledek britských parlamentních voleb za překvapení. Ocenil však na něm, že neuspěly otevřeně euroskeptické strany.

Lídra vítězných konzervativců Davida Camerona vnímá jako člověka, který bude chtít udržet Británii v EU. Cameronovo vítězství přičítá úspěchům dosavadní vlády, kterou vedl.

Zaorálek Zaorálek | Foto: DVTV
17:04

Vzhledem k jednokolovému většinovému systému neodráží počet poslaneckých křesel přesně celostátní preference.

Podle dosud zveřejněných výsledků volilo v celé Británii konzervativce 36,9 procenta voličů, labouristy 30,5 procenta, UKIP 12,6, liberální demokraty 7,8, SNP 4,8 a Zelené 3,8 procenta voličů.

Volební účast byla 66,1 procenta oproti 65 procentům před pěti lety, připomněla ČTK.

16:32

Zisky jednotlivých stran:

 • Konzervativní strana: 331 křesel
 • Labouristická strana: 232 křesel
 • Skotská národní strana: 56 křesel
 • Liberální demokraté: 8 křesel
 • Demokratická unionistická strana (severoirská strana): 8 křesel
 • Plaid Cymru (velšská strana): 3 křesla
 • Strana nezávislosti Velké Británie (UKIP): 1 křeslo
 • Zelení: 1 křeslo
 • Ostatní celkem: 10 křesel
15:48
Skotská národní strana

Šéfka Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová zopakovala, že nezávislost Skotska není nynější bezprostřední prioritou.

"Pokud nějdy dojde k dalšímu referendu, lidé to budou muset odsouhlasit ve volbách do skotském parlamentu."

15:12

Nespokojenost s rostoucí imigrací je hlavní příčinou vzestupu protievropských nálad mezi konzervativci i posílení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP). Ta sice ve čtvrtek získala kvůli jednokolovému většinovému systému jen jednoho poslance, ale dostala třetí největší počet hlasů - skoro čtyři miliony.

15:01

Poté, co ve volbách uspěla i Skotská národní strana (SNP) a stala se třetí nejsilnější stranou v parlamentu, Cameron zdůraznil, že přenese další pravomoci na Skotsko, Wales a Severní Irsko.

14:49
Aktuálně.cz

S jednoznačným vítězstvím konzervativců podle svého vyjádření nepočítal ani staronový premiér. "Tohle je to nejsladší vítězství ze všech," reagoval nadšený Cameron.

Shrnující text o výsledcích britských voleb si můžete přečíst zde.

Cameron Foto: Reuters
14:28

Cameron po návratu od královny potvrdil, že byl jmenován premiérem. Rovněž, že splní předvolební slib a vypíše referendum o setrvání země v Evropské unii.

14:05

Devětaosmdesátiletá Alžběta II. již zažila jako královna 12 premiérů, prvním byl v 50. letech Winston Churchill a posledním před pěti lety Cameron.

Královna kvůli povolební audienci přijela do Londýna dříve z hradu ve Windsoru.

13:56
Konzervativci

David Cameron přijel do Buckinghamského paláce, kde by ho britská královna Alžběta II. měla znovu jmenovat premiérem.

13:42
Labouristé

Ed Miliband podle očekávání  odstoupil z čela opoziční Labouristické strany. V čele strany bude až do zvolení nového šéfa dosavadní Milibandova zástupkyně Harriet Harmanová. V projevu k labouristickým aktivistům Miliband řekl, že mu je líto výsledku a že během pěti let v čele strany udělal vše pro to, aby uspěla. Podle něj Británie potřebuje silnou Labouristickou stranu a teď nastal čas, aby někdo jiný převzal otěže.

Ed Miliband se svojí ženou. Foto: Reuters
13:14

Shrňme si několik základních důsledků těchto voleb.


1) Pravděpodobnost konání referenda o odchodu Británie z EU v roce 2017 se úspěchem konzervativců zvýšila. 2) Euroskeptická UKIP zároveň paradoxně propadla. Jako jedno z vysvětlení se nabízí, že její potenciální voliči dali přece jenom přednost konzervativcům, kteří měli více šancí porazit labouristy. 3) Ukázal se obrovský rozdíl mezi Angliía Skotskem. Skotká národní strana získala 56 z 59 křesel ve Skotsku, v přepočtu na procenta přes polovinu všech odevzdaných skotských hlasů.

13:05
UKIP

UKIP se může po volbách cítit ukřivděný, ačkoliv strana získala asi 12,6 procent všech hlasů, bude ji zastupovat v 650ti členné Dolní sněmovně pouze jediný kandidát. Současný poslanec Douglas Carswell uhájil své křeslo v Clactonu (Essex).


Pro porovnání: Skotská národní strana získala zhruba 5 procent všech hlasů a bude mít 56 křesel. Může za to jednokolový většinový volební systém, ve kterém získá křeslo jen ten kandidát, který získá ve svém okrsku nejvíce hlasů. Kandidáti UKIP tak například skončili druzí v přibližně 90 obvodech.

13:01

Po předesedovi UKIP rezignoval vzhledem k volební porážce také předseda liberálních demokratů Nick Clegg.

12:38
UKIP

Předseda eukospektické strany UKIP Nigel Farage v reakci na volební neúspěch rezignoval. Jeho partaj totiž ve volebním klání vybojovala pouze jedno křeslo.

Lídr strany UKIP Nigel Farage Foto: Reuters
12:21

Obsazeno 638 ze 650 křesel: Z toho vítězní Konzervativci jich obsadí 323, druzí Labouristé 228, Skotská národní strana získala 56 mandátů a Liberální demokraté jich mají stejně jako Demokratická unionistická strana 8. Dalších patnáct křesel si rozdělí malé strany. Už je tedy jasné, že premiér David Cameron může sestavit novou vládu sám.

11:53
Labouristé

Šéf Labouristů Ed Miliband přiznal porážku. "Byla to zjevně velmi obtížná noc, která přinesla velké zklamání pro Labouristickou stranu," řekl v Doncasteru, kde byl znovuzvolen do parlamentu.

Podle ostrovních médií je jisté, že kažou minutou oznámí rezignaci.

Předseda labouristů Ed Miliband. Foto: Reuters
11:40
Twitter

Premiérovi Davidu Cameronovi už na Twitteru gratuloval také bývalý a možná i budoucí prezident Francie Nicholas Sarkozy.

 

10:36
Konzervativci

Cameronův volební triumf.

Cameron se raduje z vítězství

autor: Zahraničí | 8. 5. 2015 7:54

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama