Ve zprávě o CIA chybí zmínky o Británii. Na žádost Londýna

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 12. 2014 16:39
Na dotazy britských médií to - po počátečním zapírání - potvrdil mluvčí premiéra Davida Camerona. Podle ostrovních médií se mohli na mučení podílet i britští agenti.
Mučili i Britové? S Američany úzce spolupracovali.
Mučili i Britové? S Američany úzce spolupracovali. | Foto: Reuters

Londýn - Londýn požádal Spojené státy o odstranění částí senátní zprávy o brutálních výslechových metodách CIA, které se týkaly Británie, a Washington mu vyhověl.

Na dotazy britských médií to potvrdil mluvčí premiéra Davida Camerona

Vymazané pasáže se prý týkají věcí, které by mohly ohrozit britskou bezpečnost. Aktivita Londýna však posiluje spekulace o roli britských agentů při těchto výsleších, konstatuje deník The Guardian.

Premiérův mluvčí náhle obrátil

Cameronův mluvčí nejprve informace o britské žádosti dementoval, po opakovaných dotazech médií je však potvrdil.

Týkaly se podle něj pouze pasáží, které mohly být pro zemi bezpečnostní hrozbou. "Chápu to tak, že cílem nebyly žádné úpravy vedoucí k odstranění zmínek o britské účasti na údajném mučení," uvedl mluvčí.

Mučení britského občana

Britská média dlouhodobě píší o údajném podílu britských tajných služeb na mučení britského občana Binyama Mohameda, který byl tajně převezen do věznice Guantánamo, či o únosu dvou libyjských disidentů bojujících proti tehdejšímu režimu diktátora Muammara Kaddáfího.

Neříkám, že to schvaluji, ale překvapený nejsem. Je zcestné si dělat iluze, že pokud má služba vyšetřovací pravomoci a chce mít výsledky, používá pouze humánní metody, říká exšéf civilní rozvědky.
11:47
Neříkám, že to schvaluji, ale překvapený nejsem. Je zcestné si dělat iluze, že pokud má služba vyšetřovací pravomoci a chce mít výsledky, používá pouze humánní metody, říká exšéf civilní rozvědky. | Video: DVTV

V celém více než 500stránkovém, silně retušovaném výtahu nejsou však žádné zmínky o britské účasti na akcích CIA, ačkoli k nim podle britských médií docházelo.

Vicepremiér Nick Clegg již ve středu uvedl, že je pro důkladné prošetření případné britské účasti na brutálních praktikách, které podle zprávy zahrnovaly fyzické i psychické mučení, mimo jiné simulované topení či upírání spánku.

Britské tajné služby MI5 a MI6 v minulosti čelily nařčením, že se na zmiňovaných akcích podílely, nikdy se to však neprokázalo. V současnosti se těmito obviněními zabývá bezpečnostní a zpravodajský výbor britského parlamentu, který by měl svou zprávu předložit do konce roku.

 

Právě se děje

Další zprávy