Nový překlad Bible vyvolá spory. Smí být Marie těhotná?

Naďa Straková
3. 9. 2009 23:00
Církevní představitelé a filologové se neshodnou, zda v textu ponechat genderové změny z roku 2005

Washington - Nejprodávanější verzi Bible v severní Americe čeká velká revize. Dvacet pět let starý anglický překlad Písma svatého totiž podle amerických odborníků potřebuje modernější jazyk.

"Angličtina se vyvíjí a překlad z roku 1984, který nyní používáme, začíná být zastaralý," říká Keith Danby, ředitel nadnárodní organizace Biblica, sdružující církevní spolky na celém světě a vlastnící licenci tzv. Nové mezinárodní verze (NIV) z onoho roku 1984.

Do jaké míry bude však jazyk nové verze anglicky psané Bible modernější, zůstává v tuto chvíli zatím ve hvězdách. Koncept modernizace je totiž právě to, co církevní představitele a akademiky značně rozděluje.

Schyluje se k hádce

Nová revize biblického textu s velkou pravděpodobností opět vyvolá u akademické i církevní obce bouřlivou debatu, do jaké míry zanechat genderové změny, které vstřebalo poslední vydání anglickojazyčné Bible v roce 2005.

Tehdy se většina překladatelských i teologických odborníků shodla na tom, že by Písmo svaté mělo být v 21. století genderově vyváženější a do převážně maskulinního textu zanesla neutrálnější formy.

Takže místo "synové Boha" se v překladu z roku 2005 píše "děti Boha". "Bratři" jsou v textu vždy doplněny o "sestry" a Bůh ve verzi z roku 2005 stvořil "lidské bytosti", ne pouze "člověka".

V překladu z tohoto roku došlo i na modernější slovní zásobu. Zatímco ve vydání z roku 1984 je Panna Marie "v očekávání", o dvacet jedna let později už je "těhotná".

Stoupenci úprav z roku 2005 mají za to, že text více odráží realitu a ducha moderní doby a Bible tak oslovuje více lidí, kdežto konzervativně smýšlející církevní představitelé se brání tím, že tyto změny zavání politickou korektností a posunují význam. Podle nich navíc narušují vztah Boha k jednotlivci.

Nejistý produkt

Na celém světě existuje bezmála 300 milionů tzv. Nové mezinárodní verze, prvně publikované v roce 1978. Nově zrevidovanou verzi bude mít na starosti Rada pro překlad Bible (CBT), která již přes 40 let dohlíží nad lingvistickými úpravami Starého a Nového zákona.

Profesor Moo, který vyučuje Nový zákon na americké Wheaton College, zatím nevím, co z nového překladu vznikne.
Profesor Moo, který vyučuje Nový zákon na americké Wheaton College, zatím nevím, co z nového překladu vznikne. | Foto: wheaton.edu

Na nové anglické verzi se bude podílet řada odborníků z celého světa a proces má být transparentnější, než tomu bylo v minulosti, tvrdí Keith Danby. Přesto se většina z expertů obává, že tato Bohem inspirovaná kniha mezi církevními představiteli a filology opět vyvolá bouřlivé hádky.

"Vlastně ani nevím, co z toho vznikne," přiznal se předseda Rady CBT, profesor Douglas Moo. "Máme na stole spoustu návrhů a bude těžké dosáhnout takové verze, aby byli všichni spokojeni."

Bible NIV se dočká nového hávu v roce 2011. "Je to symbolické datum. Jedná se o 400. výročí překladu krále Jakuba," upozorňuje profesor Moo. Anglický král Jakub I. (1566-1625) počátkem 17. století podnítil a následně i schválil nový překlad Bible, který spatřil světlo světa v roce 1611. Tento překlad je dodnes oficiálně užíván anglikánskou církví.

Bible kralická je dodnes nejvýznamnějším překladem Písma svatého v češtině
Bible kralická je dodnes nejvýznamnějším překladem Písma svatého v češtině | Foto: wikipedia.org

V Česku je nejznámějším a nejvýznamnějším překladem Bible kralická, která vznikla v druhé polovině 16. století. Modernější biblický text vznikl pak ještě v letech 1961 a 1979 pod názvem Český ekumenický překlad.

Jazyk této verze však podle mnohých již také zastaral a tak se skupina protestantských překladatelů rozhodla převést Bibli kralickou, která je dodnes ceněná pro přesnost, do živějších a modernějších slov. To se nakonec podařilo letos, kdy v překladu protestantských překladatelů vyšla Bible kralická 21. století neboli Bible21 (také jen B21).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy