Nejstarší Bible světa bude zase pohromadě: online

bh
24. 7. 2008 9:55
Manuskript Sinajského kodexu ze 4. století míří na web
Foto: www.wikipedia.org

Lipsko - Sinajský kodex, vůbec nejstarší dochovaný ucelený fragment Bible, má být od čtvrtka přístupný na internetu.

Naskenované pergameny s komentovaným přepisem a překladem do němčiny a angličtiny připravili pro unikátní webovou edici pracovníci lipské univerzitní knihovny, která vlastní 43 listů egyptského manuskriptu vzniklého kolem roku 350.

Podívejte se na web s nejstarší Biblí

Lipskou část kodexu doplní 67 folií z Britské knihovny, napřesrok se pak badatelé dočkají zbývajících částí spisu, které uchovává Ruská národní knihovna v Petrohradě a klášter sv. Kateřiny na Sinaji, kde byl rukopis psaný v řečtině v 19. století objeven.

Na webu by se v první fázi měly objevit Žalmy, Markovo evangelium, Jeremjáš, ale i některé apokryfní texty, například kniha Tobiáš.

Na internetu bude možné naskenované pergameny prohlížet pod dvojím světlem - kolmým i bočním - takže budou viditelné i pozdější komentáře a glosy vepsané do volných míst.

Začátek Otčenáše ze Sinajského kodexu. Tato část Lukášova evangelia je ve sbírkách Britského muzea.
Začátek Otčenáše ze Sinajského kodexu. Tato část Lukášova evangelia je ve sbírkách Britského muzea. | Foto: Wikipedia

Codex sinaiticus objevil v roce 1844 v sinajském klášteře německý teolog Konstantin von Tischendorf, který několik listů odvezl do Lipska.

Později mniši část kodexu prodali ruskému carovi, Sovětský svaz několik vzácných pergamenů zase za úplatu poslal do Británie.

Teprve v roce 1975 narazili archeologové na Sinaji na poslední fragment. Kodex tak dnes obsahuje celý Nový zákon a podstatnou část Starého zákona.

"Příběh objevu kodexu Tischendorfem byl zároveň počátkem dějin fragmentace textu. A ta nyní díky online edici končí," řekl na tiskové konferenci ředitel lipské knihovny Ulrich Johannes Schneider.

 

Právě se děje

Další zprávy