Nový druh raka je hříčka přírody. Umí se sám klonovat, jako přenašeč nemocí ohrožuje původní druhy

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2018 11:36
Rak mramorový se objevil na naší planetě teprve před čtvrt stoletím. Jeho samice se samy velmi rychle rozmnožují.
Samice raka mramorového s potomky pod ocasem.
Samice raka mramorového s potomky pod ocasem. | Foto: Shutterstock

Londýn - Ještě před 25 lety rak mramorový neexistoval. Jeho druh vznikl v podstatě náhodou: jediný živočich v minulosti prošel mutací a ta má nyní velké následky.

Umožnila, že se račí samice dokážou klonovat. Jde o nepohlavní způsob rozmnožování, kdy se z vajíček rodí pouze samice a ty se dále rozmnožují. Nepotřebují tedy páření.

První zmínky o rakovi mramorovém pocházejí z poloviny 90. let, kdy si ho v jednom obchodě s chovatelskými potřebami v Německu koupil akvarista s tím, že jde o raka texaského.

Překvapila ho tehdy větší velikost, než je u tohoto druhu raka obvyklá - a později i značné množství jeho vajíček. Raci se mu v akváriu velmi rychle množili, a tak je začal rozdávat svým přátelům a známým.

Rak mramorový se brzy rozšířil po Evropě a na další kontinenty. Například na Madagaskaru, kam dorazil kolem roku 2007, jich teď žijí miliony a ohrožují tamní populaci raků.

V roce 2003 vědci potvrdili, že rak mramorový tvoří klony sebe samého. Jejich DNA se výrazně podobá rakům ze Severní a Střední Ameriky.

O deset let později začal vědecký tým pod vedením německého biologa Franka Lyka mapovat celý genom raka mramorového. Výsledky svého bádání zveřejnil tento týden v časopise Nature Ecology and Evolution.

"Když si lidé pořídí jeden exemplář tohoto druhu raka, o rok později jich budou mít pár set," řekl listu The New York Times šéf týmu Lyko.

Mnozí chovatelé proto začali pouštět ráčata do nedalekých jezer a rybníků. Ale i ve volné přírodě se tyto samice dokázaly rychle množit. Někdy jsou dokonce schopné urazit po souši několik stovek metrů, aby se dostaly do nového rybníka či potoka.

Zrození v německém akváriu

V prosinci Frank Lyko a jeho kolegové oficiálně oznámili, že rak mramorový je nový druh, a nazvali jej Procambarus virginalis.

Vědci však nemohou s jistotou říci, odkud pochází. Neexistují žádné divoké populace těchto raků ve Spojených státech, takže je pravděpodobné, že rak mramorový vznikl právě v německém akváriu.

Rak říční.
Rak říční. | Foto: Shutterstock

Dnes jsou početné populace raků mramorových kromě Německa také v Česku, Maďarsku, na Ukrajině a v Chorvatsku. Mimo Evropu pak především v Japonsku a na Madagaskaru.

U nás se s ním ekologové poprvé setkali před třemi lety v Praze a předloni na severu Čech.

Rak mramorový patří mezi nebezpečné invazivní druhy. Je přenašečem račího moru, který ohrožuje domácí druhy - u nás je to rak říční a rak kamenáč.

Proto je od roku 2016 rak mramorový na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU. Nesmí se k nám dovážet, obchodovat s ním, chovat jej ani vypouštět do přírody.

Reportér BBC v obležení lemurů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy