Nový druh raka je hříčka přírody. Umí se sám klonovat, jako přenašeč nemocí ohrožuje původní druhy

Zahraničí Zahraničí
8. 2. 2018 11:36
Rak mramorový se objevil na naší planetě teprve před čtvrt stoletím. Jeho samice se samy velmi rychle rozmnožují.
Samice raka mramorového s potomky pod ocasem.
Samice raka mramorového s potomky pod ocasem. | Foto: Shutterstock

Londýn - Ještě před 25 lety rak mramorový neexistoval. Jeho druh vznikl v podstatě náhodou: jediný živočich v minulosti prošel mutací a ta má nyní velké následky.

Umožnila, že se račí samice dokážou klonovat. Jde o nepohlavní způsob rozmnožování, kdy se z vajíček rodí pouze samice a ty se dále rozmnožují. Nepotřebují tedy páření.

První zmínky o rakovi mramorovém pocházejí z poloviny 90. let, kdy si ho v jednom obchodě s chovatelskými potřebami v Německu koupil akvarista s tím, že jde o raka texaského.

Překvapila ho tehdy větší velikost, než je u tohoto druhu raka obvyklá - a později i značné množství jeho vajíček. Raci se mu v akváriu velmi rychle množili, a tak je začal rozdávat svým přátelům a známým.

Rak mramorový se brzy rozšířil po Evropě a na další kontinenty. Například na Madagaskaru, kam dorazil kolem roku 2007, jich teď žijí miliony a ohrožují tamní populaci raků.

V roce 2003 vědci potvrdili, že rak mramorový tvoří klony sebe samého. Jejich DNA se výrazně podobá rakům ze Severní a Střední Ameriky.

O deset let později začal vědecký tým pod vedením německého biologa Franka Lyka mapovat celý genom raka mramorového. Výsledky svého bádání zveřejnil tento týden v časopise Nature Ecology and Evolution.

"Když si lidé pořídí jeden exemplář tohoto druhu raka, o rok později jich budou mít pár set," řekl listu The New York Times šéf týmu Lyko.

Mnozí chovatelé proto začali pouštět ráčata do nedalekých jezer a rybníků. Ale i ve volné přírodě se tyto samice dokázaly rychle množit. Někdy jsou dokonce schopné urazit po souši několik stovek metrů, aby se dostaly do nového rybníka či potoka.

Zrození v německém akváriu

V prosinci Frank Lyko a jeho kolegové oficiálně oznámili, že rak mramorový je nový druh, a nazvali jej Procambarus virginalis.

Vědci však nemohou s jistotou říci, odkud pochází. Neexistují žádné divoké populace těchto raků ve Spojených státech, takže je pravděpodobné, že rak mramorový vznikl právě v německém akváriu.

Rak říční.
Rak říční. | Foto: Shutterstock

Dnes jsou početné populace raků mramorových kromě Německa také v Česku, Maďarsku, na Ukrajině a v Chorvatsku. Mimo Evropu pak především v Japonsku a na Madagaskaru.

U nás se s ním ekologové poprvé setkali před třemi lety v Praze a předloni na severu Čech.

Rak mramorový patří mezi nebezpečné invazivní druhy. Je přenašečem račího moru, který ohrožuje domácí druhy - u nás je to rak říční a rak kamenáč.

Proto je od roku 2016 rak mramorový na unijním seznamu invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na EU. Nesmí se k nám dovážet, obchodovat s ním, chovat jej ani vypouštět do přírody.

Reportér BBC v obležení lemurů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy