Odhalil identitu tajemné spisovatelky, kterou čte i Hillary Clintonová. Nechutné, reaguje svět

Simone Radačičová Simone Radačičová
6. 10. 2016 20:02
Dílo Eleny Ferrante popisují kritici i mnozí příznivci jako literární senzaci. Časopis Time autorku, která publikuje pod pseudonymem, dokonce zařadil mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Její identitu nyní prozradil italský investigativní novinář Claudio Gatti. Sklidil za to kritiku. "Tento druh novinařiny, který porušuje soukromí a se spisovateli nakládá jako s mafií, mi přijde nechutný," prohlásil například šéf nakladatelství, které knihy vydává.
Knihy Eleny Ferrante jsou spojeny s italskou Neapolí.
Knihy Eleny Ferrante jsou spojeny s italskou Neapolí. | Foto: Thinkstock

Neapol – Dlouhá léta neměli vášniví čtenáři a příznivci italské literární scény ponětí o tom, kdo se skrývá za pseudonymem Elena Ferrante.

Mohli tak vést dlouhé debaty o jeho či jejím původu, hledat v knihách drobné náznaky nebo si jen tak hrát se svojí vlastní představivostí. Jenže to už nyní neplatí.

Investigativní novinář Claudio Gatti ukončil všem spekulacím přítrž a pravou identitu Eleny Ferrante odhalil. Místo ocenění za svou práci ale sklidil vlnu kritiky.

V literárním i novinářském světě se rozhořela polemika o tom, zda měl či neměl právo zveřejnit totožnost člověka, který si raději přeje zůstat v anonymitě.

Není to žádný mafián

Dílo Eleny Ferrante popisují kritici i mnozí příznivci, mezi které se řadí například i kandidátka na úřad prezidenta USA Hillary Clintonová, jako literární senzaci.

Středobodem knih podepsaných tímto pseudonymem jsou ženy, jejich přátelství a celoživotní boj proti všudypřítomným nástrahám. Děj je pak často zasazen do jihoitalské Neapole a jejích ulic ukrytých před ostrým středomořským sluncem.

Dílo, jehož páteř tvoří tetralogie z Neapole, bylo přeloženo do hlavních světových jazyků. Knihy se prodávají ve 40 zemích světa. V češtině vyšel například román Dny odpuštění. Časopis Time pak letos Elenu Ferrante zařadil na list 100 nejvlivnějších lidí světa.

I kvůli rostoucí popularitě se mnozí pokoušeli odhalit pravou identitu autorky. Dlouhá léta jim ale unikala. Spekulovalo se například o historičce z Neapole Marcelle Marmo nebo také o překladatelce z němčiny Anitě Rajaové.

Do hledání se pustil i investigativní novinář italského listu Il Sole 24 Ore, a sice Claudio Gatti. Ten zjistil, že v době, kdy knihy začaly vycházet, se výrazně zvýšily příjmy Rajaové. Současně na katastru zjistil, že si v Římě koupila řadu nemovitostí, na které by si podle jeho slov jako "špatně placená překladatelka" nemohla vydělat.

Současně upozornil, že manželem Rajaové je spisovatel Domenico Starnone, o kterém se rovněž spekulovalo jako o možném člověku, jenž by se mohl ukrývat za zmíněným pseudonymem.

Novinář také dodal, že matka Rajaové v roce 1937 musela utéct před nacisty, její rodina ale zemřela v koncentračních táborech.

Odhalení pravé identity spisovatelky ale Gattimu žádné ovace nepřineslo. Naopak se stal terčem ostré kritiky. "Ona není žádný člen mafie ani Silvio Berlusconi. Je to spisovatelka, nikdy nikomu neublížila," uvedlo v tiskové zprávě nakladatelství Edizioni E/O, které knihy pod pseudonymem Elena Ferrante vydává.

"Tento druh novinařiny, který porušuje soukromí a se spisovateli nakládá jako s mafií, mi přijde nechutný," dodal pak šéf nakladatelství Sandro Ferri.

"Možná má Elena Ferrante dobré důvody, aby psala pod pseudonymem. Nemáme právo vědět, kdo to je," napsala k tomu na Twitteru britská spisovatelka JoJo Moyesová.

Novinář odráží kritiku

Novinář Gatti si ale kritiku jen tak nenechal líbit. Uvedl, že překladatelka Rajaová je veřejnou osobou, která musí s podobnými situacemi počítat. "Myslím, že čtenáři mají právo vědět něco o člověku, který napsal jejich knihu," řekl.

Dodal také, že Rajaová podle něj lhala. Jeden z jejích románů měl být autobiografický, jenže Gatti v něm našel řadu nesrovnalostí. To dokazuje, že své čtenáře záměrně klamala. "Jako novinář nemám rád lež, a proto jsem ji chtěl odhalit," uvedl Gatti.

Sama Rajaová se ke kauze zatím nevyjadřuje. Už dříve ale autorka, která čas od času poskytla novinářům přes e-maily rozhovor, uvedla, že anonymita jí dává křídla. "Díky anonymitě se můžu soustředit jen na psaní," uvedla nedávno pro britský deník The Guardian.

V minulosti se nechala slyšet, že pokud si nebude moci udržet soukromí, přestane publikovat. Nyní zrušila všechny naplánované rozhovory – například i pro americký deník Wall Street Journal – a raději zůstává ukryta před veřejností. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy