Madrid - Španělský král Felipe VI. po jednání s lídry politických stran nenavrhl nikoho na premiéra. Oznámil to v úterním oficiálním prohlášení královský palác. Podle španělských médií to znamená, že se budou opakovat parlamentní volby, což bude poprvé ve čtyřicetileté historii demokratického Španělska. Od prosincových voleb se totiž žádnému z šéfů stran nepodařilo získat podporu poslanců pro fungování kabinetu.
Král v prohlášení uvedl, že neexistuje kandidát, který by měl dostatečnou podporu pro to, aby mu Kongres poslanců udělil důvěru jako premiérovi. Tu by podle ústavy musel kandidát získat do 2. května. Nyní tedy král rozpustí parlament a vyhlásí nové volby, zřejmě na 26. června.
Felipe VI. v úterý uzavřel dvoudenní kolo schůzek se šéfy stran, s nimiž jednal od prosince již potřetí. Jako s posledním hovořil s premiérem Marianem Rajoyem, před ním byl u monarchy šéf socialistů Pedro Sánchez. Ten posléze svolal tiskovou konferenci, na níž prohlásil, že nové volby jsou nevyhnutelné.
"Řekl jsem králi, že nemám více než 131 hlasů v (350členném) Kongresu a tudíž nemohu překonat blok pana Rajoye a pana Iglesiase (šéf radikální levice - pozn. ČTK)... půjdeme tedy k novým volbám," prohlásil Sánchez po setkání s králem.
V prosincových volbách žádná ze dvou tradičních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) nezískala dostatečný počet mandátů, aby mohla sama sestavit vládu, jako tomu bývalo v předchozích letech. Hlasy jim ubraly nové strany, které ve volbách těžily z nespokojenosti Španělů s ekonomickou situací, zejména s vysokou nezaměstnaností.
Jako vítězná vyšla z voleb 20. prosince Lidová strana (PP) premiéra Rajoye, jemuž dal v lednu král jako prvnímu nabídku sestavit vládu. Rajoy to ale vzhledem k rozložení sil v novém parlamentu odmítl, a tak šanci dostal začátkem února předseda druhé nejsilnější strany Sánchez.
Sánchez, jehož socialisté mají v novém Kongresu 90 křesel, získal podporu jen strany Ciudadanos se 40 mandáty. Při hlasování o důvěře ho podpořila ještě poslankyně Kanárské koalice, která se zdržela hlasování. Důvěru poslanců proto Sánchez začátkem března nezískal.
Šéf socialistů počítal původně s hlasy třetí nejsilnější strany Podemos. Její šéf Iglesias ale obrátil poté, co Sánchez v únoru dojednal dohodu se Ciudadanos. Iglesias totiž doufal, že si Sánchez vybere jako hlavního partnera jeho a že dostane funkci vicepremiéra. Se stranou Ciudadanos pak odmítl jít do koalice s tím, že je příliš pravicová.