Vražda mladé blogerky: Policie má nové svědky, popsali ostrou hádku s jejím přítelem

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
24. 9. 2021 18:00
Americká policie hledá Briana Laundrieho, snoubence zavražděné dvaadvacetileté blogerky Gabby Petitové, která zemřela na společné dovolené po národních parcích. Muž odmítl s vyšetřovateli mluvit, následně zmizel a jeho rodiče se nyní bojí, že si mohl ublížit. V ostře sledovaném případě se navíc kriminalistům přihlásili noví důležití svědci.
Brečící Gabby Petitovou zastavila 12. srpna po hádce s přítelem policie v Utahu. Na kameru vysvětlovali důvod rozepře. | Video: Asociated Press

Gabby Petitová naposledy mluvila se svou rodinou 25. srpna. Poté rodičům poslala dvě SMS zprávy, ze kterých ale není možné dokázat, že je skutečně napsala ona. Policie po ní vyhlásila pátrání až 11. září, když se nevrátila se svým přítelem z dovolené zpět na Floridu, kde u jeho rodičů bydlela.

Minulý týden kriminalisté našli její tělo v národním parku v americkém státě Wyoming, koroner sdělil, že se dívka stala obětí vraždy. Policie se snažila Laundrieho kontaktovat, protože byl pravděpodobně jedním z posledních lidí, kteří ji viděli živou. Jeho právník ale médiím řekl, že 23letý muž vypovídat nechce.

V posledních dnech vyšetřovatele kontaktovali noví svědci, kteří nastiňují, jak vypadaly poslední dny mladé blogerky, která dovolenou s přítelem dokumentovala na sociálních sítích. Američanka Nina Angelová pro stanici CNN potvrdila, že pár viděla ještě 27. srpna v restauraci The Merry Piglets ve městě Jackson ve státě Wyoming.

Jak vypověděla na policii, pár se v podniku pohádal. Petitová plakala, její přítel Laundrie byl viditelně naštvaný a opakovaně z restaurace odcházel a zase se vracel. Hrubý byl i na obsluhu. Svědkyně Angelová si však nevšimla jakéhokoliv násilného chování. Hádku následně potvrdil i majitel restaurace.

Policie tak znovu prosí jakékoliv svědky, kteří by o posledních dnech Petitové mohli něco vědět, aby se ozvali. "Žádná informace není příliš malá nebo bezvýznamná, aby nepomohla našemu pátrání," prohlásil agent FBI Michael Schneider, který vyšetřování vede.

Ukradené peníze

Stejně tak kriminalisté žádají o pomoc všechny, jež by mohli vědět, kde se nachází Brian Laundrie. Ten 14. září vyrazil na výlet a už se nevrátil. O několik dní později tak po něm rodina vyhlásila pátrání. Američana už několik dnů hledá policie v přírodním parku u města Venice na Floridě s pomocí psů, dronů i vrtulníků.

Oblast je z velké části pod vodou a plná močálů, nebezpečného hmyzu a hadů. Stanice CNN informovala, že Laundrie dům opustil bez svého mobilního telefonu i peněženky. Podle zdroje blízkého rodině se jeho rodiče bojí, že by si mohl ublížit. Vyšetřovatelé informaci odmítli komentovat.

FBI na Laundrieho vydala zatykač v souvislosti s tím, že po smrti Gabby Petitové vybral více než 1000 dolarů (přes 21 tisíc korun) z účtu, který mu nepatřil. Z vraždy své snoubenky zatím podezřelý není.

Pár se na cestu po národních parcích vydal v červenci a po USA jezdil v bílé dodávce. Své cestování dokumentoval na sociálních sítích. I proto teď americká veřejnost případ extrémně sleduje a jejich fanoušci se na sociálních sítích snaží vyřešit vraždu oblíbené blogerky rychleji než policie. Vzniká také řada konspiračních teorií.

Někteří ale přílišnou pozornost médií kritizují. Podobné případy v USA totiž nejsou nijak neobvyklé, a přitom zdaleka tolik pozornosti nepoutají. Americká ministryně vnitra Deb Haalandová řekla, že jí je nesmírně líto rodičů Petitové. "Je mi smutno ale i pro tolik původních obyvatelek Ameriky, jejichž rodiny zažily za posledních 500 let podobnou bolest," dodala politička indiánského původu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 5 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy