Oslo - Írán se snaží získat technologie, vybavení a suroviny k výrobě jaderné bomby a v tomto směru rozvíjí kontakty s více než 30 zeměmi.
S odvoláním na diplomatické depeše získané skrz server WikiLeaks to uved norský list Aftenposten.
Podle dokumentů se v letech 2006 až 2010 pokoušelo více než 350 íránských společností a organizací získat jaderné a raketové technologie
"Írán systematicky celé roky pracuje na získání částí, vybavení a technologie potřebné pro vývoj takových zbraní a porušuje tím sankce OSN proti jadernému a raketovému programu země," napsal Aftenposten.
Ten tvrdí, že má k dispozici všech 250 tisíc depeší americké diplomacie, které se dostaly k serveru WikiLeaks, a které dosud nebyly z velké části zveřejněny. Nyní je rozhodnut je odtajnit.
Mezinárodní společenství několik let obviňuje Írán, že chce pod pláštíkem civilního jaderného programu vyrobit jaderné zbraně.
Teherán to odmítá. Za poslední rok země zvyšuje zásoby uranu obohaceného na 3,5 procenta. Nyní ho má 3183 kilogramů, zatímco loni v říjnu to bylo 1580 kilogramů.
Aftenposten citoval zdroje, podle kterých se Írán horečně snaží vyvinout jadernou zbraň, než jeho ochromené hospodářství podlehne sankcím.
"Je to závod mezi bombou a finančním kolapsem," citoval deník francouzského jaderného experta z diplomatické depeše.
Agentura Reuters napsala, že Írán prakticky nemá uran k obohacení a použití pro jadernou zbraň, a proto musí hledat radioaktivní materiál v cizině.
"Omezená domácí dodávka uranu prakticky Íránu znemožňuje naplnit nynější i budoucí kapacitu jaderných elektráren v zemi," uvedlo americké ministerstvo v depeši z února 2009.
"Je proto pravděpodobné, že Íránci budou nuceni navázat kontakty se zahraničními dodavateli, aby získali uran pro svůj domácí jaderný průmysl," dodává depeše.