Chovala se podivně. Norové objevili vycvičenou velrybu, nejspíš patřila ruské armádě

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2019 17:02
K lodím norských rybářů v odlehlé oblasti Masoy připlula minulý týden bílá velryba, kterou v minulosti zřejmě školilo ruské námořnictvo pro vojenské účely. Na sobě měla těsný postroj. Když ho rybáři ze zvířete sňali, všimli si, že na vnitřní straně je nápis "vybavení Petrohradu".
Běluha severní připlula k norským rybářům navlečená do postroje. | Video: Asociated Press

"Zrovna jsme se chystali vyndat sítě, když jsme uviděli, jak mezi loďmi plave velryba. Jak se k nám začala přibližovat, všimli jsme si, že má na sobě jakousi výstroj," vylíčil pro televizi NRK norský rybář Joar Hesten.

Jednalo se o běluhu severní. Pro tyto kytovce je charakteristické právě bílé zbarvení. Podle rybářů působila velryba ochočeně a vypadalo to, že je na lidi zvyklá.

Podle norských námořních odborníků téměř není pochyb o tom, že se velryba do severské země zatoulala ze sousedního Ruska. Domnívají se tak především kvůli výstroji, která mohla být určena k tomu, aby v ní velryba měla připnutou kameru nebo zbraň. Podle námořníků se navíc velryba chovala zvláštně. Mořský živočich se podle nich sápal po lanech a popruzích umístěných na bocích lodí. 

"Jestli tato velryba pochází z Ruska - a že máme dobrý důvod si to myslet -, potom nepatří ruským vědcům, nýbrž námořnictvu," řekl pro deník The Guardian Martin Biuw z Institutu pro mořský výzkum v Norsku. 

"Víme, že v Rusku drží velryby v zajetí a že některé z nich byly podle všeho puštěny na svobodu. Ty pak často vyhledávají lodě," citoval list The Guardian dalšího experta, mořského biologa Auduna Rikardsena, který působí na Arktické univerzitě Norska (UiT).

Rikardsen se se záležitostí obrátil i na ruské kolegy. Ti tvrdili, že s velrybou nemají co do činění. Podle nich je ale možné, že zvíře patří ruskému námořnictvu, které působí ve městě Murmansk u hranic s Norskem a Finskem.

Velryba nemusí přežít

"Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři," dodal Rikardsen. "Otázka zní, zda bude schopno samo přežít a zajistit si potravu. Zaznamenali jsme případy, kdy jiným kytovcům, kteří žili v Rusku v zajetí, se (ve volné přírodě) dařilo dobře," vysvětlil.

Sovětský svaz, jehož součástí Rusko bylo, v 80. letech financoval program na výcvik delfínů pro vojenské účely. Rusové využívali jejich dobře vyvinutého zraku, kvalitní paměti a skutečnosti, že se dokážou ve vodách plavit nenápadně. Země s výcvikem skoncovala v 90. letech. 

The Guardian ale připomněl zprávu, která se před dvěma lety objevila ve vysílání ruské televizní stanice Zvezda. Podle té ruské námořnictvo v polárních vodách už dva roky trénuje pro armádu delfíny skákavé, velryby i tuleně. Prezident Vladimir Putin navíc během uplynulých tří let znovu uvedl do provozu trojici někdejších sovětských vojenských základen podél arktického pobřeží.

Britský deník odkazuje také na údaje veřejných výdajů ruské vlády, které ukazují, že ministerstvo obrany nakoupilo v roce 2016 z moskevského delfinária pět delfínů skákavých ve věku od tří do pěti let v přepočtu za více než 500 tisíc korun.

Vědec Audun Rikardsen nicméně uvedl, že norští ani ruští odborníci v současné době neprovádí žádný výzkum, který by se běluh týkal.

Není to poprvé za poslední dobu, co se Rusko skloňovalo v souvislosti s velrybami. V posledních měsících do médií opakovaně prosákly informace o ilegálním zařízení na Dálném východě, kde Rusko drží v zajetí asi stovku běluh a kosatek. Firma, která odchyt provedla, je chtěla prodat do ruských a čínských oceanárií jako atrakci. Po nátlaku zejména ochránců zvířat ruské úřady na začátku dubna oznámily, že zvířata propustí.

Video: Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce

Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska
 

Právě se děje

před 49 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy