Chovala se podivně. Norové objevili vycvičenou velrybu, nejspíš patřila ruské armádě

Zahraničí Zahraničí
29. 4. 2019 17:02
K lodím norských rybářů v odlehlé oblasti Masoy připlula minulý týden bílá velryba, kterou v minulosti zřejmě školilo ruské námořnictvo pro vojenské účely. Na sobě měla těsný postroj. Když ho rybáři ze zvířete sňali, všimli si, že na vnitřní straně je nápis "vybavení Petrohradu".
Běluha severní připlula k norským rybářům navlečená do postroje. | Video: Asociated Press

"Zrovna jsme se chystali vyndat sítě, když jsme uviděli, jak mezi loďmi plave velryba. Jak se k nám začala přibližovat, všimli jsme si, že má na sobě jakousi výstroj," vylíčil pro televizi NRK norský rybář Joar Hesten.

Jednalo se o běluhu severní. Pro tyto kytovce je charakteristické právě bílé zbarvení. Podle rybářů působila velryba ochočeně a vypadalo to, že je na lidi zvyklá.

Podle norských námořních odborníků téměř není pochyb o tom, že se velryba do severské země zatoulala ze sousedního Ruska. Domnívají se tak především kvůli výstroji, která mohla být určena k tomu, aby v ní velryba měla připnutou kameru nebo zbraň. Podle námořníků se navíc velryba chovala zvláštně. Mořský živočich se podle nich sápal po lanech a popruzích umístěných na bocích lodí. 

"Jestli tato velryba pochází z Ruska - a že máme dobrý důvod si to myslet -, potom nepatří ruským vědcům, nýbrž námořnictvu," řekl pro deník The Guardian Martin Biuw z Institutu pro mořský výzkum v Norsku. 

"Víme, že v Rusku drží velryby v zajetí a že některé z nich byly podle všeho puštěny na svobodu. Ty pak často vyhledávají lodě," citoval list The Guardian dalšího experta, mořského biologa Auduna Rikardsena, který působí na Arktické univerzitě Norska (UiT).

Rikardsen se se záležitostí obrátil i na ruské kolegy. Ti tvrdili, že s velrybou nemají co do činění. Podle nich je ale možné, že zvíře patří ruskému námořnictvu, které působí ve městě Murmansk u hranic s Norskem a Finskem.

Velryba nemusí přežít

"Je to ochočené zvíře, které je zvyklé dostávat krmení, proto se nebálo kontaktu s rybáři," dodal Rikardsen. "Otázka zní, zda bude schopno samo přežít a zajistit si potravu. Zaznamenali jsme případy, kdy jiným kytovcům, kteří žili v Rusku v zajetí, se (ve volné přírodě) dařilo dobře," vysvětlil.

Sovětský svaz, jehož součástí Rusko bylo, v 80. letech financoval program na výcvik delfínů pro vojenské účely. Rusové využívali jejich dobře vyvinutého zraku, kvalitní paměti a skutečnosti, že se dokážou ve vodách plavit nenápadně. Země s výcvikem skoncovala v 90. letech. 

The Guardian ale připomněl zprávu, která se před dvěma lety objevila ve vysílání ruské televizní stanice Zvezda. Podle té ruské námořnictvo v polárních vodách už dva roky trénuje pro armádu delfíny skákavé, velryby i tuleně. Prezident Vladimir Putin navíc během uplynulých tří let znovu uvedl do provozu trojici někdejších sovětských vojenských základen podél arktického pobřeží.

Britský deník odkazuje také na údaje veřejných výdajů ruské vlády, které ukazují, že ministerstvo obrany nakoupilo v roce 2016 z moskevského delfinária pět delfínů skákavých ve věku od tří do pěti let v přepočtu za více než 500 tisíc korun.

Vědec Audun Rikardsen nicméně uvedl, že norští ani ruští odborníci v současné době neprovádí žádný výzkum, který by se běluh týkal.

Není to poprvé za poslední dobu, co se Rusko skloňovalo v souvislosti s velrybami. V posledních měsících do médií opakovaně prosákly informace o ilegálním zařízení na Dálném východě, kde Rusko drží v zajetí asi stovku běluh a kosatek. Firma, která odchyt provedla, je chtěla prodat do ruských a čínských oceanárií jako atrakci. Po nátlaku zejména ochránců zvířat ruské úřady na začátku dubna oznámily, že zvířata propustí.

Video: Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce

Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy