Norská vláda financuje projekt v hodnotě 2,4 miliónu eur s cílem uchovat pro příští generace semena všech dosud známých plodin a rostlin tak, aby je bylo možné v případě potřeby použít i za stovky, možná tisíce let.
Sklad hluboko v hoře
Uvnitř hory v trvale zmrzlé půdě na severu Špicberského souostroví staví betonem a železem dobře chráněný sklad. Takzvaná potravinová Noemova archa se bude skládat ze dvou místností ve výšce 130 metrů nad současnou hladinou moře.
Mrazící zařízení má udržovat teplotu osmnáct stupňů pod nulou a i kdyby došlo k poruše, teplota prý neklesne pod minus tři stupně. Sejf bude chráněn metr tlustými betonovými stěnami, přístup je možný jen stodvacet metrů dlouhým tunelem.
Poslední záchrana
"Stavba je budována tak, aby přečkala bez problémů, i kdyby se naplnily i ty nejpesimističtější scénáře. I když teploty venku výrazně vystoupají, uvnitř zůstane vše při starém," citovala agentura AFP Caryho Fowlera z organizace Global Crop Diversity Trust.
Stavět se začne v březnu, hotovou archu představí Norové světu někdy na konci příštího roku. Leží přibližně ve vzdálenosti jednoho tisíce kilometrů od Severního pólu.
Stavba měla původně začít už loni v červnu a konec byl ohlášen na letošní září, ale kvůli technickým problémům Norové projekt odložili. Jsou přesvědčeni, že smysl rozhodně má.
"Tato stavba světu pomůže obnovit zemědělství a pěstování plodin k obživě, pokud budou jinde potraviny zničeny epidemiemi, jadernou válkou, změnami klimatu nebo jinými přírodními katastrofami," řekl norský ministr zemědělství Terje-Riis Johansen.
"Tato banka bude jediná svého druhu. Bude pro lidstvo místností poslední záchrany," řekl novinářům premiér Jens Stoltenberg.
Zatímco Norové se zaměřili na rostliny, Britové se pokoušejí uchovat pro budoucnost faunu.
Londýnské Muzeum přírodní historie začalo už před dvěma lety pracovat na projektu takzvané Zmražené archy. Tam mají být pečlivě uschovány vzorky DNA všech zvířat, kterým hrozí nebo brzy bude hrozit vyhynutí.