Stockholm - Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura.
Oceněni byli za výzkum v oblasti světla, konkrétně za výzkum LED diod, emitujících modré světlo, které pomůže vyvinout nový efektivní a energeticky nenáročný zdroj jasného bílého světla.
To našlo uplatnění u moderních velkoplošných barevných obrazovek či například u podsvícení displejů mobilních telefonů.
Vynález je pouze 20 let starý, ale již přispěl k vytváření bílého světla zcela novým způsobem ku prospěchu nás všech.
Vynález je pouze 20 let starý, "ale již přispěl k vytváření bílého světla zcela novým způsobem ku prospěchu nás všech", uvádí se ve zdůvodnění švédské akademie.
Cenu předal tajemník Nobelova výboru Göran Hansson.
Laureáty ceny v oboru fyziky vybírá stockholmský Karolinský institut a kromě prestižní medaile a diplomu si výherci rozdělí i osm milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč).
V loňském roce bodoval Higgsův boson
Loni si nejprestižnější vědecké ocenění v oboru fyziky odnesli Francois Englert z univerzity v Bruselu a Peter Higgs z Edinburské univerzity.
Nobelův výbor ocenil jejich výzkum v oblasti subatomických částic, konkrétně objev Higgsova bosonu.
Žena uspěla jen ve dvou případech
Od roku 1901, kdy byla Nobelova cena udělena poprvé, si ji odneslo celkem 109 laureátů. Pouze v 47 případech si toto nejvyšší ocenění na poli vědy odnesl jediný člověk.
Ze statistik dále vyplývá, že tomuto oboru dlouhodobě dominují muži. Příslušnice něžného pohlaví si Nobelovu cenu za fyziku odnesla jen dvakrát.
Nobelův týden
Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením Nobelovy ceny za lékařství. Tu dostala trojice neurologů: americko-britský vědec John O'Keefe a norští manželé May-Britt Moserová a Edvard Moser, kteří byli oceněni za objev buněk, jež mozku pomáhají v prostorové orientaci.
Ve středu se svět dozví laureáta ceny za chemii, ve čtvrtek za literaturu a v pátek za mír. Příští pondělí bude vyhlášena Nobelova cena za ekonomii.