Asociační dohoda mezi EU a Ukrajinou může platit. Není to cesta ke členství, zdůraznili Nizozemci

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 12. 2016 19:13
Země Evropské unie daly Nizozemsku požadované záruky ohledně asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. Bez nich ji Nizozemci odmítali schválit. Státy EU tak vydaly prohlášení, že dohoda není krokem k ukrajinskému členství v unii. Ukrajina taky nemá nárok na evropskou vojenskou nebo finanční pomoc. Asociační dohoda přitom nic z toho neobsahuje. Tato témata ale i tak ovládla kampaň před referendem, ve kterém ji Nizozemci letos v dubnu odmítli.
Nizozemský premiér Mark Rutte.
Nizozemský premiér Mark Rutte. | Foto: Reuters

Brusel (Od našeho zpravodaje z Bruselu) - Nizozemci dostali záruky, že Ukrajina nemá nakročeno k členství v Evropské unii. Na právně závazném dokumentu se na summitu v Bruselu dohodli lídři zemí Evropské unie. Ti přijali vysvětlující prohlášení ohledně už dohodnuté asociační dohody mezi unií a Ukrajinou. "Z asociační dohody neplyne závazek, že by měla Ukrajina v budoucnu získat statut kandidátské země na členství v unii," stojí v dokumentu. Asociační dohoda posiluje politickou a ekonomickou spolupráci mezi státy unie a Ukrajinou.

Nizozemci asociační dohodu odmítli v referendu letos v dubnu. Přišla k němu sice jen necelá třetina voličů a hlasování není právně závazné. Nizozemské politické strany přesto prohlásily, že ho budou respektovat. Bez vyjednání záruk ohledně dopadů asociační dohody by ji Nizozemsko odmítlo schválit. Za uzavření dohody přitom v Kyjevě před necelými třemi lety demonstrovaly stovky tisíc lidí. Desítky z nich při tom přišly o život.

Nizozemci od ostatních zemí unie dostali taky další požadované záruky. Lídři států unie tak prohlásili, že asociační dohoda například unii nenutí k vojenské či finanční pomoci Ukrajině nebo že Ukrajincům nedává nárok na volný pohyb v rámci společenství.

Asociační dohoda přitom nic z toho neobsahuje. Otázka možného vstupu Ukrajiny do unie ale i tak byla hlavním tématem kampaně před nizozemským referendem. Asociační dohodu by teď měly schválit obě komory nizozemského Parlamentu. Všechny ostatní země unie ji už ratifikovaly.

Polsko nebo Pobaltské státy zdůrazňují, že do budoucna není možné ukrajinský vstup do unie úplně vyloučit. Podle evropských smluv totiž má nárok na členství každá evropská země, která splní podmínky. To ve společném prohlášení před evropským summitem připomněly i státy Visegrádské čtyřky.

Nizozemsko, které požadovalo záruky ohledně Ukrajiny, je přitom zemí unie, která byla nejvíc zasažená ukrajinsko-ruským konfliktem. V letadle MH17, které nad východní Ukrajinou předloni sestřelili neznámí pachatelé, totiž zahynuly skoro dvě stovky nizozemských občanů. Podle závěrů mezinárodního vyšetřování letadlo sestřelili ozbrojenci působící na území ovládaném proruskými povstalci.

Ostatní země unie navíc mají obavy ze způsobu, jakým Nizozemsko momentálně referendum používá. Zastánci přímé demokracie se tam teoreticky můžou pokusit vyhlásit referendum o jakékoliv záležitosti, včetně té evropské. Pro to, aby bylo hlasování platné, není stanovena žádná minimální účast.

Referendum o asociační dohodě s Ukrajinou tak má platnost, přestože hlasovat přišlo jen zhruba 32 procent lidí. "Reálně tak proti asociační dohodě hlasovalo jen nějakých 16 až 17 procent Nizozemců. Mezi politiky je velmi široká shoda, že zákon o referendu se po volbách musí změnit," řekl HN nizozemský politolog Adriaan Schout. Volby budou v Nizozemsku už v březnu.

 

Právě se děje

Další zprávy