Nizozemské volby se blíží: vedou liberálové

Radim Klekner Radim Klekner
20. 5. 2010 11:11
Křesťanští demokraté a Strana práce si drží své pozice, propadá se Wildersova Strana za svobodu
Strana pravicového populisty Wilderse ztrácí v posledních týdnech voliče
Strana pravicového populisty Wilderse ztrácí v posledních týdnech voliče | Foto: Reuters

Haag - Ostře sledované volby v Nizozemsku se blíží a do čela žebříčku popularity politických stran se dostávají liberálové. Ti veřejnost zaujali programem usilujícím o snížení deficitu státního rozpočtu.

Podle průzkumu zveřejněného institutem Maurice de Honda by Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) měla v parlamentu 37 poslanců.

Ještě v dubnu přitom středopravá VVD figurovala v de Hondově průzkumu na druhém místě za levicovou Stranou práce (PvdA). Té nyní přisoudil institut 31 poslaneckých křesel. PdvA zažívá podobnou renesanci popularity jako liberálové. V únorových průzkumech měla Strana práce 15 a VVD 22 mandátů.

Křesťanskodemokratická výzva (CDA) odstoupivšího premiéra Jana Petera Balkenendeho si zachovává stabilní podporu voličstva a v parlamentu by nyní měla 24 poslanců. Totéž platí pro Socialistickou stranu (SP) s deseti a Zelenou levici (GL) s jedenácti poslaneckými křesly.

Ztráty naopak zaznamenala malá liberální strana levého středu Demokraté 66 (D66), která by nyní získala pouze devět mandátů - oproti únorovým dvaceti.

Wilders se propadá

Propad se nevyhnul ani Straně pro svobodu (PVV) pravicového populisty Geerta Wilderse, sázejícího na xenofobně a euroskepticky naladěné voliče. Ještě v únoru jí de Hondův průzkum dával 25 mandátů. Teď by měla 16 poslaneckých křesel.

Do Wilderse se před několika dny pustil poslanec za PVV Hero Brinkman, který předsedu (a jediného oficiálního člena strany) obvinil z nedemokratických praktik.

"Měli bychom se stát opravdovou Stranou za svobodu," citoval Brinkmana deník Handelsblad.

O obsazení volebních kandidátek rozhoduje totiž sám Wilders a setkání s voliči se odehrávají bez přítomnosti tisku.

Wildersova reakce na kritiku byla překvapivě umírněná. Brinkman totiž figuruje na jedenáctém místě kandidátky a s velkou pravděpodobností se dostane do parlamentu.

Šéf PVV si je dobře vědom toho, že není moudré před volbami, které se v Nizozemsku konají 9. června, stranu poškozovat příliš vyhrocenými spory.

 

Právě se děje

Další zprávy