Nizozemská vláda chce postavit squattery mimo zákon

Lucie Kalivodová
15. 2. 2010 13:40
Pokud se chcete stát v Nizozemsku squatterem, nepotřebujete příliš mnoho. To se však možná brzy změní
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Rotterdam - Nový nizozemský zákon ukončí téměř čtyřicetileté období politiky umožňující tisícům squatterů bydlet bez placení nájmu v budovách, které patří někomu jinému.

Pokud se chcete stát v Nizozemsku squatterem, píše list LA Times, nepotřebujete příliš mnoho.

"Měli byste mít nějaké nářadí: páčidlo, dvouhlavé kladivo a velký šroubovák. Beranidlo může být také k užitku," říká jeden z členů asistenční skupiny Kraakspreekurin, která pomáhá začínajícím squatterům v Nizozemí.

Co následuje, dostanete-li se do objektu? Pokud jste squatter, který se drží zákonů, upozorníte policii a zavoláte majiteli domu.

"Většinou řeknete ´ahoj´," směje se osmadvacetiletý Aetzel Griffioen.

"´No, zvláštní zpráva, ale obsadili jsme váš objekt. A doufáme, že se s vámi nějak dohodneme.´ Vždy hovoříme s majiteli," dodává.

Griffioen, politicky aktivní student filozofie, který chce udržet tradici legálního squattingu v zemi, žije s osmi dalšími lidmi v kancelářské budově "plné umělců".

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: wikipedia.org

"Místa, která obýváme, jsou součástí městské subkultury a bez squattingu bychom stejně dělali všechny věci s tím spojené.  I nadále bychom malovali, skládali hudbu, ale bylo by to mnohem složitější," dodává.

Nizozemská společnost se léta pyšnila přátelským prostředím pro squattery. Nyní se však situace mění. Někteří zákonodárci uvažují o zrušení benevolentního zákona umožňujícího tisícům squatterů žít legálně v cizích nemovitostech.

Dostane-li se totiž squatter do budovy, která není už rok obydlená a nikdo ho při tom nechytí, trest mu nehrozí. Dolní Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který by ze squattingu učinil za všech okolností nezákonnou aktivitu.

Zatím však není jasné, zda zákon v této podobě schválí i senát. Podle reportérky LA Times Devorah Lauterové jsou nizozemské squatty, které navštívila, příjemným bydlením. Poortgebow, který je squattem od roku 1980, je čistý, útulný a plný květin.

Jeho osmadvacet obyvatelů, převážně studentů a hudebníků, žije v prostorných ložnicích s vestavěnými dřevěnými patry a dalšími rostlinami, které prostor oživují.

Boří to veškeré stereotypy o špinavých squattech. A lidé jsou vůči takovému squattingu tolerantní. Řada nizozemských squatterů chce spíše jen bydlet levně a upravovat nevyužívané prostory, než se radikálně politicky angažovat.

Poměrně volné ruce v případě squattingu mají také lidé v dánské Kodani, kde se nachází Christianie, území s vlastními pravidly. V někom vzbuzuje odpor, někdo ji nazývá Svobodným městem.

Kodaňský summit.
Kodaňský summit. | Foto: Reuters

Její zlaté časy však, jak se zdá, skončily a její budoucnost je ohrožena. Území, které leží na místě někdejších kasáren Badsmandsstrade, a které bylo na okraji města, se nyní nachází v jeho středu, tudíž stoupil zájem potencionální kupců o pozemky.

Střety policie a squatterů, ať už z Christianie nebo jiných částí města, jsou tak čím dál častější. Před začátkem loňského klimatického summitu v Kodani se podle britského listu The Times soustředila pozornost opět na tuto kontroverzní část města.

Největším problémem však nebylo téměř sedm set squatterů, kteří v ní pobývají - ti jsou mnohdy nekonfliktní a chovají se na rozdíl od svých kolegů v jiných squattech ekologicky. Ale boj proti drogám a drogovým dealerům, kteří se do těchto míst uchylují.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy