Nizozemská vláda chce postavit squattery mimo zákon

Lucie Kalivodová
15. 2. 2010 13:40
Pokud se chcete stát v Nizozemsku squatterem, nepotřebujete příliš mnoho. To se však možná brzy změní
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Rotterdam - Nový nizozemský zákon ukončí téměř čtyřicetileté období politiky umožňující tisícům squatterů bydlet bez placení nájmu v budovách, které patří někomu jinému.

Pokud se chcete stát v Nizozemsku squatterem, píše list LA Times, nepotřebujete příliš mnoho.

"Měli byste mít nějaké nářadí: páčidlo, dvouhlavé kladivo a velký šroubovák. Beranidlo může být také k užitku," říká jeden z členů asistenční skupiny Kraakspreekurin, která pomáhá začínajícím squatterům v Nizozemí.

Co následuje, dostanete-li se do objektu? Pokud jste squatter, který se drží zákonů, upozorníte policii a zavoláte majiteli domu.

"Většinou řeknete ´ahoj´," směje se osmadvacetiletý Aetzel Griffioen.

"´No, zvláštní zpráva, ale obsadili jsme váš objekt. A doufáme, že se s vámi nějak dohodneme.´ Vždy hovoříme s majiteli," dodává.

Griffioen, politicky aktivní student filozofie, který chce udržet tradici legálního squattingu v zemi, žije s osmi dalšími lidmi v kancelářské budově "plné umělců".

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: wikipedia.org

"Místa, která obýváme, jsou součástí městské subkultury a bez squattingu bychom stejně dělali všechny věci s tím spojené.  I nadále bychom malovali, skládali hudbu, ale bylo by to mnohem složitější," dodává.

Nizozemská společnost se léta pyšnila přátelským prostředím pro squattery. Nyní se však situace mění. Někteří zákonodárci uvažují o zrušení benevolentního zákona umožňujícího tisícům squatterů žít legálně v cizích nemovitostech.

Dostane-li se totiž squatter do budovy, která není už rok obydlená a nikdo ho při tom nechytí, trest mu nehrozí. Dolní Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který by ze squattingu učinil za všech okolností nezákonnou aktivitu.

Zatím však není jasné, zda zákon v této podobě schválí i senát. Podle reportérky LA Times Devorah Lauterové jsou nizozemské squatty, které navštívila, příjemným bydlením. Poortgebow, který je squattem od roku 1980, je čistý, útulný a plný květin.

Jeho osmadvacet obyvatelů, převážně studentů a hudebníků, žije v prostorných ložnicích s vestavěnými dřevěnými patry a dalšími rostlinami, které prostor oživují.

Boří to veškeré stereotypy o špinavých squattech. A lidé jsou vůči takovému squattingu tolerantní. Řada nizozemských squatterů chce spíše jen bydlet levně a upravovat nevyužívané prostory, než se radikálně politicky angažovat.

Poměrně volné ruce v případě squattingu mají také lidé v dánské Kodani, kde se nachází Christianie, území s vlastními pravidly. V někom vzbuzuje odpor, někdo ji nazývá Svobodným městem.

Kodaňský summit.
Kodaňský summit. | Foto: Reuters

Její zlaté časy však, jak se zdá, skončily a její budoucnost je ohrožena. Území, které leží na místě někdejších kasáren Badsmandsstrade, a které bylo na okraji města, se nyní nachází v jeho středu, tudíž stoupil zájem potencionální kupců o pozemky.

Střety policie a squatterů, ať už z Christianie nebo jiných částí města, jsou tak čím dál častější. Před začátkem loňského klimatického summitu v Kodani se podle britského listu The Times soustředila pozornost opět na tuto kontroverzní část města.

Největším problémem však nebylo téměř sedm set squatterů, kteří v ní pobývají - ti jsou mnohdy nekonfliktní a chovají se na rozdíl od svých kolegů v jiných squattech ekologicky. Ale boj proti drogám a drogovým dealerům, kteří se do těchto míst uchylují.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy