Noční akce v Praze. Policie ráno zadržela 24 squatterů

Domácí Naďa Straková, Domácí
13. 9. 2009 7:30
Policie nejprve odpoledne rozehnala dav příznivců, v noci pak vyklízela obsazený dům
Policie vede do auta jednoho ze zatčených squatterů
Policie vede do auta jednoho ze zatčených squatterů | Foto: Naďa Straková

Praha - Protest squatterů, kteří v sobotu odpoledne obsadili dům nedaleko pražského centra, na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2, přerostl v mnohahodinový souboj mezi demonstrujícími a policií.

Okolo půl sedmé hodiny ranní pak policisté vtrhli do domu za zvuku dělbuchů a zadrželi 24 osob.

Předtím squattery amplionem varovali, že jim hrozí za neoprávněné obsazení cizího majetku až dva roky vězení, a že pokud napadnou policii, je horní sazba pět let. Podle informací Aktuálně.cz byl během noci zadržen i reportér serveru iDNES.cz, který byl se squattery celý den a nad ránem vyšel z domu.

Policejní mluvčí uvedl, že proti zadrženým bude zahájeno zkrácené trestní řízení a že už v pondělí stanou před soudem. Squatteři slibovali dům opustit, pokud jim bude zaručena beztrestnost, k tomu však nemá policie kompetence.

Ranní zásah a noční dění z ulice Na Slupi ve fotografiích naší reportérky:

Už předtím policisté v pozdním odpoledni dělbuchy a slzným plynem rozehnali dav příznivců squattingu, kteří se shromáždili u domu.

Potýkali se s nimi celé odpoledne. Demonstranti se sem přesunuli z happeningu pořádaného na nedalekém Palackého náměstí.

Postupem času atmosféra houstla a policie na celé hodiny prostor kolem domu uzavřela.

Podle očitých svědků kontrolovala totožnost všech lidí, kteří sem chtěli vstoupit. I těch, kteří s akcí demonstrujících neměli nic společného. Napjatý stav pak panoval celou noc.

Poziční boj

Proti demonstrantům použili ochránci zákona nejprve obušky. Squatteři se totiž v jednu chvíli pokusili znesnadnit jim situaci tím, že chodili po přechodu a skandovali "Chození po přechodu není nelegální".

Odpolední dění si projděte v této fotoreportáži:

Navečer policie zasáhla rázněji - výbuškami a slzným plynem - a shromážděný dav se rozprchl do okolních ulic. Tam policie postupem času zadržela na sedmdesát lidí. Policisté tvrdí, že mnozí ze zadržených rozebírali chodníky a házeli dlažební kostky.

Poté zásahové jednotky z místa odjely a u domu zůstali několik hodin jenom hlídkující pořádkoví policisté.

S půlnocí však začal nový zásah. Na místo přijeli hasiči, nasvítili dům světlomety a vyzvali squattery, aby budovu opustili. Squatterům se nechtělo uposlechnout a pokoušeli se s policií vyjednávat. 

To je za Miladu

Squatteři prakticky od konce června hledají náhradu za vilu Milada, kterou obývali, ale byli z ní za policejní asistence vyvedeni.

Podle informací Aktuálně.cz počítali předem s tím, že nebudou moci zůstat ani v nově obsazeném domě v Praze 2, kde vyvěsili transparent s nápisem "Squatting není problém, ale řešení".

Policie odpoledne obklíčila dům v ulici Na slupi, ve kterém se mladí lidé chtěli usadit
Policie odpoledne obklíčila dům v ulici Na slupi, ve kterém se mladí lidé chtěli usadit | Foto: Naďa Straková

"Neočekáváme, že se nám squat podaří obsadit, ale chceme upozornit na to, že existují lidé, kteří chtějí žít jinak," řekla Aktuálně.cz mladá žena, která chtěla zůstat v utajení.

Dům byl před sedmi lety neúspěšně dražen, nyní je v zástavě banky.

"Dům je prakticky od začátku 90. let neobývaný, vše tam chátrá. Navíc se tam stahují narkomani z celé Prahy, takže bychom docela uvítali, aby se s tím něco dělo," řekla jedna z místních obyvatelek. 

Týden nepřizpůsobivosti

V sobotu odpoledne se squatteři nejprve sešli na pražském Palackého náměstí, kde zahájili akci Týden nepřizpůsobivosti. V rámci ní hodlají pořádat koncerty a přednášky, které budou zaměřeny především na podporu "nepřizpůsobivých" lidí - podle nich tedy Romů a squatterů.

Na Palackého náměstí se vše odehrálo v poklidu. Na místě se o pořádek staraly posílené policejní hlídky včetně příslušníků antikonfliktního týmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy