Noční akce v Praze. Policie ráno zadržela 24 squatterů

Domácí Naďa Straková, Domácí
13. 9. 2009 7:30
Policie nejprve odpoledne rozehnala dav příznivců, v noci pak vyklízela obsazený dům
Policie vede do auta jednoho ze zatčených squatterů
Policie vede do auta jednoho ze zatčených squatterů | Foto: Naďa Straková

Praha - Protest squatterů, kteří v sobotu odpoledne obsadili dům nedaleko pražského centra, na rohu Apolinářské ulice a ulice Na Slupi v Praze 2, přerostl v mnohahodinový souboj mezi demonstrujícími a policií.

Okolo půl sedmé hodiny ranní pak policisté vtrhli do domu za zvuku dělbuchů a zadrželi 24 osob.

Předtím squattery amplionem varovali, že jim hrozí za neoprávněné obsazení cizího majetku až dva roky vězení, a že pokud napadnou policii, je horní sazba pět let. Podle informací Aktuálně.cz byl během noci zadržen i reportér serveru iDNES.cz, který byl se squattery celý den a nad ránem vyšel z domu.

Policejní mluvčí uvedl, že proti zadrženým bude zahájeno zkrácené trestní řízení a že už v pondělí stanou před soudem. Squatteři slibovali dům opustit, pokud jim bude zaručena beztrestnost, k tomu však nemá policie kompetence.

Ranní zásah a noční dění z ulice Na Slupi ve fotografiích naší reportérky:

Už předtím policisté v pozdním odpoledni dělbuchy a slzným plynem rozehnali dav příznivců squattingu, kteří se shromáždili u domu.

Potýkali se s nimi celé odpoledne. Demonstranti se sem přesunuli z happeningu pořádaného na nedalekém Palackého náměstí.

Postupem času atmosféra houstla a policie na celé hodiny prostor kolem domu uzavřela.

Podle očitých svědků kontrolovala totožnost všech lidí, kteří sem chtěli vstoupit. I těch, kteří s akcí demonstrujících neměli nic společného. Napjatý stav pak panoval celou noc.

Poziční boj

Proti demonstrantům použili ochránci zákona nejprve obušky. Squatteři se totiž v jednu chvíli pokusili znesnadnit jim situaci tím, že chodili po přechodu a skandovali "Chození po přechodu není nelegální".

Odpolední dění si projděte v této fotoreportáži:

Navečer policie zasáhla rázněji - výbuškami a slzným plynem - a shromážděný dav se rozprchl do okolních ulic. Tam policie postupem času zadržela na sedmdesát lidí. Policisté tvrdí, že mnozí ze zadržených rozebírali chodníky a házeli dlažební kostky.

Poté zásahové jednotky z místa odjely a u domu zůstali několik hodin jenom hlídkující pořádkoví policisté.

S půlnocí však začal nový zásah. Na místo přijeli hasiči, nasvítili dům světlomety a vyzvali squattery, aby budovu opustili. Squatterům se nechtělo uposlechnout a pokoušeli se s policií vyjednávat. 

To je za Miladu

Squatteři prakticky od konce června hledají náhradu za vilu Milada, kterou obývali, ale byli z ní za policejní asistence vyvedeni.

Podle informací Aktuálně.cz počítali předem s tím, že nebudou moci zůstat ani v nově obsazeném domě v Praze 2, kde vyvěsili transparent s nápisem "Squatting není problém, ale řešení".

Policie odpoledne obklíčila dům v ulici Na slupi, ve kterém se mladí lidé chtěli usadit
Policie odpoledne obklíčila dům v ulici Na slupi, ve kterém se mladí lidé chtěli usadit | Foto: Naďa Straková

"Neočekáváme, že se nám squat podaří obsadit, ale chceme upozornit na to, že existují lidé, kteří chtějí žít jinak," řekla Aktuálně.cz mladá žena, která chtěla zůstat v utajení.

Dům byl před sedmi lety neúspěšně dražen, nyní je v zástavě banky.

"Dům je prakticky od začátku 90. let neobývaný, vše tam chátrá. Navíc se tam stahují narkomani z celé Prahy, takže bychom docela uvítali, aby se s tím něco dělo," řekla jedna z místních obyvatelek. 

Týden nepřizpůsobivosti

V sobotu odpoledne se squatteři nejprve sešli na pražském Palackého náměstí, kde zahájili akci Týden nepřizpůsobivosti. V rámci ní hodlají pořádat koncerty a přednášky, které budou zaměřeny především na podporu "nepřizpůsobivých" lidí - podle nich tedy Romů a squatterů.

Na Palackého náměstí se vše odehrálo v poklidu. Na místě se o pořádek staraly posílené policejní hlídky včetně příslušníků antikonfliktního týmu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy