Mluvčí ministerstva uvedl, že úřad tuto záležitost prošetřuje na základě zprávy televizní stanice RTL Nieuws, která zjistila, že dvě takové kanceláře vykonávaly administrativní úkony, včetně dálkového obnovování řidičských průkazů čínských občanů.
Agentura AFP o kancelářích hovoří jako o "policejních stanicích". Ve skutečnosti jsou ale využívány k umlčování politických oponentů, uvedla televize RTL a investigativní web Follow the Money s odvoláním na čínského disidenta žijícího v Nizozemsku.
Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tyto zprávy jsou "zcela nepravdivé". Kanceláře mají podle úřadu pomáhat čínským občanům, například právě při obnovování dokladů.
Deník N před zhruba 14 dny uvedl, že v Česku také působí dvě čínské "policejní stanice", na které se Číňané mohou obracet v případech, kdy potřebují vyřídit nové dokumenty nebo se mimo jiné stanou obětí trestného činu. Podle listu ale tato centra slouží také ke sledování příslušníky místní diaspory a ke sběru informací.
Španělská organizace na ochranu lidských práv Safeguard Defenders v září vydala zprávu, která se činností těchto center po celém světě zabývá. V dokumentu uvádí, že tyto kanceláře slouží Pekingu k získávání zpravodajských informací, dohlížení na čínskou komunitu a v případě potřeby donucení jejích členů k návratu do vlasti, kde mohou čelit pronásledování.
Aktivity dvou čínských center v Praze sleduje i Bezpečnostní informační služba (BIS). Její mluvčí Ladislav Šticha to řekl Deníku N. "Je možné také konstatovat, že nejen Čína, ale i některé další státy vyvíjejí aktivity ve snaze získat kontrolu nad vlastní diasporou v České republice. V této chvíli ovšem nemáme informace, že by tato činnost měla dopad na bezpečnost státu," sdělil listu, podle kterého se věcí zabývá i ministerstvo zahraničí.