Nizozemci představili dron, který nepotřebuje ovládat

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 2. 2014 11:10
Stroj připomínající velkou vážku se sám vyhýbá překážkám a je určen k monitorování.
Foto: Aktuálně.cz

Delft - Nizozemci vyvinuli prototyp zcela samostatného bezpilotního letounu, který je nejmenší svého druhu na světě.

Dron dokáže létat, aniž by ho při tom musel někdo na zemi ovládat. Umožňují mu to dvě miniaturní kamery a počítač, jenž obraz z nich vyhodnocuje.

Dvacetigramový DelFly Explorer se pohybuje máváním blanitými křídly, takže připomíná velkou vážku. Jeho délka odpovídá papíru velikosti A4 (měří 28 centimetrů), přičemž váží přibližně stejně jako 4 listy kancelářského papíru.

Díky tomu může být použit tam, kam mnohem těžší kvadroptéry nemohou. To ho předurčuje k řadě různorodých úkolů. Může například pátrat po přeživších v zavalených dolech nebo snímat publikum a vystupující na koncertech či sportovních akcích.

Menší drony sice už existují - například studentský výtvor RoboBee - dosud žádný ale nebyl autonomní. "DelFly Explorer je nejmenší dron světa s mávajícími křídly, který je schopen létat samostatně po okolí a vyhýbat se překážkám," shrnul hlavní autor projektu Guido de Croon pro agenturu AFP.

Průzkumník je vybavený lithiovo-polymerovou baterií, která mu umožňuje devítiminutový let. Překážkám se vyhýbá díky zvláštnímu algoritmu, jenž činí okamžité rozhodnutí.

Myšlenka vyvinout DelFly Explorer vznikla před devíti lety, kdy s ní přišli studenti Technické univerzity v Delftu. Od té doby na projektu pracovali.

Největším problémem je baterie, jejíž kapacita v případě takto malých dronů nedostačuje. "Pořád stojíme před velkými výzvami, které budeme řešit desetiletí," přiznává de Croon.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy