Nezůstane kámen na kameni! Anglie požene pedofily před soud

ČTK ČTK
7. 7. 2014 20:06
Ministryně vnitra představila plán obsáhlého vyšetřování pedofilní aféry, do níž bylo v 80. letech údajně zapojeno několik vysoce postavených politiků.
"Zjistíme pravdu o tom, co se stalo," tvrdí britský ministerský předseda.
"Zjistíme pravdu o tom, co se stalo," tvrdí britský ministerský předseda. | Foto: Reuters

Londýn - Britská ministryně vnitra Theresa Mayová dnes před parlamentem slíbila nezávislé vyšetření obvinění, že politici sexuálně zneužívali děti. Vláda podle Mayové také zřídí nezávislou expertní vyšetřovací komisi, která se má obšírněji zabývat otázkou, zda úřady dostatečně plnily svou povinnost chránit děti před sexuálním zneužíváním.

Ministerstvo a další instituce čelí nařčení, že samy kryly sexuální zneužívání dětí politiky a dalšími mocnými lidmi.

Vyšetřování, z něhož podle Mayové pravděpodobně nevzejdou závěry do květnových voleb v příštím roce, se má zaměřit na instituce, jako jsou BBC, zdravotní zařízení, církevní úřady i politické strany.

Padají první hlavy

Britský premiér David Cameron dnes prohlásil, že vyšetřovatelé nenechají "kámen na kameni, aby zjistili pravdu o tom, co se stalo".

V posledních dnech vyplula na povrch podezření, že v době vlády premiérky Margaret Thatcherové tehdejší ministr vnitra Leon Brittan nechal zmizet podklady usvědčující významné politiky.

Minulý týden byl kvůli zneužívání dívek odsouzen na téměř šest let vězení australský bavič Rolf Harris. Dívky prý v Británii zneužíval v 70. a 80. letech.

Rozsáhlou pedofilní aféru rozpoutala odhalení o zneužívání dětí již zesnulým bývalým moderátorem BBC Jimmym Savilem. Nyní policie zkoumá možný dosah pedofilní sítě do různých oblastí veřejného života.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy