Nezůstane kámen na kameni! Anglie požene pedofily před soud

ČTK ČTK
7. 7. 2014 20:06
Ministryně vnitra představila plán obsáhlého vyšetřování pedofilní aféry, do níž bylo v 80. letech údajně zapojeno několik vysoce postavených politiků.
"Zjistíme pravdu o tom, co se stalo," tvrdí britský ministerský předseda.
"Zjistíme pravdu o tom, co se stalo," tvrdí britský ministerský předseda. | Foto: Reuters

Londýn - Britská ministryně vnitra Theresa Mayová dnes před parlamentem slíbila nezávislé vyšetření obvinění, že politici sexuálně zneužívali děti. Vláda podle Mayové také zřídí nezávislou expertní vyšetřovací komisi, která se má obšírněji zabývat otázkou, zda úřady dostatečně plnily svou povinnost chránit děti před sexuálním zneužíváním.

Ministerstvo a další instituce čelí nařčení, že samy kryly sexuální zneužívání dětí politiky a dalšími mocnými lidmi.

Vyšetřování, z něhož podle Mayové pravděpodobně nevzejdou závěry do květnových voleb v příštím roce, se má zaměřit na instituce, jako jsou BBC, zdravotní zařízení, církevní úřady i politické strany.

Padají první hlavy

Britský premiér David Cameron dnes prohlásil, že vyšetřovatelé nenechají "kámen na kameni, aby zjistili pravdu o tom, co se stalo".

V posledních dnech vyplula na povrch podezření, že v době vlády premiérky Margaret Thatcherové tehdejší ministr vnitra Leon Brittan nechal zmizet podklady usvědčující významné politiky.

Minulý týden byl kvůli zneužívání dívek odsouzen na téměř šest let vězení australský bavič Rolf Harris. Dívky prý v Británii zneužíval v 70. a 80. letech.

Rozsáhlou pedofilní aféru rozpoutala odhalení o zneužívání dětí již zesnulým bývalým moderátorem BBC Jimmym Savilem. Nyní policie zkoumá možný dosah pedofilní sítě do různých oblastí veřejného života.

 

Právě se děje

Další zprávy