Nezávislí teroristé horší než Al-Káida

David Koubek
29. 4. 2006 10:50
Washington - Irák se pomalu stává rájem pro teroristy z celého světa. Větší nebezpečí než samotná Al-Káida představují pro svět její "učni".

Vyplývá to z každoroční zprávy o světovém terorismu, kterou vydalo americké ministerstvo zahraničí. Teroristických útoků bylo loni podle zprávy přes jedenáct tisíc, nejvíce právě v Iráku.

Irácká odnož Al-Káidy vedená Abú Músou al-Zarkávím, ale i další teroristické skupiny z jiných zemí navíc "považují Irák za potenciální bezpečné útočiště a snaží se, aby se tento záměr uskutečnil", uvádí se v dokumentu.

Sponzoři iráckého terorismu: Sýrie a Írán

Jak uvádí CNN, teroristy na území Iráku podporují sousední Sýrie a Írán. Sýrie sloužila údajně jako podpůrné centrum pro teroristické skupiny v Iráku. Írán poskytl nejen politické a ideologické zázemí, ale jeho tajné služby a elitní ozbrojené složky se údajně přímo podílejí na plánování a podpoře teroristických činů.

Spolu s Íránem a Sýrií jsou na americkém seznamu sponzorů terorismu uvedeny jako loni také Kuba a Severní Korea. Ve skupině zůstávají také Libye a Súdán, které ovšem podle zprávy vykazují lepší spolupráci než dříve.

  • Přečtěte si: USA staví koalici pro dlouhou válku

Největší hrozba: "Nezávislí" teroristé

Největší nebezpečí pro bezpečnost USA a celého světa už podle reportu není Al-Káida, ale spíše nezávislé skupiny teroristů. Ty přitom nemusí být vůbec na Káidu napojeny, a často se její teroristickou ideologií pouze inspirují.

Al-Káida navíc za poslední roky ztratila svou sílu. Její členové a hlavně vedení jsou pronásledováni a musejí se skrývat - podle informací tajných služeb je jejich útočištěm s největší pravděpodobností hornatá hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Přestože nezhnámější teroristická organizace ztratila velkou část své infrastruktury, i nadále odolává snahám bezpečnostních sil i tajných služeb o její rozklad.

Vrchní členové této teroristické organizace o sobě čas od času dají vědět audio- nebo videonahrávkou nebo zprávami na internetu. Naposledy dnes brzy ráno zástupce Usámy bin Ládina Ajmán al-Zavahrí.

Podobnými sděleními a teroristickou ideologií se nechávají inspirovat malé individuální teroristické skupinky, před nimiž zpráva varuje. Často u nich není ani žádná faktická vazba na Al-Káidu.

Madrid a Londýn, následovníci Al-Káidy

Podle zprávy sice nemají tolik členů, ale právě proto se dají hůře vystopovat a odhalit a jejich činy jsou daleko hůře předvídatelné.

K současné "světové hrozbě" tak patří teroristi, kteří zaútočili vloni v Londýně a před dvěma lety v Madridu. Z vyšetřování masakru na madridských nádražích vyplynulo, že pachatelé se inspirovali jedním z textů al-Káidy na internetu.

Jeden z vysokých úředníků amerického ministerstva zahraničí pro CNN řekl, že šéfové Al-Káidy - Usáma bin Ládin a Ajmán al-Zavahrí jsou ztrátou své moci poněkud rozčarovaní. Svědčí o tom údajně i dopis šéfovi irácké odnože této teroristické organizace Abú Zarkávímu, v němž Zavahrí kritizuje jeho teroristickou strategii v Iráku.

Loňská bilance: 11 tisíc teroristických činů

Že Irák je centrem světového terorismu, dokládá i statistika ministerstva zahraničí o počtu teroristických činů. Většina obětí terorismu totiž zemřela právě na území Iráku.

Celkem bylo za poslední rok na světě provedeno více než 11 tisíc teroristických činů a zahynulo při nich téměř patnáct tisíc lidí.

Ministerstvo zahraničí ale upozornilo, že kvůli nové metodice výpočtu nelze číslo srovnávat s čísly z loňské zprávy - ta uváděla za rok 2004 jen přes tři tisíce teroristických činů v celém světě - a nelze proto tvrdit, že válka proti terorismu nepostupuje úspěšně.

 

Právě se děje

Další zprávy