Nezasloužím si trest, ale metál, tvrdí Karadžič v Haagu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 10. 2012 14:13
Muž obviněný ze zločinů proti lidskosti tvrdí, že je mírný a umí naslouchat druhým
Karadžič se u soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii rozesmál.
Karadžič se u soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii rozesmál. | Foto: Reuters

Haag - Ačkoliv ho značná část světa považuje za válečného zločince, bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič je jiného názoru.

"Neměl bych být potrestán, ale oceněn," prohlásil podle BBC v nizozemském Haagu, kde čelí hned několika obviněním.

"Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, abych předešel válce. Jsem mírný člověk a mám schopnost naslouchat druhým," dodal s tím, že počet obětí války v Jugoslávii byl třikrát až čtyřikrát menší, než je uváděno.

Média osočil z neobjektivního popisování válečných událostí.

Žalobci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ho viní z celkem deseti trestných činů. Mimo jiné z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit během války v Jugoslávii.

Úterní jednání začalo Karadžičovou obhajobou. Někdejší bosenskosrbský předák trvá na své nevině. "S postupem času bude pravda silnější a tato obvinění a lživá propaganda budou slábnout," tvrdí.

Karadžič podotkl, že v bývalé Jugoslávii nedocházelo k etnickým konfliktům, dokud Srbové nezačali pociťovat rostoucí hrozbu ze strany bosenských muslimů. "Ani já, ani nikdo, koho znám netušil, že dojde ke genocidě nesrbského obyvatelstva," prohlásil.

Se svou obhajobou už Karadžič částečně uspěl. V červenci mu dal haagský tribunál částečně za pravdu, když obvinění zúžil jen za zločiny související s obléháním Srebrenice - největšího masakru, který Evropa od konce druhé světové války pamatuje.

Krom procesu s Karadžičem v Haagu probíhá souběžně soud s někdejším velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem a s bývalým vůdcem chorvatských Srbů Goranem Hadžičem. Ten se zodpovídá z údajného vraždění, mučení a nucených deportací Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).

Tak Srebrenica pohřbívala nově identifikované oběti válečného masakru:

 

Právě se děje

před 42 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

Další zprávy