Nezasloužím si trest, ale metál, tvrdí Karadžič v Haagu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 10. 2012 14:13
Muž obviněný ze zločinů proti lidskosti tvrdí, že je mírný a umí naslouchat druhým
Karadžič se u soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii rozesmál.
Karadžič se u soudu pro zločiny v bývalé Jugoslávii rozesmál. | Foto: Reuters

Haag - Ačkoliv ho značná část světa považuje za válečného zločince, bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič je jiného názoru.

"Neměl bych být potrestán, ale oceněn," prohlásil podle BBC v nizozemském Haagu, kde čelí hned několika obviněním.

"Udělal jsem vše, co bylo v mých silách, abych předešel válce. Jsem mírný člověk a mám schopnost naslouchat druhým," dodal s tím, že počet obětí války v Jugoslávii byl třikrát až čtyřikrát menší, než je uváděno.

Média osočil z neobjektivního popisování válečných událostí.

Žalobci Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ho viní z celkem deseti trestných činů. Mimo jiné z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit během války v Jugoslávii.

Úterní jednání začalo Karadžičovou obhajobou. Někdejší bosenskosrbský předák trvá na své nevině. "S postupem času bude pravda silnější a tato obvinění a lživá propaganda budou slábnout," tvrdí.

Karadžič podotkl, že v bývalé Jugoslávii nedocházelo k etnickým konfliktům, dokud Srbové nezačali pociťovat rostoucí hrozbu ze strany bosenských muslimů. "Ani já, ani nikdo, koho znám netušil, že dojde ke genocidě nesrbského obyvatelstva," prohlásil.

Se svou obhajobou už Karadžič částečně uspěl. V červenci mu dal haagský tribunál částečně za pravdu, když obvinění zúžil jen za zločiny související s obléháním Srebrenice - největšího masakru, který Evropa od konce druhé světové války pamatuje.

Krom procesu s Karadžičem v Haagu probíhá souběžně soud s někdejším velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem a s bývalým vůdcem chorvatských Srbů Goranem Hadžičem. Ten se zodpovídá z údajného vraždění, mučení a nucených deportací Chorvatů a dalších nesrbských obyvatel z takzvané Republiky srbská Krajina (RSK).

Tak Srebrenica pohřbívala nově identifikované oběti válečného masakru:

 

Právě se děje

před 56 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy