Karadžič požádal o zproštění viny. Soud odpoví pozítří

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 6. 2012 14:02
Bývalý srbský předák je obviněný z genocidy a válečných zločinů
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič, který před tribunálem v Haagu čelí obžalobě z genocidy a válečných zločinů, požádal soudce o zproštění obvinění.

Na tuto žádost má po ukončení procesu dokazování právo každý obžalovaný. Soudci na Karadžičovu žádost odpoví ve středu, je ale nanejvýš nepravděpodobné, že by jí vyhověli, napsala agentura AP.

"Žalující strana vyvinula velkou námahu, aby dala dohromady obžalobu prakticky z ničeho," řekl před soudem Karadžič. Ten všechna obvinění z jedenáctibodového spisu odmítá.

Žalobci ho viní mimo jiné z genocidy, z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů stál za etnickými čistkami ve Srebrenici a v dalších oblastech, ve kterých žili Muslimové (dnes Bosňáci) a bosenští Chorvaté.

Obžaloba ukončila předkládání důkazů v květnu, nyní dostane před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) prostor obhajoba, přičemž Karadžič se hodlá hájit sám.

Někdejší bosenskosrbský politický vůdce byl dopaden v červenci 2008 v Bělehradě, po třinácti letech skrývání před mezinárodní spravedlností. Jeho soudní proces byl zahájen v říjnu 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy