Soud dal Karadžičovi za pravdu, může jen za Srebrenici

Zahraničí Zahraničí
28. 6. 2012 14:57
Kvůli nedostatku důkazů stáhne haagský tribunál obvinění ze zločinů v ostatních městech
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič čelí obžalobě z genocidy už jen v případě masakru ve Srebrenici.

Za zvěrstva, jichž se srbské jednotky dopouštěly v bosenských městech a kvůli kterým byl také podezřelý z genocidy, nemůže.

Podle soudců Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se žalobcům nepodařilo shromáždit dostatek důkazů pro obžalobu z genocidy v bodě týkajícím se událostí, jež se v bosenských městech děly na začátku války z let 1992 až 1995.

Srbské jednotky tam tehdy vraždily ve velkém, vyháněly a pronásledovaly místní muslimy (nyní Bosňáci) a Chorvaty.

Karadžič se ale bude muset před soudem zodpovídat z obvinění z genocidy ve Srebrenici, kde srbské jednotky v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů. Šlo o nejhorší masakr, jaký byl v Evropě spáchán od skončení druhé světové války.

Karadžič doposud čelil obžalobě v celkem jedenácti bodech, nyní jich je deset. Před časem požádal o to, aby byl zproštěn obvinění ve všech bodech. Tvrdil, že se prokurátorům nepovedlo žádnou vinu prokázat.

Někdejší bosenskosrbský politický předák byl dopaden v červenci 2008 v Bělehradě po třinácti letech na útěku. Soudní proces s ním byl zahájen v říjnu 2009.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy