Soud dal Karadžičovi za pravdu, může jen za Srebrenici

Zahraničí Zahraničí
28. 6. 2012 14:57
Kvůli nedostatku důkazů stáhne haagský tribunál obvinění ze zločinů v ostatních městech
Radovan Karadžič u soudu v Haagu
Radovan Karadžič u soudu v Haagu | Foto: Reuters

Haag - Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič čelí obžalobě z genocidy už jen v případě masakru ve Srebrenici.

Za zvěrstva, jichž se srbské jednotky dopouštěly v bosenských městech a kvůli kterým byl také podezřelý z genocidy, nemůže.

Podle soudců Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se žalobcům nepodařilo shromáždit dostatek důkazů pro obžalobu z genocidy v bodě týkajícím se událostí, jež se v bosenských městech děly na začátku války z let 1992 až 1995.

Srbské jednotky tam tehdy vraždily ve velkém, vyháněly a pronásledovaly místní muslimy (nyní Bosňáci) a Chorvaty.

Karadžič se ale bude muset před soudem zodpovídat z obvinění z genocidy ve Srebrenici, kde srbské jednotky v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů. Šlo o nejhorší masakr, jaký byl v Evropě spáchán od skončení druhé světové války.

Karadžič doposud čelil obžalobě v celkem jedenácti bodech, nyní jich je deset. Před časem požádal o to, aby byl zproštěn obvinění ve všech bodech. Tvrdil, že se prokurátorům nepovedlo žádnou vinu prokázat.

Někdejší bosenskosrbský politický předák byl dopaden v červenci 2008 v Bělehradě po třinácti letech na útěku. Soudní proces s ním byl zahájen v říjnu 2009.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy