Než bude pozdě. Mladý Američan zaznamenal svědectví stovek veteránů druhé světové války

Zahraničí Zahraničí
21. 4. 2018 16:30
Před čtyřmi lety začal Rishi Sharma z Kalifornie dělat rozhovory s veterány z druhé světové války. Chce tak zachovat cenná svědectví pro příští generace.
Reportáž o Rishim Sharmovi na CBS. | Video: Youtube.com / CBS Sunday Morning

Agoura, Kalifornie - Rishiho Sharmu z kalifornské Agoury už od dětství fascinovaly dějiny druhé světové války. Když byl ve druhém ročníku na střední škole, vytkl si cíl: pořídit rozhovory s co největším počtem veteránů, kteří bojovali ve světové válce. Než bude pozdě.

Nyní dvacetiletý mladík podle serveru CNN procestoval během posledních čtyř let 45 amerických států a Kanadu. Setkal se s 870 veterány a zdokumentoval jejich zážitky z válečných bojů.

"Je úžasné, kolik historie a vědomostí v sobě zahrnuje každý z těchto jedinců. A kolik je ztraceno, když jeden z nich zemře, aniž by vyprávěl svůj příběh," řekl nedávno Sharma v rozhovoru pro CBS News.

Sharma říká, že je veteránům vděčný za jejich oběti. A tím, že s ním sdílejí svoje vzpomínky, pomáhají zachovat svědectví pro příští generace. "Faktem je, že se každý den probudím a čtu nekrology mužů, se kterými jsem chtěl dělat rozhovor, a dozvěděl jsem se, že zemřeli," dodává.

Na kole za důchodci

Na začátku Sharmovy "mise" byl příběh. Před čtyřmi lety se doslechl o vyznamenaném veteránovi Lylu Bouckovi, jehož malá jednotka držela v šachu mnohem větší německý prapor v bitvě v Ardenách. Sharma pak Boucka vyhledal a pořídil s ním svůj první rozhovor.

Potom začal syn indických přistěhovalců jezdit na kole k důchodcům ve svém okolí, aby našel veterány žijící v místní komunitě. Mnozí penzisté žili osaměle a studenta přivítali s nadšením. A taky vzpomínali - často se silnými emocemi - na dobu před více než 70 lety.

Natočené rozhovory vypaloval Sharma na DVD a dával je veteránům. Někteří souhlasili s jejich zveřejněním, jiní si je nechali jen pro své potomky. Později začal mladík rozhovory zveřejňovat na kanálu YouTube.

Jedním ze stovek veteránů, se kterými Sharma mluvil, byl Don Pullen, jehož jednotka byla připojena k letectvu. Pullen vyprávěl o tom, že se v německém městě Velten spřátelil s rodinou, jejíhož otce zabili němečtí vojáci. Pokoušeli se z něj vytlouct informace.

Dcera, kterou zbičovali, Pullenovi ukázala šrámy a podlitiny na zádech, které jí zůstaly.

"Byla to ta nejhnusnější věc, které jsme byli svědky…, co se stalo, když Němci ztloukli ty lidi," říkal s dojetím Pullen.

Další veterán, Joseph Diamond, který byl u jednotky jako zdravotník, se rozpovídal o problémech, jimž musel čelit po návratu domů. "Měl jsem noční můry. V noci nemůžete spát, aniž byste bojovali ve válce znovu a znovu."

Tisíce e-mailů

V roce 2016 založil Sharma neziskovou organizaci Heroes of the Second World War (Hrdinové druhé světové války), jejímž úkolem je uchovávat natočená interview s veterány pro další generace.

Také otevřel účet GoFundMe, který už nashromáždil více než 180 tisíc dolarů (asi 3,7 milionu korun). Z těchto prostředků hradí svoje cestovní výdaje a technické vybavení.

To, co začalo jako studentský projekt, je teď prací na plný úvazek.

Když o Sharmovi na podzim 2016 stanice CBS News poprvé odvysílala reportáž, obdržel tisíce e-mailů s kontakty na další veterány, kteří měli zájem se do orální historie zapojit.

Půjdu kamkoliv, kde žijí veteráni

Sharma věří, že mezi lidmi žije spousta skutečných hrdinů, často ve vašem blízkém okolí. S mnoha veterány, s nimiž se setkal, zůstává mladík stále v kontaktu a řadí je ke svým nejlepším přátelům.

Mladý muž dobře ví, že nemůže sám mluvit se všemi válečnými hrdiny. Proto povzbuzuje každého, kdo chce veterány oslovit a dokumentovat jejich příběhy.

"Nepotřebujeme iPhony, abychom si pořizovali selfie," citovala CNN Sharmu. "Můžeme ale pomocí nich zaznamenávat historii."

Ani po čtyřech letech strávených na cestách Sharmovo zaujetí pro jeho "misi" nevyprchalo.

"Do dnešního rána jsem byl v Kanadě a teď mám několik rozhovorů v San Diegu. Pak pojedu do Texasu a do Oklahomy. Půjdu kamkoliv, kde žijí veteráni z druhé světové války," nastínil svoje nejbližší plány Rishi Sharma.

Podle amerického ministerstva pro záležitosti veteránů bylo v roce 2017 naživu 558 tisíc ze 16 milionů Američanů, kteří sloužili ve druhé světové válce. Nejmladší z nich se blíží k devadesátce a někteří už překročili stovku. Ministerstvo odhaduje, že každý den zemře v průměru 362 z nich.

Video: Miloš Kocman o bombardování Drážďan

Video: Post Bellum
 

Právě se děje

Další zprávy