Ulicemi města stejně jako v předchozích 150 letech procházejí alegorické průvody vypravené tradičními skupinami a kluby zvanými krewe. Jejich členové házejí podle zvyku na přihlížející drobné předměty - většinou šňůry barevných korálků nebo mince se symbolem svých krewe.
Mardi Gras: Navzdory Katrině
Karneval, který dnes vrcholí takzvaným tučným úterým (mardi gras), přitom letos vůbec nemusel být. Neworleanská radnice se loni na podzim rozhodovala, zda tradiční festival nezruší, protože po přírodní katastrofě je městská kasa vyčerpaná a proti pořádání festivalu byli i někteří obyvatelé.
Nakonec se ale radní rozhodli, že Mardi Gras bude, ale zkrátili oficiální program ze dvanácti dnů na osm. Starosta New Orleans Ray Nagin tvrdí, že karneval je šance, jak pozvednout ducha města. Ale město doufá, že událost pomůže povzbudit i místní ekonomiku - Mardi Gras je totiž vrcholem zdejší turistické sezony.
"Každý, kdo rozumí naší ekonomice, ví, že jde o důležitou událost," řekl New York Times Ernest Collins, který je na neworleanské radnici zodpovědný za kulturu a zábavu. "Bude těžké dát dohromady peníze, ale naše ekonomika je založena na cestovním ruchu a Mardi Gras zkrátka potřebujeme."
Oficiální odpadkový pytel letošního Mardi Gras
Radnice se kvůli nedostatku peněz rozhodla, že poruší tradici a pokusí se najít pro Mardi Gras oficiálního sponzora. Město se doposud drželo tradice a vyhýbalo se jakékoliv komercionalizaci oslav, ale teď nemělo jinou možnost.
Nabídlo proto spojení jména karnevalu s názvem některé firmy, a doufalo, že se mu tak podaří získat dva miliony dolarů. Zaplacení přesčasů policistů, následný úklid a další výdaje letos město podle odhadů vyjdou na 2,7 milionu dolarů.
Přispět se nakonec rozhodl jen výrobce kuchyňských obalů a pytlů na odpadky Glad. Firma oznámila, že pomůže městu s úklidem a že mu věnuje sto tisíc odpadových pytlů.
Méně návštěvníků, přesto úleva
Každým rokem se na karnevalový rej a bujaré oslavy ve Francouzské čtvrti sjíždělo do New Orelans na milion lidí. Letos jich je o poznání méně, podle odhadů jejich počet nepřekročil 400 tisíc.
I restaurací je méně. Podle sdružení místních restaurací je z 1882 restaurací před Katrinou dnes otevřených jen 506. I míst v hotelech citelně ubylo: před hurikánem jich bylo k dispozici 25 tisíc, dnes jen 15 tisíc.
Místní lidé přesto tvrdí, že město oslavami žije. "Lidé se snaží chovat, jako by se nic nestalo," řekl reportérovi agentury Reuters místní hudebník Ellis Joseph. "Je to velké uvolnění." Tvrdí, že festival splnil aspoň jeden účel: zapomenout krátce na tragédii, která místní lidi obklopuje.
Obyvatelé se do města nevracejí
Hurikán Katrina, který zasáhl louisianské pobřeží 29. srpna, a následné záplavy z protržených hrází zabily 1300 lidí a zničily 170 tisíc domů a bytů. Některé čtvrti jsou ještě dnes uzavřené a smí se do nich jen přes den. Odhaduje se, že v troskách domů by mohlo být ještě 200 mrtvých těl.
Dvě třetiny z původního téměř půl milionu obyvatel se do města nevrátily a všichni se nejspíš ani zpět nepřistěhují. Komise pro obnovu města Bring New Orleans Back odhaduje, že dnes ve městě bydlí 150 tisíc lidí. Tři roky po katastrofě jich podle odhadů komise nebude víc než 250 tisíc - tedy něco přes polovinu původní populace.
Největší překážkou v návratu obyvatel je nedostatek bydlení. V některých čtvrtích, které zaplavila voda kvůli protrženým hrázím, byla voda až po strop. Velká část domácností však nebyla pojištěna a musí se tak spoléhat na pomoc od státu Lousiana.
Jeho guvernérka Kathleen Blancová před týdnem zveřejnila podrobnosti plánu na obnovu oblastí zničených přírodní katastrofou. Majitelé domů by měli dostat kompenzaci až do výše 150 tisíc dolarů. Ti, kteří nebyli pojištěni, nepřijdou zkrátka, ale pomoc pro ně bude o třetinu nižší.