Dva měsíce poté, co město zničil hurikán Katrina a následující povodeň, začíná být zřejmé, že tito lidé se v naprosté většině nevrátí.
Mezi politiky i odborníky vítězí názor, že nejníže položené části města, kde černošská populace žila, by měly sloužit svému původnímu účelu, kdy fungovaly jako mokřiny a tím i nárazník chránící město před následky hurikánu. "Stanou se z nich zelené oblasti zadržující povodeň," předpověděl v deníku Houston Chronicle profesor geografie z louisianské státní univerzity Craig Colten. "Než obyvatele těchto čtvrtí vystavovat dalšímu riziku, bude lepší přestěhovat je do bezpečnějších míst.".
Ceny domů letí nahoru
Pro lidi s nízkými příjmy bude takový postup znamenat, že se nevrátí. Ceny domů ve výše položených čtvrtích New Orleans už nyní stouply až o čtyřicet procent. Až budou evakuovaní disponovat penězi od pojišťoven, půjdou ceny podle realitních agentů dál nahoru. "Zásadně to změní složení obyvatel města. Mnoho chudších lidí si bydlení zde nebude moci dovolit," uvedl v deníku Chicago Tribune odborník na reality Arthur Sterbcow.
New Orleans zůstává do značné míry městem duchů. Rozsáhlé oblasti jsou bez dodávek vody, elektřiny a plynu. V některých se ještě ani nezačalo s odklízením trosek, pod nimiž se stále nacházejí mrtvá těla. Do původně půlmilionového města se dosud vrátilo na 125 tisíc jeho obyvatel, přes noc jich však zůstává jen sedmdesát tisíc, zbytek přespává v provizorních přístřešcích mimo město. Starosta Ray Nagin už minulý týden přiznal, že počet obyvatel města se pravděpodobně sníží o celou polovinu.
Radnice je bez peněz
Základním problémem, který brzdí veškerou rekonstrukci New Orleans, je to, že se městu nedostává peněz. "Chybí nám příjmy ze spotřebních daní i daní z majektu. Jediným čerstvě obnoveným zdrojem financí je systém parkovacích lístků," popsal minulý týden situaci starosta Ray Nagin. Aby město mohlo začít plnit své základní funkce, potřebuje získat půjčky od federální vlády i bank. Jen v průběhu října musela radnice propustit přes tři tisíce lidí zaměstnaných v městských službách, což je skoro polovina původního stavu.