Ukrajinci "napíchli" Wagnerovce. Odposlechy potvrdily, že jejich pověst je v troskách

lis lis
16. 8. 2022 7:01
"Smrt je náš byznys – a byznys je dobrý." Jedno z hesel na nášivkách mrtvých vojáků, které objevili ukrajinští vojáci na bojišti u města Bachmut v Doněcké oblasti. Ukrajinci tvrdí, že jde o žoldáky z Wagnerovy skupiny – polovojenské organizace. Prozradila je i nášivka se smrtkou.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinští vojáci tvrdí, že našli důkazy o nasazení vojáků z Wagnerovy skupiny v boji. Wagnerovce, kteří jsou považováni za soukromou "armádu" Vladimira Putina, identifikovali díky nášivkám na uniformách.

"V nedalekém lese, kde byly rozmístěny naše jednotky, došlo k potyčce. Měli jsme viditelně potvrzeno, že se nepřítel pohybuje směrem k nám, a tak jsme zahájili palbu. Že se jedná o jednotku wagnerovců, jsme zjistili, až když jsme později přišli na bojiště a viděli jejich nášivky se smrtkou. Pak to bylo jasné," říká ukrajinský voják Valet.

Podle Ukrajinců členové žoldácké polovojenské skupiny používají obvyklé zbraně i standardní uniformy. "Po palbě a krátkém boji jsme se šli podívat, jestli na poli nezůstal někdo zraněný, ale ne. Jen mrtvá těla. Byly tam různé nášivky a zelené pásky na ruce s arabskými znaky. Nevypadali jako Slované," popsal člen ukrajinské armády přezdívaný Prapor s tím, že právě díky nášivkám nepřítele dokázali identifikovat.

Na nášivkách měli různé slogany, kterými jsou žoldáci známí, jako například: "Nevěřím ničemu. Jsem tu kvůli násilí." Podle Ukrajinců běžní vojáci takové nášivky nenosí. "Jde jim o peníze. A pro peníze umírají. Neviděli jsme u nich žádnou pokročilou taktiku. Ruská armáda potřebuje skrývat své ztráty. Nezbývá jim nic jiného než najímat zločince a nenápadně je používat jako potravu pro děla. Nevyžaduje se od nich, aby byli efektivní. Potřebují jen lidskou sílu, aby se mohli prodírat vpřed," vysvětluje Ukrajinec Tura.

Běžné ruské jednotky totiž už od začátku války utrpěly značné ztráty. A ty je potřeba nahradit. "Najímání žoldnéřů je nejjednodušší způsob: jsou to lidé, kterým jde jen o peníze. Po boji jsme dokonce našli nepřátelské vysílačky. Později jsme mohli nahrávat jejich komunikaci s veliteli. Slyšeli jsme jejich velitele, jak žádají o evakuační vozidlo, ale jejich velitelství nevydalo rozkaz, aby se pro ně vrátili," uzavřel ukrajinský voják Nindža. Jde tak o další důkaz toho, že Wagnerovci, kdysi považováni za elitní skupinu zabijáků, patří na Ukrajině k opomíjeným silám.

O zvýšené aktivitě wagnerovců svědčí i víkendové prohlášení gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdajova v ukrajinské televizi. Ten v neděli uvedl, že při víkendovém zásahu štábu Wagnerovy skupiny v okupovaném městě Popasna přišla o život stovka žoldnéřů, popřel však zprávy o zabití ruského oligarchy Jevgenije Prigožina, který je pokládán za majitele skupiny a jemuž se přezdívá Putinův kuchař. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Při požáru v restauraci na severovýchodě Číny zemřelo 17 lidí

Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři další jsou zranění. V prohlášení zveřejněném na sociální síti Weibo o tom informovaly místní úřady. Příčina požáru se vyšetřuje, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy